A baromfit Mariska néninek is zárva kell tartania

Faluhelyen ma is gyakran láthatunk szabadon, sokszor az utcán is, vidáman kapirgáló szárnyasokat. Ennek vetett most ideiglenesen véget dr. Bognár Lajos országos főállatorvos január 27-én kelt határozata – az 1/2017. számú országos főállatorvosi határozat –, amely a korábbi intézkedések kiegészítéseképpen előírja, hogy az ország területén valamennyi baromfit csak zártan lehet tartani.

Nem csak az emberek, hanem az állatok között is tombol az influenza hazánkban, néhány napja megyénkben is kimutatták a kórt egy nagyteveli pulykatartó gazdaságban. A fertőzött állományokban megemelkedett elhullást tapasztaltak, továbbá megjelentek a betegségre jellemző klinikai tünetek is. A hatóság a szükséges intézkedéseket haladéktalanul megtette. A fertőzött gazdaságok körül 3 km sugarú védőkörzetet és 10 km sugarú megfigyelési körzetet rendelt el az állategészségügyi szolgálat. A vírus terjedésének megakadályozása érdekében a fertőzött állomány – mintegy 27 500 hízópulyka – leölését megkezdték. Néhány napra rá Ajkáról is érkezett bejelentés elhullott víziszárnyasról. Az elhullást a gazda jelezte az egyik ajkai állatorvosnak, aki ismertette az ilyenkor szükséges lépéseket. A tetemeket az Állatorvosi Hivatal bevizsgálásra elküldte a NÉBIH-hez, ahol szerencsére nem találtak influenza vírust az állományban.

Mivel a madárinfluenzával kapcsolatban a NÉBIH-en kívül nem nyilatkozhat senki, így feltettük nekik a kérdéseinket, akiktől hamar érkezett is a válasz. Bár azt nem sikerült megtudnunk, hogy mire számíthatnak a gazdák, meddig kell zárva tartani az állatokat. Pedig a gazdáknak nem mindegy, hogy meddig kell az extra körülményeket biztosítani. Hiszen ez nem kevés plusz költséggel és munkával járhat, főként azokban a háztáji gazdaságokban ahol nincsenek erre berendezkedve, és olyan állataik vannak, amelyek szabadon tartva megtalálják maguknak az élelmet.

A hivatal válasza szerint a most elrendelt zárlat mind a gazdaságokra, mind a háztáji baromfitartókra vonatkozik. A határozat előírja, hogy baromfi csak zártan tartható, vagy amennyiben ez nem megoldható, a kifutót megfelelő erősségű madárhálóval kell védeni. A madárhálóval lefedett résznek, amelyre a baromfi kiengedhető, legalább az állattartó épület alapterületével megegyező nagyságúnak kell lennie. Erre azért is van szükség, hogy az állatok a gazdaság más baromfiállományaival, más fogságban tartott madarakkal, továbbá a vadon élő madarakkal ne érintkezhessenek. A zárlat visszavonásig, illetve – amennyiben az indokolttá válik – új feltételrendszer kihirdetéséig marad hatályban. A főállatorvos kér mindenkit, hogy ha az állatokon a madárinfluenza bármely tünetét (étvágytalanság, a tojáshozam csökkenése, az állat nem eszik vagy iszik, testtömeg-gyarapodása csökken) észlelné, vagy fokozott állatpusztulás ütné fel a fejét, késlekedés nélkül értesítse állatorvosukat. Ajka és Ajka-környéki gazdálkodók a területileg illetékes hatósághoz, a Devecseri Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztályhoz fordulhatnak segítségért. Elérhetőségek: 88-512-538, 8460 Devecser, Petőfi tér 1.

Nagyon fontos, hogy az általános járványvédelmi szabályokat mindenkinek be kell tartania annak érdekében, hogy állattartó telepeikre ne hurcolják be a betegség vírusát.

Alapvető követelmény, amit minden állattartónak be kell tartania, hogy legyen valamennyi állattartó telepen rend és tisztaság. A baromfikat kizárólag teljesen fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. Nem szabad az állatokat olyan felszíni víztározóból származó vízzel itatni, amelyhez hozzáférhetnek a szabadon élő szárnyasok. A takarmányt zárt, fedett helyen kell tartani és tárolás során biztosítani kell, hogy a takarmányhoz ne férjen hozzá idegen fajú állat (például vadmadár, rágcsáló). A telepi ruházatot sehol máshol nem szabad használni. Az ólba kizárólag a cipő talpának és a kéznek a fertőtlenítése után lépjünk be! Csak az lépjen be a telepre, akinek feltétlenül muszáj, vagyis takarmányszállító, rakodóbrigád, integrátor képviselője, állatorvos. Ezeket a járműveket belépés és kilépés előtt fertőtleníteni kell, az emberektől meg kell követelni a védőruházat használatát. A H5N8 vírustörzs a baromfiállományokra veszélyes, emberi megbetegedést eddig még sosem okozott.

F.P.T.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply