Dunai hajós a szabadegyetemen

A vén Dunánk Európa második leghosszabb folyója, amely 10 országon halad keresztül és vízgyűjtő területei további 7 államot érintenek. Magyarországon 417 kilométer a hossza, amely remek alkalmat ad a hajózásra, de nagy merészség kell hozzá, hiszen számos veszéllyel kell szembenézni még a tapasztalt vízi túrázónak is.

Lukács József, a Bánki Donát Természetbarát Egyesület tagja számos szárazföldi barangolása mellett, a Duna 50 és 100 kilométeres teljesítménytúráját is megtette.

Az „Életet az Éveknek” Ajkai Nyugdíjas Klubok Egyesülete által szervezett Nyugdíjas Szabadegyetem második előadásán, február 11-én nagy érdeklődés mellett hallhatták és láthatták kalandjait a nagy folyón. – Vajon ajkaiként hogy került a Dunára? – Egyszerű a válasz, hiszen a Tolna megyei Báta településen született a Duna közelében. Édesapja hajós volt, akivel sok időt töltött a folyón, így egyértelmű volt számára, amikor a továbbtanulásáról dönteni kellett, hogy Bajára, a Vízügyi Szakközépiskolába jelentkezik. Később munkája révén az ajkai vízműhöz került, de a hajózás iránti vonzalma megmaradt.

Lukács József átveszi az igazoló okiratot arról, hogy teljesítette az 50 kilométeres távot

A művelődési házban helyet foglaló hallgatóság zöme, még nem vett részt vízi túrán, ennek tudatában Lukács József nagyszerű fotókkal és történetekkel keltette fel az érdeklődést e romantikus ismeretlen világ iránt. Néhány, a vízre szálló ember számára nélkülözhetetlen ismeretre is felhívta a figyelmet.

Elmondta, hogy mi a piros és a zöld bóják szerepe a vízi közlekedésben és hogy a táblákon lévő logikátlannak tűnő számok a folyamkilométereket jelzik, továbbá, hogy hasonló szabályok vonatkoznak a vízen közlekedőkre, mint a közutakon haladókra. Megragadó és meghökkentő volt a dunai cunamiról levetített film, amelyen látni lehetett, hogy a nagyobb hajók hullámai mekkora veszélyt jelentenek a kisebb vízi járművek számára. Ismertette a táborhelyek kiválasztásának főbb szempontjait, de hiába a kellő tervezés, óvatosság, a váratlan eseményekkel mindig számolni kell!

A hajósok örömmel emelik magasba az evezőlapátot, amikor teljesítik a kitűzött célt

A videók és a fotók segítségével mindenki előtt világossá vált, hogy Dunán való evezést – bár kellemes kalandnak tűnik – csak kellő tapasztalattal szabad tervezni. Abban az esetben, ha valakinek nincs hozzá elég bátorsága, de a kíváncsiság hajtja, hogy legnagyobb folyónkkal közelebbről megismerkedjen, akkor elő kell venni a pénztárcáját és a Dunán közlekedő 10 társaság 150 szálloda hajója közül valamelyikre be kell fizetni. Bizonyára nagy élményben lesz része, hiszen Passautól a Duna-deltáig hajózható a folyó. Ugyanakkor örömteli, hogy a Dunakanyar és Budapest között menetrendszerűen közlekedő hajó a nyugdíjasok számára is elérhető.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply