Bányászemlékművet avattak Padragon (Videóval)

A kommunista diktatúra bányász mártírjainak és hőseinek tiszteletére emlékoszlopot avattak Padragkúton, a Cser telepi parkban.
Az ünnepélyes műsort a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet bonyolította le. A programot a Magyar Honvédség Légierő Zenekara nyitotta a Himnusz eljátszásával. Ezt követően beszédet mondott Gedai István, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnökhelyettese, a Magyar Nemzeti Múzeum nyugállományú főigazgatója, egykori ötvenhatos politikai elítélt. Majd Németh Csaba magánénekes előadásában a Bányászhimnusz hangzott el. Ennek eléneklésébe sok jelen lévő egykori bányász is bekapcsolódott. A dal elhangzása után dr. Kahler Frigyes egyetemi docens, jogtörténész szólalt fel, méltatva a bányász mártírokat és hősöket. A beszéd vége után a mártírhalált halt Hamusics János özvegye, Mayer Ferenc Sándor egykori tanár és politikai elítélt, Gedai István, valamint Smidt Róbert felvidéki fafaragó művész, az emlékoszlop alkotója közösen leleplezték az alkotást. Ezután Vajda István evangélikus és Antal György református lelkész mondott áldást, Simon János római katolikus helyettes esperes, plébános pedig az önfeláldozó mártírokért imádkozott, és megszentelte az emlékoszlopot.
A ceremóniát követően az Andrássy Duo zenés műsorát hallgathatták meg az érdeklődők, majd Smidt Róbert fafaragó művész fejtette ki gondolatait az alkotásáról. Elmondta, hogy a négy és fél méter magas emlékoszlop egy közel százötven éves, felvidéki tölgyfából lett kifaragva, és kiemelte, reméli, hogy mindenkinek emlékül és figyelmeztetőül fog szolgálni. A művész gondolatai után, Mayer Ferenc Sándornak, az emlékmű-építés kezdeményezőjének beszéde következett, amelyben köszönetet mondott az ajkai polgárok nevében, illetve visszaemlékezett, hogy közel ötven évvel ezelőtt, letartóztatása után hallott először a környékbeli bányákban raboskodó elítéltekről, illetve a bányászok legendásan kemény magyarságáról, antikommunizmusáról.
A múltidézést követően kitüntetéseket és okleveleket adtak át, posztumusz elismerést kapott Hamusics János, amit özvegye vett át. Ezután koszorúzás következett, a jelen lévő önkormányzati képviselők, szervezetek, társaságok hajtottak fejet az emlékmű előtt. A tiszteletadást követően a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet nevében Pintér Kornél köszönetet nyilvánított az emlékhely elkészítésében, és a műsor létrejöttében önzetlenül segítő támogatóknak. A műsort Németh Csaba magánénekes előadása és a Szózat zárta.
– Azért éreztem fontosnak ez emlékmű építését, mert megérdemelnek ezek a hősök egy emlékhelyet, hiszen az előző rendszerben ilyenről szó sem lehetett volna, de így is közel huszonöt évet kellett várni, hogy tervem megvalósulhasson – mondta el Mayer Ferenc Sándor. Külön megköszönte a Honvédelmi Minisztérium támogatását, amiért engedélyezték a Légierő Zenekarának fellépését, akik szolgálatukat megszakítva, egyenesen a horvát határról utaztak fel az átadó ünnepségre.
Mayer Balázs

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply