-110 Celsius fokban öt percig -TV Ajka videójával

A versenykerékpározáshoz és úgy általában a sikerekhez sok kitartás kell, mert a tehetség önmagában kevés. A motiváció nélkülözhetetlen, de a legfontosabb az, hogy merjetek nagyot álmodni – fogalmazta meg Parti András mountainbike versenyző, olimpikon a sportoló gyerekeknek címezve a jó tanácsot. A kerékpárost a BringAjka KSE hívta el egy közönségtalálkozóra városunkba.

partiandras1
Parti András és bringája (a képet az Ajkai Szó olvasóinak dedikálta az olimpikon) (Fotó:Futó)

A Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ kiállítóterme érdeklődőkkel telt meg vasárnap délután az interaktív előadásra, ahol a sportoló nemcsak a versenyekről, hanem a felkészülésről, étkezésekről és személyes élményeiről is mesélt. A vendégek bepillantást nyerhettek az olimpiák izgalmas világába és képet kaphattak az élsporttal együtt járó nehézségekről is.

Parti András elmondta, hogy a versenyszerű bringázás előtt nem sportolt komolyabban. Gyerekként szívesen korcsolyázott és horgászott, ám a kerékpározás szeretete nagyjából tizennégy éves kora körül alakult ki nála, amikor a barátaival tekergett a Hármashatárhegy lankáin. Kiemelte, hogy akkoriban húsz kilométer megtétele már nagy teljesítménynek számított nála, bár most már mosolyogva gondol vissza a kezdetekre, amikor villáskulccsal és fél kilogramm kenyérrel indult el otthonról.

partiandras3

Az olimpikon első biciklije egy piros Csepel BMX volt és 2000-ben kapta meg az első track mountiját. Tizennégy évesen véletlenül nevezett be egy felnőtt versenyre, azóta viszont nemcsak a Magyar Kupákat, hanem a nemzetközi versenyeket is megjárta. Büszke a VB-n elért 29. és az Eb-n megszerzett 18. helyére. Elmondása alapján ezek az eredmények már nem számítanak rossznak a bringás-szférában, ugyanis ilyen szinten már nagyon kicsi különbség van a versenyzők között. Az állóképesség vagy a technikai tudás dönt sokszor a sorrendről.

– Régen egységesebb volt a felkészülési rendszer, most már sok úton el lehet jutni a sikerhez. Európában amúgy is nagyon kemény a bringás mezőny, így az olimpiai kvóta megszerzésért mindig nagy harc folyik. 2003-ban ezért engem is a mélyvízbe dobtak, szinte az egész évet külföldi versenyeken töltöttem, mégse jutottam ki Athénba. 2007-ben újra próbálkoztam, akkor már sikerrel. Extázisba estem, mikor megtudtam, hogy indulhatok a 2008-as pekingi olimpián. 23. lettem, de nem is álmodtam róla, hogy ilyen jó helyezést érek el. Mindent kiadtam magamból – számolt be a sportoló, aki szerint óriási motivációt adott neki az ötkarikás játék a következő négy évre.

Két évet töltött el a profi bringás egy német csapatban, ami sok tapasztalatot adott neki, főleg az önállóság szempontjából. Beszámolójából az is kiderült, hogy London szintén emlékezetes maradt számára, ám nem pozitív értelemben. Az ottani versenyen ugyanis hatalmasat bukott és csak az orvosi sátorban tért magához, pont akkor, amikor a többi versenyző épp áthaladt a célvonalon. A sérülés traumát és újabb motivációt jelentett a kerékpárosnak, bizonyítani akart, hogy tud ő jobban is teljesíteni.

partiandras2
Csendélet

– Rióban az volt a célom, hogy bekerüljek a top 20-ba, de kaptam egy defektet, aminek következtében visszacsúsztam a mezőnyben. Végül a 24. helyen értem célba. Az Olimpia óta sok helyre hívnak, szívesen teszek eleget a felkéréseknek, mert úgy érzem, hogy ha valami hasznosat tudok adni a sportoló fiataloknak, akkor azért már megérte – fejtette ki a versenyző a találkozón, ahol arra is rámutatott, hogy a siker érdekében bizony áldozatokat is kell hozni.

A párkapcsolat nehezen kivitelezhető a folyamatos utazások miatt, sőt néha el kell tölteni 3-5 percet egy hidegkamrában is mínusz 110 (!!!) Celsius fokos levegőhőmérsékleten, hogy a szervezet sokkolásával beindulhassanak a regenerációs folyamatok. A versenyek előtt, csak grammra pontosan kiporciózott ételadagok fogyaszthatók a megfelelő időben, ennek ellenére Parti András nem cserélné el senkivel a tapasztalatait. Élvezi minden nehézségével együtt az élsportolói létet. Profiként azonban a pihenés fontosságával is tisztában van, amelyre fel is hívta a megjelent sportolók figyelmét.

partiandras4
Kötetlen diskurzus az előadást követően a járgányról

– Az edzések alatt romboljuk a szervezetünket, ami utána akkor tud regenerálódni és fejlődni, ha van ideje kipihenni a terhelést – válaszolta a közönség kérdésére az olimpikon. Közvetlen párbeszéd alakult ki a teremben, így azt is megtudták a jelenlévők, hogy a versenyző máig szívesen horgászik, amikor ideje van rá. A bringája 9,4 kilogramm, az élsport utáni időkre pedig megvannak már a tervei. Jelenleg edzőképzést végez a Testnevelési Egyetemen, de másban is gondolkodik, nemcsak az trénerkedésben.

Parti András azt is megosztotta a találkozón lévőkkel, hogy jól érezte magát városunkban, ugyanis a BringAjkások kérésére már reggel érkezett Ajkára. Az egyesülettel töltötte az időt. Délelőtt stílszerűen beiktattak egy rövid kerékpártúrát a Sárcsikútra, majd közösen ebédeltek az előadás előtt. A sportoló szerint az ajkai bringások nagyon lelkesek, ám talán nem is lehet másként népszerűsíteni a kerékpározást. Az interaktív előadás dedikálással és közös fotózkodással ért véget.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply