Bíznak a bécsi versenyben a hastáncosok

Jellegzetes kézmozdulatok tartoznak a beledi tánchoz (Fotó: Györkös)

A Bahar* Orientális Tánc és Kulturális Egyesület tagjai is nehéz időszakon vannak túl, de a közelmúltban ismét megnyílt a lehetőség arra, hogy a versenyzők megtarthassák próbáikat és felkészüljenek a tervezett nemzetközi megmérettetésekre.

Ezek közül a bécsi Bellycious Festival Vienna elnevezésű verseny az október 15-17. között, melyre szeretnének eljutni, hiszen 2019-ben itt már sikerült aranyérmet szerezniük. Ennek a címnek a megvédésére készülnek most egy új koreográfiával, amit nagy lelkesedéssel gyakorolnak, a lehetőségek szerint csak hetente kétszer, de egyre nagyobb elhivatottsággal.

Instrukciók gyakorlás közben

Főleg, hogy előtte egy tánctalálkozóra is meghívást kaptak a nyárra, szintén Bécsbe, ahol a különböző táncstílusok nagy nemzetközi seregszemléjén mutatkozhatnának be egyedüliként Magyarországról, öregbítve ezzel városunk hírnevét.

A 2008-ban öt fővel alakult tánccsoportnak ma már ötvennél is több tagja van, a kicsi gyerekektől kezdve a versenytáncosokig mindenféle korosztály képviselteti magát, és tanulja ezt az igen összetett és nehéz mozgásformát.

A hastánc, vagy más néven orientális tánc, keleti eredetű táncok összefoglaló elnevezése. Céljai szerteágazóak lehetnek, egyesek  bemutatókon, előadásokon bűvölik el vele a közönséget, megint mások csak maguknak táncolnak és az önkifejezés egy eszközének tekintik. Nyugaton a tánc egy formája, kikapcsolódás és szórakozás, de Ázsia és Afrika egyes tájain máig megmaradt közösségi, rituális táncnak.

A világ egyik legrégibb és a mai napig szinte változatlan formában fennmaradt tánca az orientális tánc. Eredeti arab neve raqs sharqi, (rák sárki) szó szerint azt jelenti, a kelet tánca. Az első „nyugati” nevet a franciák adták, és mivel az európai táncokban addig ismeretlen volt a törzs és a csípő külön mozgatása, tévesen „táncoló has”-nak nevezték el, amelyet az angol tükörfordítás szintén így, a magyar pedig hastáncra fordított. Az elnevezés tehát hibás, hiszen az orientális táncban a táncos egész teste mozog, beleértve a nagyon tipikus fej-, váll- és mellmozdulatokat, amelyeket lágy, de kifejező karmozdulatok kísérnek. A tánc eredetének kutatói első forrását az arab kultúrába helyezik, a „beledi” szó jelentése az „én országom”, ez a táncstílus az egyik klasszikus, mellyel a baharos „fűszer” lányok is készülnek a nemzetközi mezőny lenyűgözésére.

A beledi egy közösségi tánc, úgynevezett „vidéki tánc”, ünnepeken, társasági összejöveteleken hétköznapi emberek adták elő, akik nem voltak hivatásos előadók. Inkább hétköznapi ruhájukat viselték, sem mint speciális tánc kosztümöket.

Az ebben a kontextusban hastáncnak nevezhető táncokat, mindenféle korú férfiak és nők egyaránt táncolták Egyiptomban, gyakran beleértve fiatal gyerekeket is. Kis helyen táncolt, többnyire helyben álló, földhöz kötődőbb, csípő köré fókuszált mozgás.

A tradicionális ruha befolyásolja a stílust, melyet egy szorosan a csípőre kötött kendővel tesznek hangsúlyossá. Ezt hagyományosan mezítláb táncolják, mert az előadója így közvetlen kapcsolatba kerülhet a Földanyával.

A versenykoreográfiához a lányok az egyszerűbb, nem átlátszó ruhát viselik a hagyomány szerint, de a díszítettebb változatát, mellén és csípőn gazdagon hímzettet.

„A tánc egy történetet mesél el egy olyan lányról, akit megcsalt a szerelme, és aki távol van már, mire a lány megtudja a hűtlenséget. A vívódást, az áradó érzelmeket jeleníti meg a koreográfia, melyben a lány korholja ugyan a fiút, de még mindig szereti. Ezt a kettősséget, a lelki történéseket fejezi ki a mozdulatok és lépések, a zene összhangja”- avatott be bennünket a részletekbe Sipőcz Andrea művészeti vezető.

Reméljük, hogy hamarosan az ajkai közönség is láthatja majd ezt az új táncot, hiszen hosszú ideje nélkülözzük a színvonalas kulturális eseményeket, melyeknek mindig üde színfoltja a „fűszerlányok” fellépése. Reméljük a nemzetközi mezőnyben pedig ismét sikerül a dobogó legfelső fokára állniuk. Sok sikert kívánunk nekik!

(*bahar: török szó, fűszert jelent)

(friss hír: A cikkünkhöz a lányok próbáján gyűjtöttünk anyagot, sajnos március 8-tól ismét szigorítják a vírushelyzetben a sportolási tevékenységeket, így csak remélni tudjuk, hogy lesz idejük a felkészülésre.)

V.H.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply