A filmes tábortól a fotó és videó tanszakig

A tábor szakmai stábja,  Elekes Gergő, Gallai József és Horváth Andor (balról jobbra) (Fotó: Györkös)

A Magyarpolányi Kerek Nap Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában tavaly kezdődött meg a filmes-videós képzés.

Ha bármelyik művészeti ágat nézzük, akkor bátran kijelenthetjük, hogy a vizuális kultúra iránti érdeklődés már a legkisebb gyerekeket is rögtön megérinti, hiszen napjainkban lépten-nyomon képek, reklámok, filmek sokasága zúdul rájuk. Talán ezért is olyan fontos, hogy a művészeti oktatás egyik alappillére legyen a látásmód fejlesztése, melynek része a szelektálás a minőségi és tömegtermék között, valamint a mondanivalónkat, gondolatainkat megjelenítő képi világ kialakítása. A gyerekek kezében ott vannak azok a digitális eszközök, melyekkel lépten-nyomon videókat tudnak készíteni, már csak azt kell megtanulniuk, hogy miről és hogyan készítsenek felvételt.

Erre a feladatra vállalkozott első ízben az a filmes tábor, melyet Horváth Andor, a színjáték tanszak tanára szervezett még 2019-ben nyáron, hogy ezekre az alapvető készségekre, jártasságokra megtanítsák a gyerekeket. Szakmai stábjába Torma Sándort hívta, a Pro Kultúra Sopron Nonprofit Kft. audiovizuális munkatársát, aki a soproni művészeti élet és különösen a színházi előadások fotózásával szerzett hírnevet a szakmában, de videóklipeket is készít. Az egyhetes táborban a résztvevők rögtön a mélyvízbe kerültek, és oly sok ötlettel vetették bele magukat a filmes szakmai rejtelmeibe, hogy Gyöngykoszorú címmel egy rövid filmet is készítettek. A Magyar Független Film és Videó Szövetség és a Nemzeti Filmintézet 65. Országos Független Film Fesztiválján a legjobb gyermekszínész díját kapta a filmben főszerepet játszó Molnár Vivien.

Egy ilyen erős kezdés után a második táborra már egészen más koncepcióval készültek a szervezők, hiszen nemcsak a film „eljátszására” helyezték a hangsúlyt, hanem a műhelymunkákba is bevonták a gyerekeket, hogy mindenkinek jusson bőven feladat. „Sokan szívesebben állnak a kamera mögött, minthogy a filmben szerepeljenek, és jobban érdekelte őket a sok-sok technikai részlet, a vágás, a zene, a jelenetek válogatása”- mondta Horváth Andor, a tábor ötletgazdája és főszervezője. Erre az egy hétre pedig a veszprémi Elekes Gergő és Gallai József alkotópáros vállalta fel a szakmai munkát, akik az előzetes falubejárás és a gyermekkel való találkozás után kész forgatókönyvvel érkeztek a táborba.

Az Elekes Gergő és Gallai József szerzőpáros

A Varázsfüzet és az Anya és Apa címet viselő filmek készültek el a nagy sikerű, jó hangulatú egy hetes műhelymunka alatt. A gyerekeket minden olyan mozzanatba bevonták a készítők, mely a filmkészítéshez elengedhetetlenül szükséges, a szereplőválogatástól a filmzene készítésén keresztül a vágásig. Az ő ötleteik és látásmódjuk alapján alakult tovább az eredeti történet szerves egésszé, kész produktummá. Az alkotók már ekkor úgy gondolták, hogy ezeket a filmeket be is mutatják a nagyközönségnek, illetve az Anya és Apa című művet különböző fesztiválokon is megmérettetik. „Talán először furcsa volt, hogy a misztikum, illetve a horror világába kalauzoltuk el a gyerekeket, de ezek a műfajok is közel hozhatóak oly módon is, hogy általuk felhasználhatják, vagy feldolgozhatják eddig megélt félelmeiket”- mondta Elekes Gergő, a film rendező-operatőre. „A történet egy testvérpárról szól, akik a szüleik révén kerülnek meglepő, misztikus szituációkba. A magyarpolányi miliő inspirálta teljes egészében a filmben játszódó eseményeket”- avatott be bennünket a részletekbe Gallai József, a film forgatókönyvírója. „Olyan történeteket szeretünk filmre vinni, amelyek elsőre nem azok, aminek látszanak. Valami ilyennel készülünk a harmadik nyári táborra is”- árulta el terveit Gallai József.

Tavaly augusztusban az ajkai moziban már láthatta a közönség a filmeket, ez viszont most még őszig mindenképpen várat magára, hiszen még öt országban versenyez a film, addig pedig nem kerülhet fel a videómegosztó oldalakra sem.

Talán még a szerzőpáros és a gyerekek sem gondolták, hogy ez a kisfilm milyen népszerűségre tesz szert, és mennyi díjat hoz el szerte a világból, de így történt. A Košice International Monthly Film Festival-on Szlovákiában a legjobb horror film kategória győztese, Olaszországból a legjobb nemzetközi film kategóriában hozta el az első helyet az Elekes Gergő, Gallai József alkotópáros.

További díjak:

Tagore International Film Festival (TIFF) – India:

Legjobb színésznő Molnár Vivien

Legjobb rendező Elekes Gergő és Gallai József

Legjobb operatőr Elekes Gergő

Legjobb filmzene Elekes Gergő

Legjobb rövidfilm Elekes Gergő és Gallai József

Sun of the East Awardra jelölés (ez a Tagore Festival éves nagydíja)

Legjobb színésznő – Molnár Vivien

Legjobb operatőr – Elekes Gergő

Legjobb rendező – Elekes Gergő, Gallai József

Legjobb filmzene – Elekes Gergő

Legjobb rövidfilm – Elekes Gergő, Gallai József

Uruvatti International Film Festival – India

Legjobb filmzene – finalista – Elekes Gergő

Sweden Film Awards – Svédország

Legjobb vágás – Elekes Gergő

„Szeretettel gratulálunk az alkotóknak, és várjuk a nyári tábort, valamint a következő filmet”- mondta Felhősi Eszter, az iskola tagintézmény-vezetője.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply