Az ’56-os hősök nem akartak mindent eltűrő tömegként élni

Fotó: Györkös

Fáklyás felvonulással kezdődött az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulóján az ünnepi megemlékezés. A tömeg a Kaszinó elől vonult a Templomdombra, a ünnepség helyszínére. 

Beszédében Gerencsér Hilda önkormányzati képviselő az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek hitére, nemes céljaira és a végrehajtáshoz fájdalmasan kevés időre mutatott rá. A szabadságharc a magyar nép válasza volt a diktatúrára, az önkényuralomra, a jogfosztottságra és a szovjet elnyomásra.

– A diktatúrák sorsa  a bukás, az általuk támasztott vihar elsodorja őket. Milyennek láthatjuk ma ezt a forradalmat?  Tisztának, fiatalosnak. Lázadásokat lehet csinálni, forradalmakat soha.  Az események gyorsasága, a  csatlakozók nagy száma mutatja,  a nép elérte a tűréshatárt. A magyarok vissza akarták kapni a saját sorsuk és a  gyermekeik jövője feletti döntés szabadságát. Hittek abban, hogy a megfélemlítés, a hozzá nem értő vezetők uralma véget érhet. Nem felfordulást akartak, hanem nyílt őszinte vitákat és nem akartak mindent eltűrő tömegként élni. 1956 októbere elindított egy folyamatot, amit nem lehetett megállítani a megtorlással és az akkor megfogalmazott nemzeti célok maradéktalanul máig  sem valósultak meg. Nekünk ma, 2018-ban is számos kérdésre kell válaszolnunk és ha méltók akarunk lenni ’56 hőseihez, érvek és ellenérvek, értelmes viták mellett kell meghoznunk közös ügyeinkről a közös döntéseket, hiszen a terheket is közösen viseljük. A jelen felelőssége a múlt megbecsülése. Még él az a generáció, amelyik átélte ’56 borzalmait, meg lehet kérdezni őket az életükről, hogy a következő nemzedékekkel meg lehessen értetni, hogy hova vezet az egyeduralom, a gátak nélküli hatalom embertelensége. Magyarország ’56-ban történelmet irt. A levert forradalom után 200 ezer honfitársunkat fogadták be a világ minden pontján, ezzel is elismerve harcunk jogosságát. Ma is sorskérdés, hogy hogyan válaszolunk a kihívásokra. Nagy Imre és társai, a forradalmárok példát mutattak abban, hogy őszintén és tisztességgel szolgálták a nemzet ügyét – fogalmazott a képviselő.

Az ünnepi beszédet Gerencsér Hilda önkormányzati képviselő mondta

Ajka Város Önkormányzata képviseletében koszorút helyezett el az emlékműnél Schwartz Béla polgármester, dr. Horváth József alpolgármester és dr. Jáger László címzetes főjegyző. Az emlékezés virágait helyezte el a FIDESZ ajkai szervezete, a Demokratikus Koalíció Veszprém megye 3. választókörzetének tagjai, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselői, a Magyar Szocialista Párt Ajka és Térsége szervezete, a Magyar Önvédelmi Gárda képviselői, a Mi Hazánk Mozgalom, a Német Nemzetiségi Önkormányzat tagja.

A megemlékezésen közreműködtek a Pannon Várszínház művészei és az Ajka Városi Bányász Fúvószenekar tagjai.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2547054195336019&type=1&l=2c78c0c625

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply