A házi legyek ismét rajzanak

Tósokberénden, de főleg annak tósoki részén idén is elszaporodtak a legyek. Mivel visszatérő probléma, ezért ismételten körbejártuk a témát. Már 4-5 éve küszködnek a városrész lakói a legyek szaporodásával szemben, ezért először a szürke salak kazettákon rekultivációt végző cégnél érdeklődtünk, hogy történt-e változás az alkalmazott technológiában.

Megkeresésünkre a Biomass Kft. ügyvezetője, vezetősége a következő tájékoztatást adta:

„Az ajkai salak-pernye kazetták rekultivációját végző társaság ezúton tájékoztatja a tósokberéndi lakosságot, hogy a munkálatok a korábbi években alkalmazott technológia szerint zajlanak, beleértve a feldolgozott anyagok fajtáját és mennyiségét. A lakóövezetben bekövetkező bogár (házi légy) mennyiségének emelkedése és a tevékenység között a korábbi években lakossági közreműködéssel végzett monitorozás (2016, 2018) nem mutatott összefüggést. A monitoring eredmények mindenki számára elérhetőek voltak.

A társaság minden évben az előírt biztonsági elemeket alkalmazza (hamus bekeverés, fedés; kiépített monitoring a telephelyen belül). A kft. több év óta folyamatosan dolgozik, függetlenül a településrészről 2 évente felmerülő problémától, melyek minden alkalommal előbb jelentkeznek a lakóövezetben, mint a tevékenység helyszínén.

A társaság a fent említett intézkedéseket alkalmazza a zavartalan működés érdekében, a nem telephelyről származó lakossági problémára nem tud megoldást.”

A fentieket tudomásul véve érdeklődtünk és beláttuk, hogy más településeken is észlelték a legyek számának a növekedését. Ennek okán saját magunknak kell a védekezést megoldani.

Szüleink, nagyszüleink idejében, az istállókban fészket rakó fecskék az ember barátai voltak e tekintetben is, hiszen elkapták a nem kívánatos legyeket. Sajnos a fecskék száma csökkent, így e rovarok szaporodásának nincs akadálya. Viszont számos lehetőség közül választhatunk a legyek elleni harcban.

1. Az ajtókra, ablakokra rakhatunk szúnyoghálót.

2. Olyan illatos növényeket helyezhetünk el a nyílászárók közelébe, amelyek elűzik a legyeket (bazsalikom, paradicsom, levendula).

3. Készíthetünk házilag csapdákat. Például a cukoroldat, a méz-sör keverék, a méz-ecet keverék csalogatja a legyeket. (Ezek kisebb hatásfokkal, de hasznosak lehetnek.)

4. Gyárthatunk házi ragacs papírt is. Méz-cukor-víz összetevőkből elegyet főzünk, majd beáztatjuk vele a csíkokra szabott csomagolópapírt és felfüggesztjük, ez odavonzza a legyeket. A tapasztalat az, hogy a házi gyártású ragacsos papírok közel nem olyan hatásosak, mint a mezőgazdasági szaküzletekben kapható légyfogó szalagok és táblák.

Lehet vásárolni különféle légybefogó csapdákat az interneten, de az elpusztult befogott legyek látványa nem valami bizalomgerjesztő, ugyan vannak már álcázott, bevont csapdák, ahol nem látni a temérdek legyet a vesztőhelyen. Kisebb felületeken, családi házakban az aeroszolok is hatásosak lehetnek. Nagyobb területeken, gazdaságokban permetszereket ajánlanak a web áruházak, amelyeket néhány vállalkozó sikeresen alkalmaz Tósokberénden.

Sajnos a mostani időjárás kedvez a legyek gyarapodásának, amelyek ugyan, csak három hetet élnek, de a szaporodásuk nagyon hatékony. Ezen időszak alatt ötször 75-150 petét is képesek lerakni.

Fontos egészségügyi szempontból is megközelíteni a témát. A különféle mikrobákkal szennyezett helyek a legyek melegágyai, mint a trágya, az ürülék, az ételmaradék, a szemét. Ilyenkor a „testfelületükre, vagy bélcsatornájukba kórokozó (patogén) mikroorganizmusok kerülhetnek, amelyekkel az élelmiszereket és a környezetet szennyezhetik. Ily módon alkalmasak az ember és az állatok betegségeinek terjesztésére. Emberek esetében mindenekelőtt a tífusz, vérhas, szalmonella, kötőhártya-gyulladás, lepra, kolera, bélféreg stb… átvitelében van szerepük.”  Nem cél az elrettentés, de ebben a tekintetben is kell beszélni a legyekről. Érthető az is, hogy sokan az ANTSZ felé jelzik a gócpontokat.

Nagy szerepe van az egyéni védekezésnek, hiszen a komfortérzetünket igencsak megzavarják eme apró, szemtelen állatok. Miután ránk szállnak, vakaródzási kényszerünk is támad, ezért a gyógyszertárakban kapható hűsítő hatású géleket kell alkalmaznunk. Nemcsak számunkra, emberekre, a környezetünkben élő állatokra sincsenek jó hatással ezek az idegesítő rovarok. Védjük, óvjuk őket is a legyekkel szemben!

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply