Aranyló nektárt minden időben

mezes-reggeli

Egészséges, jó a torokra és még természetes édesítő is. Nem kell sokat gondolkodni, hogy mi lehet ez. Természetes a méz. Ami nem jöhetne létre az önfeláldozó és rendkívül szorgalmas méhek nélkül – tudtuk meg a Fekete István-Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium 5/c. osztályos tanulóitól az Európai Mézes Reggeli Kampány napján, amit a Földművelésügyi Minisztérium és az Országos Magyar Méhészeti Egyesület szervezett a környékbeli kistermelők felajánlásaiból országszerte.

mezes-reggeli

A mézes reggeli kezdeményezés egy európai program, melyet idén harmadszor rendeztek meg hazánkban. A szlovén ötleten alapuló kampány a hazai méz kóstoltatására és terjesztésére irányul. A program célja az, hogy az óvodásokkal és az iskolásokkal megismertessék és megszerettessék az aranyló nektárt a termelők, illetve a méhek életéről és a méhészetről is új ismeretekkel gazdagodhassanak a gyerekek. A mézes kampány egyben kiváló alkalom a hazai, jó minőségű termékek népszerűsítésére is.

A vörösmartys diákoknak Tóth Péter Veszprém megyei méhészeti szaktanácsadó tartott előadást. Az interaktív tanóra első néhány perce után meg is jegyezte, hogy nagyon felkészültek az osztály tagjai, ugyanis minden feltett kérdésre kezek tömege emelkedett a magasba. A gyerekek tisztában voltak a méhek munkájának fontosságával, a rovar testfelépítésével és legfontosabb jellemzőivel, illetve a méz egészséges mivoltával is.

mezes-reggeli
Finta Attila és Tóth Péter az előadáson

Könnyű dolga volt így a szaktanácsadónak az ismeretek bővítésével. Előadásában először a különböző tényeket erősítette meg, majd eloszlatta az esetleges tévhiteket. A diákok számára nyilvánvalóvá vált, hogy a méhek például senkit nem tudnak megcsípni, csak megszúrni, ugyanis a fullánkjuk lándzsára hasonlít. Beszélt a méhészet történetéről – ami már az ókori Egyiptomban is létezett – és bemutatta a használt eszközöket. Az osztály megismerkedhetett sok más mellett a kas, a füstölő és a védőruhák szerepével. Sőt fel is próbálhatták a hálós kalapokat az ötödikesek.

Tóth Péter humoros formában, a fiatalok nyelvén hívta fel a figyelmet közben a reggeli fontosságára és az egészséges táplálkozásra, ugyanis elmondása szerint a rossz étkezési szokások gyakran már gyermekkorban kialakulnak. Rámutatott az allergiás reakciók kezelési módjára is, miszerint méhcsípés esetén kalcium tabletta bevételére, vagy kalcium injekcióra van szükség minél hamarabb. Interaktív prezentációját Finta Attila méhegészségügyi felelős segítette. Az előadást követően a diákok mézet kóstoltak és vajas-mézes kenyeret, illetve kalácsot kaptak. A rendhagyó tanórát ugyan nem a reggeli órákban tartották, hanem délben, így inkább mézes ebéddé változott, ám nem is fontos a mikor, a lényeg az, hogy a gyerekek fogyasszanak minél többet az aranyló finomságból.

mezes-reggeli

– A diákok nagyon élvezték az interaktív ismeretterjesztő bemutatót. Biztos, hogy jövőre is részt vesz az iskola a kampányban, hiszen a tudásgyarapítás és az egészséges táplálkozás is fontos számunkra. Ez a program pedig ötvözi a tanulóknak bemutatható pozitív értékeket. Legyen szó a méz jótékony hatásáról, a méhék fontos szerepéről, a természet szeretetéről, méhészkedésről vagy éppen szakmai trükkökről – emelte ki Riederné Fenyvesi Bernadett igazgatóhelyettes.

mezes-reggeli

A méz valóban jótékony hatású, ugyanis tizenegy vitamint és harmincféle ásványi anyagot tartalmaz. Növeli a szervezet ellenálló képességét, nyugtató hatású, fokozza a belső szervek működését és erősíti a szívet. A magyar mézek világviszonylatban is elismertek, – Magyarország az Európai Uniós mézkereskedelem akár közel felét is képes kielégíteni, ami a világ méztermésének három-négy százalékát jelenti – érdemes tehát a hazai termelőktől vásárolni, a külföldiek helyett, hiszen ezzel nemcsak a magyar gazdaságot támogatjuk, de biztosak lehetünk abban is, hogy az általunk fogyasztani kívánt méz biztonságos, nem pedig valamiféle olcsó hamisítvány.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply