A Délvidék életét mutatták be

Fotó: Györkös

Projektnapon számoltak be vajdasági élményeikről a Fekete István – Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium hetedik osztályos diákjai és a kísérő pedagógusok a Határtalanul program lezárásaként az iskola aulájában, ahol a témához kapcsolódva az intézmény többi tanulója is tesztelhette emlékezőtehetségét a hallottak alapján.

Az iskola immár negyedjére pályázott sikeresen a Határtalanul programban való részvételre. A korábbi években a Felvidéken és Erdélyben jártak a hetedikes osztályok, idén ősszel azonban a Délvidéket vették célba, hogy testközelből ismerhessék meg a Vajdaság természeti és történelmi értékeit, valamint az ott élő magyarság egykori és mostani szokásait, hagyományait. A pályázatban való részvétel feltétele volt, hogy a hazaérkezés után egy témanapon dolgozzák fel a diákok és kísérőik a külföldi kirándulás legemlékezetesebb pillanatait, amire október 18-án került sor egy interaktív, egész iskolát megmozgató rendezvényen.

A komplex, sok érdekességet tartalmazó élménybeszámolót több tanórát felölelő előadássorozattal és fotókiállítással elevenítették fel a résztvevők. Prezentációkkal és játékos tudáspróbával, valamint titkosírás (cirill betűk) dekódolásával készültek a délelőttre, hogy társaik és a pedagógusok is részesülhessenek a Délvidék természeti/kulturális szépségének és hagyományainak megismeréséből.

– A program sok szempontból hasznos volt a diákoknak és nekünk pedagógusoknak is. Elképzeléseink ugyan voltak, hogy miként élnek kint az emberek, de a tapasztalás számos új élménnyel gazdagított mindannyiunkat. Mivel a családok többsége általában más úti célt választ a pihenése színteréül, ezért a kiutazás előtt mind a természeti mind a történelmi értékekre fel kellett készítenünk a gyerekeket, amelyek kint különös jelentőséggel bírnak, igyekeznek megőrizni őket. A vendégszeretetük végtelen, pont ezért elgondolkodtató, az a sors, ami nekik jutott. Erre természetesen csak itthon jön rá az ember, hogy érdemes örülni az apróságoknak is, hiszen ami Magyarországon természetes, kint nem feltétlen az – fogalmazta meg észrevételeit Geriné Váradi Judit, a 7/G-sek osztályfőnöke a kirándulással kapcsolatban.

Idén negyvenkét diák és négy tanár fedezte fel a határon túli magyar lakta területek szépségét, ami nemcsak történelmi emlékhelyekben, hanem a csodás természeti környezetben is gazdag volt.

A négy napos kirándulás során jártak Kelebiában, ahol lipicai lovakkal ismerkedtek és egy hintómúzeumba is ellátogattak. Szabadkán, Kosztolányi Dezső szülőhelyén városnézés volt a program, míg Bajmokon és Bácskossuthfalva koszorúztak. Pétervárad megismerése sem maradhatott ki az utazásból, ahogy a Tarcal hegységi túra és a lebombázott tv-torony megtekintése sem. A diákok tetszését elnyerte az Óbecsei zsilip, ahol a Duna és a Tisza találkozik, illetve a Redneki vár felfedezésébe is örömmel vágtak bele. Az utolsó napon a kishegyesi Ady Endre Kísérleti Általános Iskola tanulóit látogatták meg és segítették adományaikkal.

Az ajkai diákok minden úti célhoz kapcsolódóan feladatokat oldottak meg a kísérő pedagógusok jóvoltából, így az ismeretszerzés garantáltan élménytelivé vált számukra, hiszen rejtvények és élő-szobor játékok övezték útjukat, így hol óratornyot formáztak, hol közösen öleltek át egy-egy fát.

This slideshow requires JavaScript.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply