„A bereki ember” életműve a Bogáncs Gyermekkönyvtárban

A Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidőközpont gyermekkönyvtárában szeptember 22-én nyitották meg a Móra Könyvkiadó „Titkos kalendárium” című, Fekete Istvánról szóló emlékkiállítását, Gombos Anikó és Herbert Anita gyermekkönyvtárosok szervezésének köszönhetően. Horváth Tibor, mint a téma szakértője, a Fekete István Irodalmi Társaság elnöke, érdekes információkkal szolgált a rendezvényen.

Akik először ismerkedhettek meg a tárlattal – nem is lehettek volna mások -, mint a Fekete István – Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium tanulói: az alternatív irodalomórán a 4/b. osztály volt a vendég, Szabó Anett osztályfőnök és Fenyvesiné Molnár Zsuzsanna intézményvezető-helyettes kíséretében. Az író 120. születésnapja alkalmából útjára indult vándorkiállításon – nem meglepő módon – a természetet, az évszakokat és az állatokat állították a középpontba.

Fekete István (1900-1970) ugyan Göllén született, Somogy megyében, de Ajkán vált íróvá – így mondhatjuk: az író Fekete István ajkai születésű. Horváth Tibor ehhez a kijelentéshez hasonló tényeket, információkat és jellemzőket osztott meg hallgatóságával, sőt az író természetességére, szerénységére és emberszeretetére is felhívta a kiskamaszok figyelmét. A diákok érdeklődő tekintettel, fegyelmezetten kísérték figyelemmel az elhangzottakat, majd az emlékkiállításra összeállított feladatlapot is sikeresen oldották meg a kihelyezett idézetek segítségével.

Az író alkotásainak egy része gyerekeknek szól, de felnőttek számára is izgalmas olvasmány autentikus természetábrázolása miatt. Az Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, Emőd Teréz kurátori munkájával megvalósuló kiállítás anyagai között: vadászattal kapcsolatos tárgyak, több diafilm, bábok, a szerző életével foglalkozó írások szerepelnek.

Az ajkai Városi Múzeum rendelkezésre bocsátott igazolvány-másolatok, de a győri Vaskakas Bábszínház Vuk előadásának díszlet-makettje szintén fellelhető a tárgyak között. A modernebb eszközökben sincs hiány, hiszen a gyerkőcök digitális fotóalbumot is kipróbálhattak a rendhagyó irodalom órán.

„Matula bácsi” kunyhója, mint tudjuk, fontos helyszíne a regénybeli eseményeknek – ezt is megtekinthetik a látogatók, de kizárólag Ajkán, mivel ez saját alkotás. Itt egy „fotósarkot” alakítottak ki a könyvtáros lányok, így akár egy igazi, gumicsizmás fotót is megkockáztathatnak a bevállalósabbak.

Horváth Tibor érdekességként elmondta, hogy idén tavasszal és nyáron többször felkeresték személyesen, illetve telefonon az ország különböző pontjairól.

Fekete István életét bemutató, „A bereki ember” címmel készült dokumentumfilm anyagának bizonyos részeit városunkban forgatták, leginkább a Városi Múzeumban, ahol Tibor, mint szakértő nyilatkozott az író életművéről. (Szomorú tény, hogy Gáspár János is nyilatkozott, aki mint tudjuk, nincs már közöttünk, röviddel a forgatás után hunyt el.) Az alkotás forgatókönyvét nem más írta, mint Ugron Zsolna, József Attila-díjas író, a rendezés joga pedig Bertha Líviát illette meg. Az Uránia Nemzeti Filmszínházban néhány napja vetítették le először az egész estés dokumentumfilmet, melyben Fekete István életének korábban ismeretlen részleteibe is bepillantást nyerhetünk. Bízunk benne, hogy Ajkára is el fog jutni majd az alkotás. Azt is elárulhatjuk az olvasóknak, hogy háromrészes sorozat is készülőben van az író életéről.

Az emlékkiállítás ingyenesen látogatható a Bogáncs Gyermekkönyvtár nyitvatartási idejében, október 15-ig. Csoportokat nyitvatartási időn kívül is fogadnak, előzetes időpont egyeztetéssel.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply