Bányász szobrot avatnak Csinger központjában

Bányász szobrot készített a Csingervölgyért Egyesület kérésére Bálint József, Jenőben élő fafaragó művész. Az alkotó, aki maga is jól ismeri a föld mélyében folyt nehéz munkát, támogatásként készítette az alkotást, amelyet szeptember 2-án, a bányásznapon avatnak fel Csinger központjában, a közösségi ház előtti területen.

Az alapot félig már elkészítették az egyesület tagjai, a további munkálatokban az önkormányzat is segít.

Gerencsér Hilda elnöktől megtudtuk, hogy  az ismeretség két tag, Baranyai Ferenc és Beitl János által jött létre. Ők látták Bálint Józsefet alkotni Velemben. Miután a csingeri bányász hagyományőrző közösség elhatározta, hogy Bányásznapra szobrot állíttat, keresték fel a művészt Áment János egyesületi taggal , aki azóta is szervezi a munkálatokat, tartja a kapcsolatot az alkotóval. A művész  azonnal igent mondott és mivel ő maga is kötődött az ágazathoz, felajánlotta, hogy ingyenesen készíti el a több, mint 2 méter magas szobrot, egy bányászt, aki szenet fejt. A faanyag a Verga Zrt. adománya a településrésznek.

Az egyesület három tagja augusztus elején kereste fel otthonában az alkotót, hogy megnézze a szobrot és egyeztesse a szállítást.

Bálint József kérdésükre elmondta, hogy ma már az ország számos településén állnak  szobrai. Megtisztelésnek érez minden felkérést, valamint szeret a nagy nyilvánosság előtt, közterületen dolgozni. Örül, ha körbeállják, kérdezik. Témában a hétköznapi, egyszerű dolgozó emberek állnak hozzá a legközelebb. Örömmel farag mindent, ami a magyarságra jellemző érték. Vallási témákban is több alkotása született. Nemrég Pápán, a Szent Benedek templom udvarán állítottak fel egyet, Vasszécsénynek pedig János Pál pápát ábrázoló szobrot készített.  Bakonycsernyén bányász szobrot rendeltek tőle. Lakása udvarán most a Csingerbe kerülőn kívül templomba induló idős asszonyokat ábrázoló szobrok állnak. Még azokon is dolgozik.

Bálint József tíz esztendősen kezdett el fával dolgozni. Az elmúlt csaknem fél évszázadban saját tapasztalata alapján tanulta meg azt, hogy mit hogyan lehet legjobban kifejezni. Ma már leginkább a kemény tölgyfával dolgozik, amely időtálló is egyben. Eddig 25 szobrot készített támogatásként különféle közösségek számára. Szívesen adja át a tudását azoknak, akik érdeklődnek, a fafaragás ugyanis az egyik nemzeti kincsünk, egy művészeti ág, amely sok minden kifejezésére alkalmas.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply