Babaúszás és gyógyúszás, aktív pihenés az egész családnak

A babaúszás egyre népszerűbb, talán már nincs is olyan kisgyermekes szülő, aki ne hallott volna róla. Nemes-Molnár Margaréta fejlesztőpedagógusnak köszönhetően három éve Ajkán is van erre lehetőségük a családoknak. Azt viszont valószínűleg kevesen tudják, hogy nem csupán egy kellemes feltöltődésről, kikapcsolódásról van szó. Ez elsősorban egy fejlesztési forma, amely sokat segíthet betegségek, fejlődési rendellenességek fennállása esetén is. A városi uszoda, illetve egy óvoda biztosít helyet a tevékenységhez. Az oktató Somogy megyéből költözött Ajkára a családjával, első diplomáját tanítóképző főiskolán szerezte.

Bognár Blankát tanítja úszni édesanyja, Bognárné Gyenge Szabina, mellettük az úszóiskola vezetője Fotó: Pados István

– Első gyermekem koraszülöttként jött a világra, ez motivált, hogy fejlesztőpedagógiát tanuljak. Egy mozgásterápiás képzés elvégzése után óvodásokkal foglalkoztam. A helyi pedagógiai szakszolgálat kérésére elkezdtem gyógyúszást is oktatni, ezért beiratkoztam a gyermekkori rekreációs- és gyógyúszás oktató szakirányú továbbképzésre. Idővel ez már nem volt elegendő, mert a szülők igényelték, hogy sérült kisgyerekeket is hozhassanak úszásra. Ekkor elvégeztem egy újabb képzést, így lettem babaúszás és születési károsodott csecsemők úszásoktatója – mondta el kérdésünkre Nemes-Molnár Margaréta, aki nagy lelkesedéssel beszélt a hivatásáról. Kiemelte, hogy nagyon jó kapcsolatban áll a védőnőkkel, kölcsönösen segítik egymás munkáját. Ezt a gyerekek érdekében fontosnak tartja.

– Azok a gyerekek, akik hozzánk járnak, általában érzékenyebbek, félénkebbek társaiknál, nehezebben alkalmazkodnak, esetleg víziszonyuk van. A mi feladatunk a szülőkkel közösen, hogy átsegítsük őket a kezdeti nehézségeken. Az a tapasztalatunk, hogy egy hónap uszodába járás után feloldódnak, és képesek a feladatokra koncentrálni. Összetartó közösségek alakulnak ki a gyerekek és a szülők között is, öröm velük a munka, nagyon jó a hangulat – tette hozzá az oktató.

A babaúszás célja, hogy minőségi időt tudjon együtt tölteni a család. A feladatok elvégzése közben szorosabbá válik közöttük a kapcsolat, a kisbabákban erősödik a biztonság. A kezdetben félénk, szorongó gyerekek idővel bátrabbak lesznek, önbizalmuk erősödik, felszabadultan viselkednek.

– Ezek a tulajdonságok áttevődnek az élet más területeire is – világosított fel a szakember. – A testi fejlődésükre is pozitív hatással van. Ritkábban lesznek betegek, az úszás hatására tágul a tüdejük, erősödik az immunrendszerük, és ellenállóbbá válnak a különböző fertőzésekkel szemben.

Az oktató hangsúlyozta, hogy a fejlesztés egy folyamat, mely minden gyereknél más ütemben zajlik. Ezt figyelembe veszik, és ehhez alkalmazkodva foglalkoznak mindenkivel. A gyerekek megtanulnak úszni, de nem versenyeztetik őket. Lényegesebb, hogy minél egészségesebbek legyenek testileg, lelkileg és érzelmileg egyaránt.

Az úszásoktatáson való részvétel feltétele védőnői vagy gyermekorvosi igazolás arról, hogy nem szenved fertőző betegségben a gyermek. Megelőzés céljából is igénybe lehet venni az oktatást, vagyis olyan gyerekek is jelentkezhetnek, akiknek az egészségi állapota nem teszi szükségessé.

– A gyógyúszás több betegségcsoportban is indokolt, ezek lehetnek a szív- és érrendszeri betegségek, krónikus légzészavarok, gerinc- és mellkasdeformitások, ízületi megbetegedések, obesitas és szövődményei, idegrendszeri károsodások, végtaghiányos állapotok. Életkor, és tudás szerint állítjuk össze a csoportokat, melyekhez folyamatosan lehet csatlakozni – mondta el Nemes-Molnár Margaréta, aki arra is kitért, hogy a legkisebbek is kapnak segítséget, esetükben már kéthetes kortól alkalmazható a neuro-hidroterápia. Ezt otthoni körülmények között végzik koraszülött csecsemőknél.

Nyárra is kínál programokat az úszóiskola. Többféle tábort szerveznek a gyermekek számára, ahol új élményekkel gazdagodhatnak.

Rücker Éva

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply