A Biblia közös kincsünk – interjú egy történésszel

dr. Grüll Tibor (Fotó: Györkös)

A földrengésekhez hasonlóan a Közel-Keleten évezredek óta a régi feszültségek, mint tektonikus lemezek nyomják egymást, amik időközönként elmozdulnak és kipattannak. Ám a látszólag hirtelen történő események valójában sokkal mélyebb, korai cselekmények következményei. Baráth Attila, a Hit Gyülekezetének lelkésze ezekkel a mondatokkal köszöntötte a vendégeket, akik dr. Grüll Tibor történész előadására érkeztek április 18-án a vmk kiállítótermébe, hogy meghallgathassák: Robbanás előtt a Közel-Kelet? Jeruzsálem a világtörténelem gyújtópontjában című prezentációját.

Városunkban népszerűek a hasonló jellegű rendezvények, érdekesnek, izgalmasnak tartják a résztvevők. Ezúttal is megtelt velük a terem és értő figyelemmel hallgatták a mély gondolatokat közvetítő, színvonalas és szakszerű előadást. A közel két órás program előtt interjút készítettünk a történésszel, aki elmondta, hogy az összejövetel egyben tisztelgés is Izrael előtt, mivel az állam májusban lesz hetven éves.

Honnan az ismeretség az ajkai gyülekezettel?

-Tagja vagyok a Hit Gyülekezetének immáron harminc éve. Budapesten tanítok a Szent Pál Akadémián ’97 óta, amely a gyülekezet főiskolája. Emellett a Pécsi Tudományegyetemen ókortörténeti tanszékvezető, egyetemi docens vagyok már tizenöt éve, tavaly pedig a MTA (Magyar Tudományos Akadémia) doktora lettem. Az ókor és azon belül a római kor a szakterületem. Országszerte tartok előadásokat bibliai témákban Battonyától Nemesmedvesig – ahogy ezt régen mondani szokták – jegyezte meg humorosan a szakember.

Miért ezt a témát választotta előadásához?

-Izrael állam 1948-ban alakult meg, ennek májusban lesz a hetvenedik évfordulója. Egyrészt ez az apropója, másrészt, az elmúlt év decemberében nagyon sok olyan bejelentés történt főleg az amerikai elnök részéről, ami eléggé felkavarta az állóvizet. Itt gondolok arra, hogy Donald Trump elnök bejelentette: az Egyesült Államok nagykövetségét át fogja helyezni Tel Avivból Jeruzsálembe. Erről rendeztek is rögvest az ENSZ-ben egy szavazást. Közben volt egy UNESCO elítélő határozat is ezzel szemben. Tehát berobbant valami a világpolitikába, ami nem tudjuk egyelőre, hogy hova fog kifutni – ezért van egy politikai aktualitása is az előadásnak. A jelenlegi politikai ellentéteknek a gyökerei valójában nagyon-nagyon régre nyúlnak vissza.

Ha jól értem, semmi nem új a nap alatt?

-Ez éppen egy bibliai idézet: Salamon írja a Példabeszédekben, hogy nincs új a nap alatt – vagyis ezeknek a gyökere valahol a Bibliában lelhető fel. Az előadásaim bárki számára meghallgathatóak, nincs bennük felekezeti teológia, mindenki számára nyitottak. A Biblia egy közös kincs, bárki elolvashatja, bemehet a boltba és megveheti.

Az oktatótól azt is megtudtuk, hogy több előadást is terveznek: májusban Pécsi Tibor történész Izrael állam megalakulása körüli történésekről beszél majd.

This slideshow requires JavaScript.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply