Amikor kormolnak a kémények, erősödnek a panaszok

Építkezni akartak, a telket már meg is vásárolták. Itthon szerettek volna boldogulni, ám gyermekeik betegsége közbeszólt. Légúti panaszok, köhögés, tüdőgyulladás és folyamatos gyógyszeres kezelések töltik ki évek óta mindennapjaikat. Hol az egyik fiú beteg, hol a másik, de leggyakrabban a háromból kettő biztosan. Ez nem élet számukra ezért eldöntötték, hogy maguk mögött hagyják Ajkát és elköltöznek egy olyan helyre, ahol fiaik egészségesebb környezetben nőhetnek fel.

gyj0827_korom_tudobeteg 1950
Szegedi Olivér, Ruben és Dominik László (több dossziényi kórházi papír támasztja alá betegségüket)

A Szegedi család problémái 2010 novemberében kezdődtek. Két nagyobbik fiúk közel egyszerre lett beteg. Mindkettőjüket láz nélküli súlyos tüdőgyulladással kellett az ajkai kórházba szállítani. A szülők nem értették mi történhetett, hiszen fiaik korábban nem voltak beteges típusok. Az anya elmondása alapján akkoriban a gyerekosztály tele volt hasonló tüneteket produkáló gyerekekkel, melyen meg is lepődtek a férjével. A többség csak antibiotikumos kezelés után gyógyult fel, fiaik viszont még szteroidos készítményeket is kaptak. A szokatlan tüdőgyulladás a feleséget is utolérte, de mivel akkor volt terhes harmadik gyermekükkel, ezért nem kaphatott akármilyen gyógyszert. Tünetei hónapokig elhúzódtak, nehezen múltak a panaszok. A tüdőgyulladásos eset után megváltozott az életük. Azóta a fiúk havonta, két havonta megbetegszenek, rendszeresen orvoshoz kell vinni őket.

-Kezdetben nagyon elgondolkodtam, hogy valamit rosszul csinálok, miért van az, hogy a gyermekeim folyamatosan betegek. Rossz anyának tartottam magam, mások is engem bántottak, hogy biztos én tehetek arról, hogy a fiúkkal már megint kórházba kell menni, de azóta rájöttem, hogy nem én vagyok a felelős a problémákért. 2010 előtt ugyanis nem voltak panaszaink – mesélte Szegedi Lászlóné.

A gyerekek szervezete lehetséges, hogy az átlagosnál rosszabbul reagál a várost is érintő környezeti hatásokra, hiszen erős köhögéssel, arcüreggyulladással, asztmás rohamokkal és légúti panaszokkal küzdenek folyamatosan. Az édesanya elmondása szerint napi használatban van náluk a köptető, az orrspray, az infralámpa és a többi kellék.

gyj0827_korom_tudobeteg 1961
“Alap gyógyszerek”, a gyerekeknek

– Kezdetben amikor minden gyógyszert és eszközt beszereztem a fiúknak, akkor havonta több tízezer forintot hagytam ott a patikában. Az antibiotikumok és a speciálisan asztmásoknak készült kiegészítők sokba kerülnek. Hihetetlen gyógyszer mennyiséget kaptak eddig a fiúk, de ezt megelégeltük a férjemmel. Nem természetes, hogy a gyermekeinknek azért kell életük végéig pirulákat szedniük, hogy egyáltalán elviselhetően érezhessék magukat a játszótéren. Imádnak mozogni, de ilyen szennyezett levegőjű környezetben mindig köhögés kapja el őket és nem élvezhetik igazán a játékot– mutatott rá a nehézségekre a 34 éves anyuka.

A család ha külföldön, vagy az ország más részén kirándul, akkor „érthetetlen módon” megszűnnek a gyerekeknél a panaszok. Vajon mi lehet a levegőben Ajkán, ami ennyire megterheli a szervezetüket?

-Úgy gondoljuk, hogy az itteni gyártevékenység és a korábbi iszapkatasztrófa az oka az egészségügyi problémáinknak. 2010 óta folyamatosan kijönnek rajtunk különféle betegségek tünetei. Amikor a kémények kormot bocsátanak ki a közeli gyárból, akkor mindig felerősödnek a panaszaink. Ez nem normális por vagy hamu, állandóan kapar a torkunk tőle, a középső fiam pedig rosszabb értékeket fúj a tüdőkapacitását mérő készülékbe. Továbbá felháborítónak tartom, hogy mindenütt megülnek a fekete darabkák. A lakásomon belül korom van, a lakásomon kívül korom van, a ruháimon korom van, a kocsinkon korom van. Hiába takarítok, mosok, a fehér szürkévé válik, a hypos víz, pedig nem használ. Nem tudom tisztán tartani a lakást, pedig a gyermekem egészsége szempontjából fontos lenne. Mindent összegezve a pohár betelt nálunk, itthon nem tudjuk megvalósítani az álmainkat és nem tudjuk megvédeni a gyermekeinket, ezért rövid időn belül elmegyünk és elkezdünk mindent elölről egy új helyen –összegezte tervüket Szegediné.

A család története alapján lapunk felkereste dr. Kovács Ilonát, a Magyar Imre Kórház gyermekosztályának vezető főorvosát, aki elmondta, hogy nem nőtt a városban a légúti vagy asztmás betegségben szenvedő gyermekek száma az utóbbi egy évben. Viszont kiemelte azt is, hogy nyári időszakban ezt nem lehet igazán felbecsülni, hiszen a gyermekek közül sokan vidéken vannak a nagyszülőknél, vagy táborban töltik a szünidőt. Ősztől érdemes ilyen irányú vizsgálatokat végezni, amikor a levegőszennyezés mérőműszerekkel kimutatott mértékét össze lehet hasonlítani a gyerekek panaszaival vagy esetleges rohamaival.

-Kétféle tünet együttest különböztetünk meg. A komolyabb a krupp szindróma, mely a gégében lévő gyulladást jelenti. Ekkor légzési nehézség lép fel. A gyerekek hangja rekedt lesz, alig kapnak levegőt, melynek következtében megijednek. Másrészt asztmás jellegű rosszullétről beszélhetünk, amikor szapora légvétel jelentkezik a pácienseknél. Ebben az esetben a belélegzés nem jelent gondot, kifelé viszont nehezen áramlik a levegő. Mindkettő kezelhető, de erősebb allergiás reakciók jelentkezhetnek abban az esetben, ha például szennyezett a levegő. A porszemcsék ugyanis hozzátapadnak a pollenekhez, melyek ezáltal agresszívebbé válnak, így a tüneteket tovább súlyosbítják – foglalta össze a legfontosabbakat a doktornő.

Szántó Renáta

Fotós: Györkös József

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply