Dinó-nap leletbemutatóval

gyj_dino expo 7023 

 

Erdei kisvasúttal utaztak az érdeklődők a Magyar Dinoszaurusz Alapítvány jóvoltából megrendezett iharkúti Dinóexpora, ahol lehetőségük nyílt betekinteni a helyszínen zajló ásatásokba. Ősi Attila paleontológus, a kutatócsoport vezetője, színes bemutatójával közérthető formában, leletekkel, könyvekkel és érdekességekkel mutatta be a közönségnek az őslények világát, valamint munkájuk részleteiről és eszközeikről is beszélt.

A rekkenő hőség ellenére a nyíltnapra már korábban beteltek a helyek. A szervezők összesen három látogatási alkalmat hirdettek, a négyszáz személyes limitet ennek ellenére hamar elérték. A rendezvényen előzetes regisztrációval lehetett csak részt venni.

A programra főként családok érkeztek. Kalapban, napszemüvegben, vizes palackokkal a kézben indultak el a külszíni bányához. A kisvonattal megtett rövid út már vidám hangulatot teremtett a látogatók között. Nevettek, viccelődtek, izgalommal nézelődtek, vajon milyen látvány fogadja őket.

A kutatócsoport két tagja üdvözölte a bánya lankáinál a társaságot. Rövid, hasznos tippektől sem mentes bevezetőjüket követően, mély vízmosásokon és meredek partfalak mellett az ásatáshoz kisérték a látogatókat, ahol Ősi Attila várt. Néhány méterre a fejtési munkától – melyet az előadás idejére sem hagytak abba a kutatócsapat munkatársai – a paleontológus kiemelte a hely fontosságát és összefoglalta a témával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, érdekességeket.

-Kivételes környéken vagyunk, hiszen hasonlóan gazdag és elérhető lelőhely Magyarország más részein és Európában sincsen. Itt minden négyzetméteren belül átlagosan huszonhárom csontmaradvány található. Eddig ötszázötven négyzetméter területet sikerült feltárnunk, ám még sok évre elegendő munka van a területen – mesélte a szakember.

gyj_dino expo 7035

A korábbi bauxit bányászat tette lehetővé, hogy ebben a térségben előzetes ásatásokat végezzenek Ősi Attiláék. Egy bizonyos folyóvízi, üledékes réteget kerestek, a leletek ugyanis abban jelennek meg szinte kizárólag. A bakonyi dinoszaurusz lelőhelyen 2000-ben találták az első dinó-leletet a bánya északi részén. Azóta pedig egyik csont követi a másikat, ezért centiméterről centiméterre haladnak a csapat tagjai.

-A csontok izoláltak, azaz egymás mellett különböző állatok, egyedek maradványai találhatók. Ennek következtében sosem tudhatjuk, mit találunk legközelebb. A legapróbb csontokat szitával szűrjük, az üledékből csak így lehet kiválasztani őket – részletezte az érdekességeket a szakember.

A munka lassú, hiszen a nyáron kiásott leleteket még a helyszínen preparálni, csomagolni és dokumentálni kell. Ehhez nyújt segítséget a 3D-s GPS készülék, ami fél centiméter pontossággal állapítja meg a maradvány helyét. Télen a leleteket megtisztítják és kategorizálják, az információkat pedig számítógépre viszik.

Iharkúton évente három hetet töltenek átlagosan húsz-huszonöt emberrel az alapítvány jóvoltából Ősi Attiláék. Mivel az ásatási időszak több mint egy millió forintba kerül (élelmiszerek, felszerelés, üzemanyag), ezért egyetemi hallgatók és doktoranduszok jönnek kedvtelésből ásni, akik nem kapnak fizetést vagy krediteket a munkájukért. Lelkesedésből csinálják, akár közel ötven fokos hőségben is.

Az előadást követően Németbányán és Bakonyjákón további programokkal várták a dinó-túra résztvevőit. Filmet vetítettek az őslényekről továbbá kiskerti totót lehetett kitölteni. Bemutatkozott a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, geotúrát és Nordic Walking túrát is szerveztek az érdeklődőknek.

Szántó Renáta

 

Comments

comments

1 Trackback / Pingback

  1. Ősi Attiláé a Magyar Felfedező Nagydíj 2016-ban - Ajkai SzóAjkai Szó

Leave a Reply