Almaecet az ősi csodaszer

Javában tart az almaszezon, legyen az zöld, piros, sárga, kissé csúcsos, savanykás, vagy édes. Az almát ősidők óta ismeri az ember, az egyik legalapvetőbb gyümölcsünk.

Kiváló immunerősítő. Sok benne a C-vitamin, amely az immunrendszer élénkítésén túl a sejtkárosító szabadgyököket is megköti, ezért nyugodtan hívhatnánk vitaminbombának is.

A nyersfogyasztás mellett még számos módon rakhatjuk el a nyár ízét. Reszelve, vagy párolva mélyhűtőbe, lekvárnak, kompótnak, ívólének. Általában a legnagyobb gondot az szokta okozni, hogy mit csináljunk a sok hullott almából.

Idén, talán a hirtelen jött viharos időjárásnak köszönhetően, nekünk is sok alma kötött ki a földön. Ekkor jött az ötlet, hogy almaecetet készítek belőlük.

Érdekes, hogy bár a nevében benne van, hogy ecet, de ahogyan a citrom is, savas kémhatású. Fogyasztása lúgosítja a szervezetet, mert a bennük lévő kémiai elemek segítik a lúgok termelődését. Az almaecet a természet legtökéletesebb csodaszere, amely nem hiányozhat a házi gyógyszereink közül, és ami nagyon fontos, hogy tartósítószer mentes.

Aki naponta fogyasztja, számtalan panaszt enyhíthet vele, de elsősorban megelőzheti a különféle betegségek kialakulását. Fontos viszont, hogy az almaecetet éhgyomorra, vagy üres gyomorra igyuk, hogy ne keveredjen más összetevőkkel, és így megtartsa lúgosító hatását.

Így készítettem a házi almaecetet: Hozzávalók: 2 kg alma, 20 dkg cukor, 2 liter víz és egy 5 literes befőttes üveg. A vizet a cukorral felforraltam és lehűtöttem. Az almát mosás után vékony szeletekre vágtam. Nem kell meghámozni az almát és a magokat sem kell kiszedni. Ezt egy 5 literes befőttes üvegbe raktam és ráöntöttem a cukros levet. Ha nem lepi el a víz az almákat nyugodtan lehet még egy kis vizet hozzáönteni. Tetejét papír, vagy vászon anyaggal kell lefedni, mert az erjedésnek szüksége van oxigénre. Az így kapott üveget szobahőmérsékleten félre kell rakni 3 hétre és mindennap megkeverni egy fakanállal. Ha elég édes az alma, és megfelelő a hőmérséklet, akkor nincs szükség kenyérre, vagy élesztőre sem az erjedéshez. Három hét után szűrd át és töltsd vissza a lét a tisztára mosott üvegbe, majd újra kösd le a vászondarabbal. Néhány nap után látható lesz egy fehér, először pókháló szerű, majd kocsonyás réteg a tetején. Ez az ecetágy, vagy más elnevezéssel ecetvirág. A szűrés után minél tovább áll, annál erősebb lesz. Ez idő alatt alakítják át az alkoholt az ecetsav-baktériumok. Fontos, hogy légmentesen nem szabad lezárni! 2-3 hét után de akár várhatunk 1-2 hónapot is, fejtsük le az ecetet. Fejtés előtt óvatosan félre kell tolni az ecetvirágot és úgy belevezetni a csövet a folyadékba. A csövet megszívjuk, és aztán hagyjuk, hogy a tiszta lé a gravitáció, illetve a vákuum segítségével szépen átcsorogjon. Üvegekbe töltve tároljuk. Az így kapott házi almaecet nemcsak egészségesebb, de íze is sokkal kellemesebb, mint a boltban kapható társainak.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply