Alkotásaiban tovább él Farkas Tibor

Az életének 93. évében elhunyt Farkas Tibor képzőművésztől a bódéi temetőben búcsúztak el tisztelői szeptember 14-én. A ravatalnál a gyermekein, családtagjain kívül volt munkatársai, a Bódéért Hagyományőrző Egyesület tagjai, Bódé és Ajka-csingervölgy közösségei, az egyházközség tagjai köszöntek el. Ajka Város Önkormányzatának képviseletében Utassy István és Gerencsér Hilda rótta le kegyeletét.

A katolikus szertartás szerint Bakos Frigyes plébános búcsúztatta a sokrétű művészembert, majd Horváth Károly, a bódéi egyesület elnöke köszönt el a köztiszteletnek örvendő társuktól.

Farkas Tibor alkotásainak jelentős része egyházi témájú

Farkas Tibor 1927-ben született Budapesten, majd szüleivel 1943-ban költözött Bódéra. Az Állami Liceum és Tanítóképzőt 1947-ben végezte el, 1947 és 1949 között a budapesti Képzőművészeti Főiskolára járt. Majd a Mindszenty-per idején őt is eltanácsolták politikai magatartása miatt, koholt vádak alapján az intézményből. Bódéra visszakerülve az Ajkai Timföldgyár és Alumíniumkohó automatika osztályán helyezkedett el, ahol műszerész csoportvezetőként dolgozott nyugdíjazásáig. Itt lehetőséget kapott művészeti tevékenységet folytatni és a fiatalon elhunyt Kováts Gáborral számos elképzelést valósított meg.

Kezdeti időszakában készült a Kohász szobor, amelyet idén helyeztek végleges helyére, a Kohász utcába, valamint az Ülő lány szobor a timföldgyári lakótelepen, e kedves alkotás sok gyermekes család kedvelt pihenő helyévé vált a városban. Számos egyházi megrendelésre készült műve – főleg Tomor Sándor plébánoshoz köthető – található Bódén, Ajka-csingervölgyben és Tósokberénden, de a város iskolái számára is készített domborműveket, amelyek az intézmények névadóinak emlékét örökítik meg. Ajkai alkotások mellett a megye számos helyén is fellelhetőek keze nyomai. 1952-ben, Budapesten a II. Magyar képzőművészeti kiállításon, valamint a Veszprém megyei Képzőművész Munkacsoport kiállításain mutatkozott be a nagyközönség előtt Veszprémben és Ajkán. 1999-ben Pro comitatu díjat kapott, de 80. születésnapján a város is elismerte munkásságát az Ajka Városért Díszoklevél odaítélésével 2007-ben.

Farkas Tibor széleskörű műveltséggel rendelkező, tehetséges, nagy tudású ember volt, aki mindezen tulajdonságait a közösség javára fordította. A településen előforduló művészeti, építészeti feladatoknál segítségére volt az utána jövő generációnak. Azon emberek közé tartozott, akiknek kivételes tehetsége, értékes alkotómunkája szerénységgel párosult. Ugyanakkor véleményét bátran kimondó, egyenes ember hírében állt. Szinte az utolsó pillanatig alkotott. Teherbírását hűen tükrözi a 2016-ban felavatott Boldog IV. Károly Király Kápolna oltárkép, amelyet a bányászok védőszentjéről Borbáláról készített, akkor 89 évesen.

Emlékét tisztelettel megőrzik a személyéhez szorosan kapcsolódó közösségek. Művein keresztül pedig Ajka városa, hallhatatlan művészei, nagyjai között tartja számon.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply