Embermentő hősökre emlékeztek Ajkán (videóval)

Ajka- Aki megment egy életet, egy egész világot ment meg – ez a Talmud idézet volt a témája Pécsi Tibor, történésznek május 19-én Ajkán a vmk kiállítótermében.

pecsi TiborAz előadást megelőzően Lukács Gabriella a szervező Hit Gyülekezete nevében köszöntötte a nagyszámú érdeklődőt, és az est díszvendégeit, köztük dr. Horváth József alpolgármestert és Goda Zoltán szemtanút. Rövid beszédében kiemelte, fontosnak tartják, hogy minden évben megemlékezzenek arról a negyvenkilenc ajkai lakosról. akiket 1944. május 23-án hurcoltak el városunkból. Goda Zoltán örömét fejezte ki, amiért a város vezetői jelenlétükkel megtisztelik a megemlékezést, majd beszélt az átélt borzalmakról, családja és barátai elhurcolásáról. Elmondta, hogy a devecseri vasútállomáson három vagonba terelték be az embereket. Puskatussal és egyéb más erőszakos módon vették rá az anyákat, hogy elszakadjanak gyermekeiktől. Úgy fogalmazott, hogy azt a sírás-rívást, jajveszékelést, azt a borzasztó látványt nem lehet elfelejteni, az elkíséri az élete végéig.
Pécsi Tibor történész, az Élet menete alapítvány elnöke előadása előtt elmondta, hogy a bevezetőben idézett mondat ezúttal a holokauszt alatt a zsidók megmentéséért tevékenykedő nem zsidók tetteinek szól. Ők voltak az embermentők, akiket bátran tekinthetünk hősöknek. Mert azok voltak, s tették mindezt egy olyan időben, amikor az állam törvénye a zsidók üldözését, megbélyegzését, kirekesztését, elűzését és meggyilkolását diktálta. Az embermentők nem csupán a nácikat, hanem saját családi hátterüket, neveltetésüket, gondolkozásmódjukat, érzéseiket, egyszóval önmagukat is legyőzték annak érdekében, hogy segítsenek az üldözött és halálra ítélt zsidókon. A mentéshez szükség volt, bátorságra, leleményre, pénzre, kapcsolatokra és segítőtársakra. 1944-ben és 1945 elején Budapest volt a diplomáciai mentőakciók központja Európában. Százezer potenciális áldozatot sikerült megóvni a deportálástól vagy a kivégzéstől a magyar fővárosban. Olyanok vettek részt ebben a munkában, mint a svéd Raoul Wallenberg, a svájci Carl Lutz, az olasz Giorgio Perlasca, vagy a magyar Kálló Ferenc, Ottlik Géza, Karády Katalin. Utóbbi egy ékszeres dobozt ajánlott fel a katonáknak, és így több tíz zsidó gyermeket vitt haza a Duna-partról. Nemcsak a zsidók, hanem a megmentők élete is folyamatos veszélyben volt, mert amikor a nyilasok tudomást szereztek a tevékenységükről, őket is könyörtelenül kivégezték. Sajnos így járt Kálló Ferenc katolikus pap, lelkész is, akit 1944. október 28-án éjjel a nyilasok elhurcoltak és kivégeztek. Halála nem volt hiábavaló, mert előzőleg a Honvéd kórház lelkészeként több zsidó embernek sikerült megmentenie az életét. Például Básti Lajos, Latabár Kálmán, Karinthy Ferenc is neki köszönheti az életét. Zsidómentő tevékenysége miatt 2004-ben kapta meg a Világ Igaza kitüntetést.
A segítők jóval kevesebben voltak az elkövetőknél, de pontosan emiatt még sokkal jelentősebb az, amit tettek. Nekik köszönhető, hogy a nagyszüleink élete nem lett az unokáink jövője.

goda zoltan dr horvath jozsef lukacs gabriella

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply