Nyílt nap a szociális otthonban

eteled az eleted

Hagyományteremtő szándékkal, második alkalommal rendeztek nyílt napot a Szociális Szolgáltató és Gondozási Központ Szociális Étkeztetésén, amelynek az idei mottója: „Ételed az életed”

Ajka város polgármestere, Schwartz Béla is támogatja a tavaly indult kezdeményezést. Véleménye szerint fontos szerepet kell betöltenie az étkezésnek az emberek életében, nagy hangsúlyt fektetve az egészséges és korszerű táplálkozásra.

Mihályi Melinda, a Szociális Szolgáltató és Gondozási Központ igazgatója, nyitotta meg a rendezvényt, mely a kevesek által ismert szociális étkeztetésről nyújtott átfogó tájékoztatást. Az összejövetelre május nyolcadikán délután került sor az intézmény épületében.

Az idősek egészséges ételeket fogyasztottak

Az igazgató hangsúlyozta, hogy ez a második összejövetel, amit azért szerveztek, hogy a nyugdíjas klubokat és a civil szervezeteket bevonva szélesebb körben megismertessék a város lakosaival ezt a szolgáltatási formát. Úgy gondolja, így tudnak hatékonyan segíteni azoknak, akik hozzájuk fordulnak segítségért. A társadalom öregedése világméretű jelenség, nem csak városunkat érinti. Ezért fontos, hogy figyeljünk az idősekre, és a karitatív segítségnyújtás mindennapjaink részévé váljon. Városunk területén nagyon jól, integrált módon működik a szociális ellátás, az alapellátástól a szakosítottig. Lényeges, hogy minden ellátási forma önkéntes igénybevételen alapul.

Az étkezési szokásokra vonatkozólag, felhívta a hallgatóság figyelmét arra a tényre, hogy életszakaszonként a táplálkozási igényünk megváltozik. Amíg fejlődik az izom-, és idegrendszerünk, tápláló ételeket fogyasztunk. Később már a minőségi táplálkozás válik lényegessé számunkra. A háromszori étkezés elavult nézet, akkor táplálkozunk helyesen, ha naponta többször eszünk keveset. A meleg étel mellé, sok zöldséget, gyümölcsöt fogyasszunk. Véleménye szerint a szépen csomagolt, de mesterségesen előállított vitaminok helyett, együnk inkább friss idény zöldségeket: sóskát, spenótot, cukorborsót, salátát. Cukorkák helyett rágcsáljunk diót.

Véleménye szerint nincs elég, vagy megfelelő ismeretük az emberek arról, hogy milyen lehetőségek adottak a városban, valamint arról sem, kit tekinthetünk szociálisan rászorultnak. A Szociális Törvény és a Helyi rendelet is azt fogalmazza meg, hogy szociálisan rászorultnak tekinthető az a személy, aki betöltötte a 65. életévét, az egy főre jutó jövedelme a mindenkori öregségi nyugdíjminimum – amely évek óta 28.500 forint – 450%-át nem haladja meg. Ez az összeg 128.500 forint, ami első hallásra talán soknak tűnhet, de a megélhetéssel járó mindennapi költségek figyelembe vételével, azt mondhatjuk, hogy nem sok. Ezen kívül rászorultnak tekinthető az a személy is, aki krónikus betegségben szenved, hajléktalan, pszichiátriai beteg, fogyatékkal élő személy, vagy fejletlen infrastruktúrájú településrészen, területen él.

Az ország egészségi állapotát tekintve, a statisztikák azt mutatják, hogy a leggyakoribb halálok: a szív- és érrendszeri betegségek. Ez sajnos a lakosság több mint felét érintik. Ezután következnek a daganatos betegségek, majd az emésztőrendszeri betegségek. Egyéb körülmények, mint például a baleseti halál, a legkisebb százalékban fordulnak elő.

 

Az intézményben 15 féle diétát tudnak készíteni a felnőtt lakosság számára. Nagyon szigorú szabályok vonatkoznak rájuk az élelmezés tekintetében, hiszen diétás étkeztetési joggal rendelkeznek. Az EMMI rendelet megfogalmazza, hogy melyik korosztálynak, tíz napos ciklusban, miből, mennyit, hányszor szabad, és kell adni. Az étlapnak is részletesen tartalmazni kell a hozzávalók pontos mennyiségét. Sajnos házias ízeket nem lehet összehasonlítani a közétkeztetéssel. Só és fűszerszegény étrendet kell biztosítaniuk.

A rendelet betartását ellenőrzi a Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Hivatal, a Népegészségügyi Hivatal. Kétévente vannak szakmai ellenőrzések. A fenntartó pedig évente ellátogat az intézménybe, hogy ellenőrizze működésüket, illetve még hatékonyabbá tegye a munkát.

A szociális étkeztetést jelenleg 260 fő igényli, 104 idősnek főznek a bentlakásos intézményekben. Az óvodás és iskolás gyermekeknek tízféle diétát tudnak biztosítani, ezt a szolgáltatást 73 gyermek veszi igénybe.

Elkészült az új táblázat, amit Ajka város képviselő testülete jóváhagyott.  Sávosan határozzák meg, hogy mennyit kell fizetni szállítással, vagy szállítás nélkül az ebédért.

Az a cél, hogy az igénybevevőknek minél kevesebbet kelljen fizetniük, ugyanakkor elégedettek legyenek a szolgáltatással. A munkatársaknak is lehetősége van az intézményben étkezni.

A friss adatok szerint 142 várakozó van a három bentlakásos intézménybe: „Méltó Élet Esélye” Idősek Otthona, Idősek Otthona, Időskorúak Gondozóháza. Róluk is gondoskodni szeretnének, olyan módon, hogy nyomógombos jelzőkészülékük lehessen, vagy ebédet szállítsanak nekik.

Az igazgató hangsúlyozta, számukra az a legfontosabb, hogy minél többen vegyék igénybe a szolgáltatásukat és elégedettek legyenek.

Rudolf-Beledi Bernadett élelmezésvezető részletesen beszélt a szociális étkeztetés igénybevételének szabályairól.

A szolgáltatás lényege, hogy az emberek a saját otthonukban legyenek képesek önmagukat ellátni. A szociális rászorultságot meghatározzák a jövedelmi viszonyok, és figyelembe kell venni azt is, hogy a kérvényező betöltötte-e a rá vonatkozó nyugdíjkorhatárt. A tartós betegségben szenvedők, a pszichiátriai betegek, a hajléktalanok, szintén szociális rászorultnak tekinthetők. Ők napi egyszeri meleg étkezésre jogosultak.

Az intézmény 350 adagos konyhát működtet. Szociális étkezőknek napi 1x-i meleg ételt biztosít, bentlakásos intézményeiket is ellátják. Szerdánként gluténmentes kenyeret sütnek. Szakorvosi javaslatra diétás étkezést biztosítanak, itt nem feltétel a nyugdíjkorhatár betöltése. 15 féle diétás ételt készítenek, de kombinált diétát is. Tavaly óta látják el az óvodás, iskolás gyerekek diétás étkeztetését is, akiknek sajnos folyamatosan emelkedik a létszámuk.

A szolgáltatás igénybe vételének feltétele: írásbeli kérelem, csatolni kell mellé a személyi iratokat, jövedelemigazolást. Egészségi állapotra vonatkozó nyomtatványt adnak, amit a háziorvossal kell kitöltetni. Ezután kötnek egy írásbeli megállapodást, ez tartalmazza azt is, hogy mennyit kell az étkezésért fizetni, amit helyi rendelet ír elő. Van egy maximális díja a rászorultságnál, ami idén 590 forint, ha valaki házhoz szállítással kéri az ebédet, abban az esetben 880 forint. Az alacsonyabb jövedelműeknél sávosan csökken ez az összeg.. A térítési díjakat mindig havonta utólag kell befizetni: házipénztárba, átutalással, vagy postai csekken, kinek mi a kényelmes. Az ebédet helyben is elfogyaszthatják az igénybevevők, elvihetik éthordóban, de kérhetik házhoz szállítással is. 2015 szeptemberében vezették be az EMMI rendeletet, ami pontosan megadja, mit lehet beírni az étlapba: Tíz naponta megszabja, hogy milyen mennyiségű zöldséget, gyümölcsöt, sótartalmat, hozzáadott cukrokat tartalmazhatnak az ételek. ezt egy idősnek nem könnyű megszokni.

A rendezvény befejezéseként a hallgatóságot egészséges ételekkel vendégelték meg, akik szívesen fogyasztották a padlizsán-, avokádó-, halkrém- és túrókrémes falatkákat, melyeket zöldségekkel és citromos vízzel kínáltak.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply