A város mindenben támogatja a lakosságot

A lakosság fegyelmezett, segítőkész, betartja a város és a kormány a veszélyhelyzetben hozott intézkedéseit, jelentette ki Schwartz Béla polgármester a március 27-én a Városházán tartott tájékoztatóján. Válaszolt a megjelent újságírók kérdéseire is, akik arra is kíváncsiak voltak, meddig terjednek a város lehetőségei a vállalkozók támogatásában és van-e, aki politikai tőkét kíván kovácsolni  a kialakult politikai helyzetből?

Az ajkai Magyar Imre kórházat a kormány járványkórházzá minősítette a koronavírus terjedése miatt, így egy ideig a térségből Ajkára a betegeket.

Az itt ellátottak száma folyamatosan változik, jelenleg 3 koronavírusos beteget ápolnak. A beszállított betegek száma is változik, 30-50 fő körül mozog. Jó hír, hogy már többen gyógyultan hagyták el a kórházat. Abban az esetben tekintenek valakit gyógyultnak, ha a tesztje háromszor negatív lesz. A házi karanténban levők száma az elmúlt hetihez viszonyítva kissé emelkedett, jelenleg 16 főt érint, de ez a szám a környező városokhoz képest még mindig alacsony.

A város intézményei működnek, fel vannak készülve az ennél nehezebb időszakra is. Az önkormányzatot érte már bírálat azért, hogy miért nem zárja be teljesen a gyermekintézményeket. Az hiba volna – mondta a polgármester -, ugyanis a bölcsődébe több olyan kicsi is jár, akiknek szülei az egészségügyben dolgoznak, így ha a gyermekeket nem tudnák elhelyezni, kiesnének a munkából. A gyermekintézmény igénybevételét munkáltatói igazoláshoz kötik. A munkahelynek igazolnia kell, hogy a szülőnek meg kell jelennie ott, és nem tudja home office módban ellátni a tevékenységét. A bölcsődei szolgáltatást jelenleg 13, majd március 30-tól várhatóan 10 gyermek veszi majd igénybe.

Az óvoda eddig két telephelyen működött, március 30-tól mindenkit a Hétszínvirág intézmény fogad. A létszám a héten 22 gyerek volt, ami úgy látszik csökken. Az ajkarendeki óvoda ideiglenesen bezárt. Mindenhol sikerült megoldani a folyamatos fertőtlenítést, az elkülönítést és a kiscsoportos foglalkozást.

A diákok étkeztetéséről ebben az időszakban is tudnak gondoskodni. Az általános iskolában a 99 ingyenes étkezőből 8 kéri a szolgáltatást, a középiskolásoknál pedig 40 diák, de ott nincs ingyenes étkezés.

A művelődési ház és a könyvtár a látogatók előtt zárva tart, a dolgozók pedig belső munkálatokat, karbantartást végeznek. A megszervezett programokat lemondták,vagy  meghatározatlan időre elnapolták.

A Sportváros Nonprofit Kft. munkatársai csökkentett munkaidőben végzik a tevékenységüket, a sportolók egyénileg oldják meg az edzéseiket.

A családsegítő központ a 70 éven felüliek ellátásáról, bevásárlásról, gyógyszerek beszerzéséről, csekkbefizetésről gondoskodik. Az igény egyre nő, a múlt héten 11, március 27-én már több, mint 20 idős igényelte a szolgáltatást.

A szociális gondozási központban a járványveszéllyel kapcsolatos szigorítások megtörténtek, új ellátottat nem vesznek fel, a hajléktalanszállón zárlatot rendeltek el.

Az ajkai járványkórház lett, ezért a szakorvosi ellátást más városban lehet igénybe venni. Sem erről, sem a járványkórházzá minősítésről a döntéshozók nem kérték ki a város véleményét, de mivel veszélyhelyzet áll fenn, a polgármester kérte a lakosság megértését, es azt, hogy ott jelentkezzenek szakellátásra, ahol a nepegészségügyi központ azt kijelölte. (Erről bővebben az Ajkai Sóban is olvashatnak – a szerk.)

A 65 éven felüli orvosok nem praktizálhatnak, ők a háttérben segítenek. Két olyan központ lesz a városban, ahol az akut légúti panaszokkal a gyermekek és a felnőttek jelentkezhetnek. A részleteket most dolgozzák ki.

Fontos volna a megfelelő védőeszközök beszerzése, amelyekből országszerte hiány van. A maszkokat gyakran kell cserélni, így a folyamatos utánpótlást is meg kell oldani. A város intézményeinek is sok kellene. Sokan segítenek, a város intézményeiben 1000 darab maszkot varrtak, amelyeket az orvosoknak, a védőnőknek, a szociális gondoskodásban dolgozóknak adtak. Ha az ő igényeiket ki tudják elégíteni, a lakosság bizonyos körének is juttatnak védőeszközt. Keresik a megfelelő beszerzési forrást. A beszerzés valószínűleg több 10 millió forintot fog felemészteni.  Segítséget jelent majd a kínai testvérváros, Donghai felajánlása, (egyes források mintegy 20 ezer maszkot említenek – a szerk),  mivel őket elkerülte a járvány, elküldenék a városnak az ott feleslegessé vált maszk egy részét, ezt azonban még mind a két kormánynak, a magyarnak és a kínainak is jóvá kell hagynia.

A polgármester elmondta, úgy látja, hogy a lakosság fegyelmezett, szinte kivétel nélkül mindenki betartja a szabályokat, és sokan jelentkeznek önkéntes segítőnek. A családsegítő szolgálatnál már 15 fiatalabb és középkorú polgár jelentkezett ilyen munkára. Ők a veszélyektől sem riadnak vissza, még ebben a helyzetben is vállalják embertársaik szolgálatát. Néhányan azonban nem tudják, mit csináljanak a megnövekedett szabadidejükkel… Ez is gondokat jelent.

A polgármester úgy látja, hogy vannak, akik az idősebb emberek zaklatásában élik ki magukat, például a közösségi oldalakon tesznek másokra nézve bántó megjegyzéseket. Ez mindenképpen elítélendő.  Éljük túl ezt a nehéz időszakot úgy, hogy az élet a normális mederben tudjon majd tovább haladni.

Az előállt helyzetet értelmesen is ki lehet használni, például régi filmek nézésével, olvasással, vagy a jövő tervezésével.

A polgármester ezútonis kérte, hogy aki csak teheti maradjon otthon, vigyázzon magára és a szomszédjaira.

 Újságírói kérdésre a polgármester elmondta, alaptalan az a hír, amelyben Fenyvesi Zoltán országgyűlési képviselő állítja, hogy az ajkai FIDESZ frakció időkorlát nélküli korlátlan felhatalmazást szavazott volna meg neki azért, hogy az MSZP  a parlamentben támogassa a miniszterelnök felhatalmazását. A katasztrófavédelmi törvény rendelkezik arról, hogy vészhelyzetben az önkormányzati hatáskört a polgármester gyakorolja.

– Én nem akarok semmiféle korlátlan hatáskört, az idegen mind a mentalitásomtól, mind az erkölcsi felfogásomtól, én az ajkai emberek érdekeit szolgálom, nem a karzatnak játszom – jelentette ki Schwartz Béla.

Egy másik kérdésre adott válaszból kiderült, a kormánytól a vészhelyzetben sem kap meg minden szükséges információt az önkormányzat. Csak a járási hivatal közli a karanténban levők számát. Még a Magyar Imre Kórház járványkórházzá való minősítését és a szakrendeléseknek Pápára, Veszprémbe és Zalaegerszegre helyezésének tényét sem közölték előre. Ha tudják, akkor valószínűleg tiltakoztak volna ellene, de meg sem kérdezték az önkormányzatot.

A Polus Coop által fenntartott piacról elhangzott, hogy már iparcikkeket nem, de élelmiszert még árusítanak, az önkormányzat által működtetett termelői piacon az árusítás viszont a termelőkre van bízva. A közterület felügyelet április elsejei indítását, illletve a szervezet felállítását is elhalasztják a vészhelyzet utánra.

A március 28-án kezdetét vevő kijárási korlátozás is valószínű jelent többletfeladatot a városnak.

Többen kérdezték, hogy az önkormányzat miért nem “zárja be” a játszótereket? A terek nincsenek bekerítve, így egy táblát tettek ki, hogy a használata a jelenlegi vírusveszély miatt nem javasolt. Az a tapasztalat, hogy az emberek döntő többsége betartja a szabályokat, az ajkaiak lényegesen fegyelmezettebbek az országos átlagnál.

A polgármester kifejtette, hogy – főleg – az iparűzési adóból 300-500 millió forinttal kevesebb folyt be a tavaszi határidőig, amit nagyon megérez a város. Emiatt tervezett beruházások és fejlesztések is elmaradhatnak. A vészhelyzetet, az ipari termelés visszaesését mindenki megérzi.

Ajka az elmúlt időszakban több nehéz helyzettel találkozott. A vörösiszap-katasztrófa miatta a MAL nem tudott befizetni több milliárd forint iparűzési adót, majd jött a pernyehullás, ami ugyancsak próbára tette a város lakóit, de ott már látszanak a megoldásra utaló jelek.

A koronavírus járvány miatt nagyon sokan szorulnának segítségre, de közben meg kell őrizni a város működőképességét.

– Nem vagyunk a kormány barátai, így segítségre onnan nem számíthatunk, pályázatot is csak ritkán nyerünk. Nekünk a túlélésre kell berendezkednünk, és hogy tudunk-e…?  Meglátjuk a következő hetekben, mit hoz a jövő. Figyeljük, milyen intézkedéseket hoz majd a kormány. Ha egy rétegről megfeledkezik, talán ott segíthet az önkormányzat

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply