Az intelligens eszközöké a jövő TV Ajka videójával

Kreatív, színes, interaktív és még a felnőttek is szívesen játszanak vele.  Talán nem túlzás azt állítani, hogy a jó gyermekkor egyik alappillére, hiszen végtelen számú lehetőséget foglal magában.  Napjainkban ez különösen igaz, ugyanis már néhány szenzorral, kábellel, motorral és érzékelőkkel felturbózva életre is kelhet. A Bródy Imre Gimnáziumban először tartottak Lego Robot tábort, ott jártunk.

gyj_lego tabor 1605

Augusztus utolsó hetében izgalmas időtöltésben volt része azoknak a diákoknak, akik engedtek a szünet ellenére a csábításnak és jelentkeztek Takács Viktória tanárnő programjára. A táborban csapatépítés, matematikai, illetve logikai feladványok, társasjátékok és Lego Robot-programozás várt a fiatalokra, ám nem meglepő módon az intelligens eszközök kiépítése és különböző funkciókra „tanítása” varázsolta el leginkább a jelenlévőket.

– A határ a csillagos ég. Szinte bármi megvalósítható a megfelelő robotok segítségével. A lehetőségek száma végtelen, hiszen a srácok újabbnál újabb ötletekkel állnak elő a szerkezetek létrehozásánál. Komplex, de annál logikusabb gondolkodást igényel ez a folyamat a gyerekektől, ugyanis először meg kell építeniük egy robot konstrukciót majd ahhoz igazodva programot is írniuk kell hozzá, mivel a kettő csak együtt tudja ellátni azt a feladatot, amire éppen használni szeretnék az eszközt. A Lego robotok felkészítik a diákokat a későbbi mérnöki munkára, mert lényegében kicsiben modellezik például a szerszámkészítőgépek vagy az ipari robotok programozását – számolt be néhány érdekességről a tábor vezetője.

gyj_lego tabor 1609

A tanárnőtől azt is megtudtuk, hogy a Bródysok egy éve ismerkedtek meg a Lego Mindstorms eszközökkel, amikor egy robotversenyre készülődve a Pannon Egyetem oktatója, dr. Magyar Attila kölcsönadott nekik egy példányt, ezt követően pedig az egyik ajkai cég támogatta terveiket, hogy vásárolhassanak egy saját robotot. Mivel a Lego eszközök nem olcsók, – egy oktatási készlet is több mint százezer forintba kerül – így Takács Viktória a „Gimnáziumi és Szakközépiskolai Tanulókért” Alapítvánnyal közösen pályázott további támogatás reményében. Kitartó lelkesedése célt ért, az alapítvány egymillió forintot nyert, amiből többek között még három robotot, egy szerelőkészletet, egy mágneses és egy iránytű szenzort, valamint egy hőmérsékletszenzort vásároltak. A tábor megtartása, versenyfelkészítés és egy harminc órás tanári képzés is a pályázat részét képezte.

gyj_lego tabor 1619

Az anyagi segítséggel a tavalyi mostoha körülményeken – a földön, dobozokkal körbevett pályán, amin a versenyre készültek a gyerekek – is sikerült változtatni, ugyanis egy nemzetközileg szabvány versenyasztal és egy szumopálya is rendelkezésre áll már a megfelelő felkészüléshez.

Az egy hetes foglalkozáson sok más mellett például egy infraszenzor beépítésével távirányítású robotot alkottak a résztvevők. Egy másik szerkezet pedig tapsra indult és megállt, ha rávilágítottak a fiatalok. Ingyenes mobilos alkalmazásokat és a Lego Mindstorms csomagokhoz járó szoftvereket használtak a feladatok megvalósításához a táborban.

gyj_lego tabor 1643

Minden fiatal lelkesen, a külvilágot szinte teljesen kizárva igyekezett megalkotni a legjobb robotot. Ezt látva Takács Viktória lapunk kérdésére elmondta, hogy ősztől fakultatív jelleggel igyekeznek időt szakítani a tanórák után a folyamatos találkozásra, hogy együtt programozzanak és építsenek, amikor lehet. A tanárnő hosszú távú terveiben egy interaktív-játék szoba megvalósítása szerepel, ahol olyan Legokat használnának fel robotépítésre, amire a családoknak már nincs szükségük. Nem fontos, hogy teljes szetteket kapjanak, már egy-egy maroknyi építőkockát is szívesen fogadnak, hiszen minden alapdarab felhasználható.

A robotikában nem csak a gimnázium közössége, hanem sokan mások is látnak fantáziát Ajkán, a bródys csapatot így több helyi vállalkozás, magánszemély és szervezet is igyekszik a lehetőségeihez mérten szakmai munkával, technikai eszközökkel vagy felszerelésekkel segíteni, hogy a mérnöknek készülő diákok egyre több fizikai kísérletet, mérést végezhessenek még az egyetem előtt.

gyj_lego tabor 1615

– Jó látni az összefogást, az emberek és cégek nyitottságát. Örülünk, hogy mások szerint is hasznos a robotok iránti érdeklődés és tanulás, hiszen az intelligens eszközöké és az őket használni, programozni tudóké a jövő – fogalmazta meg észrevételeit a tanárnő, akitől azt is megtudtuk, hogy a táborban résztvevő fiatalok egy csoportja már be is nevezett az idei First Lego League nemzetközi komplex Lego versenyre, amit december 3-án Győrben rendeznek meg. A megmérettetésen az „Állati szövetségesek” – kapcsolat ember és állat között, és a „Ki segít kinek, illetve kin segít a másik?” – témakörét modellezik és tárják fel a versenyzők.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply