Böngéssz okosan!

Klausz Melinda a fiatalok nyelvén beszélt a netezés veszélyeiről (Archív fotó: Györkös)

Az Ajkai Család- és Gyermekjóléti Központ által működtetett KEF (Kábítószerügyi Egyeztető Fórum) szervezésében, Klausz Melinda közösségi média szakértő volt a vendég a közelmúltban, aki a felső tagozatos általános iskolásoknak tartott érdekes előadást a vmk színháztermében az internethasználat veszélyeiről. A szakember könnyen megtalálta a hangot a tinédzserekkel, kérdéseire szívesen válaszoltak.

Aki nem a digitális világba született bele, tudta jól a könyvtár nyitva tartását – hiszen e nélkül nem jutott volna információhoz az őt érdeklő témában. Ellenben a Z és az Alfa generáció tagjai már egyértelműen az interneten keresik a válaszokat a kérdéseikre, amit jellemzően rögtön meg is kapnak. Így talán nem is annyira meglepő, hogy a kutatások szerint kora reggeltől késő estig használják a világhálót, amiben az iskolaidő sem kivétel. Ez persze nem azt jelenti, hogy minden kamasz függőségben szenved – mert a többség nem -, de érdemes odafigyelniük arra, hogy a szörfözés ne tartson túl sokáig. A szervezetüket más módon is táplálni kell és a szakembernek arra az egyszerű kérdésére: „és mikor sportoltok?”, mégse a „tesi órán” legyen a frappáns válasz.

Az előadó rávilágított egy fontos tényre, miszerint amit a közösségi média felületére feltöltenek – legyen az kép, zene, írás – az már a média tulajdonát képezi. Vagyis a titkoknak és a Nobel-díjas ötleteknek érdemes máshol helyet találni – figyelmeztetett humorosan. Számtalan hasznos tanácsot osztott meg a hallgatósággal. Többek között kitért az álprofilok jelenlétére és a csalások különböző módjaira, a visszaélésekre, amelyek kivédéséről is beszélt.

A különböző keresőoldalak, mint a jó magánnyomozók, folyton követnek bennünket, ott vannak a sarkunkban, bárhova kattintunk. Ez nem egy irreális feltételezés: egyedi betű és szám kombinációk vagyunk. Nem árt tehát nap végén átnézni alkalmazásaink listáját és a tevékenységnaplónkat, ha nem közömbös számunkra, mi kering rólunk az éterben.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply