Az önismeret segíti a munkába állást és a munkahely megtartását

Illusztráció

Mint konzorciumi partner, a rehabilitációs mentorság mellett, a Molnár Gábor Műhely Alapítvány vállalta a munkavállalói képességek megtartását, illetve erősítését célzó  5 modulos képzést, amely 2019 augusztustól október végéig tartott. Az EFOP-1.5.2-16-2017-00007 Humán közszolgáltatások fejlesztése Ajka térségében pályázat keretében megvalósult program résztvevői az önismereti, kommunikációs és konfliktuskezelő tréningen gyakorolták mindazt, amely fontos ahhoz, hogy a munkahelyen és a magánéletben megtalálják a helyüket, jól együttműködjenek másokkal.

Mindennek az alapja az önismeret, az, hogy a személy hogyan látja saját magát, mennyire van összhangban a valósággal. Az is alapvető minden közösségben, hogy hogyan fordulunk a többi emberhez, hogyan fejezzük ki a kéréseinket, véleményünket úgy, hogy azzal senkit meg ne bántsunk. A  munka során szóba kerül többek között az énkép, az önbecsülés, a személyiség, a célok, a motivációk.

Lovas Irén, az alapítvány vezetője kérdésünkre elmondta, hogy a 2018. júliustól 2021. március végéig tartó projektbe 300 munkavállalót kell bevonniuk. A célcsoport nem csupán az álláskeresők, hanem a váltást tervezők köre és azokat is várják, akik szeretnének képességeikkel, motivációikkal tisztába lenni. A közös munka során kérdőíveket töltenek ki. A válaszadáshoz a résztvevőnek el kell gondolkodnia olyan dolgokon, amelyek korábban talán meg sem fogalmazódtak benne.

Aki állást keres, az alapvető, hogy a munkáltató által kért szakképzettsége megvan, de milyen tudás maradt mögötte? Az állás megpályázása előtt érdemes felfrissíteni a tudásunkat. Ha ugyanis az interjún derül ki a hiányosság és elutasítanak, az az önbizalmunkra is kihat. A munkahelyváltást kísérheti életmódváltozás is, például több műszakos munkarendre átállás, vidéki munkavállalás, amelyre a szervezetünket is át kell állítani. Aki megszokta, hogy hét órakor kel, és nyolcra kell beérnie, neki nehézséget okoz kezdetben az, hogy ötkor, vagy még korábban keljen, hogy odaérjen a délelőtti műszakra, a váltott műszak esetén pedig az egész életét át kell szerveznie. Aki régóta nem állt munkaviszonyban, neki a kötött életmód okozhat problémát.

A programban résztvevőknél az interjú során előjött, hogy milyen az önértékelése, a motivációja, az életcélja, a kompetenciái, az erősségei, a gyengeségei. A munkaerőpiaci sikerekhez ez is hozzá tartozik, legalább annyira fontos, mint a szakmai tudás. Hiába a kitűnő bizonyítvány, ha a munkavállalónak gondot okoz a csapatmunka, a beilleszkedés, vagy az önálló munkavégzés. A reális önértékelés, a reális célok kitűzése, a megfelelő konfliktuskezelés ugyanúgy alapvető.

Az álláskeresők, főként aki hosszabb ideje munkanélküli, azért, hogy megkapja a lehetőséget, olyant is elvállal, ami nem az ő kompetenciájának megfelelő. A helyzet számára nem hoz sok jót. Előjönnek a problémák, a kudarcok, amelyek negatívan hatnak az önértékelésére, amely kihat az emberi kapcsolataira, az egészségére.

A munka világában is alapvető, hogy a személy tisztában legyen azzal, az életét ő irányítja, nem csak úgy történnek vele a dolgok.

A képzés azoknak is hasznos volt, akik nem terveznek változtatást, de bennük van a folyamatos megújulás képessége. A környezetünkben minden változik, az érhet el hosszú távon sikereket, aki maga is képes a megújulásra. A jó közérzethez a szabadidő megfelelő eltöltése, a pihenés, a kikapcsolódás is fontos. A kimerült, folyton fáradt, ideges ember sem a munkahelyen sem a magánéletben nem tud jól teljesíteni.

A résztvevőkben a foglalkozásokon és az interjúkon tudatosult, hogy a dolgok nem velünk történnek, hanem az életünket mi irányítjuk. A siker feltétele a reális önismeret és az elérhető célok kitűzése.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply