Éden a Föld védelmére tanít

Éden megtanítja a gyerekeknek, hogy a szemétnek hol a helye.

Az idén indult Öko-kutya projekten ismerkedtek meg a rendeki óvodások a Laschober Mária Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola másodikos diákjaival a hagyományos iskolakóstolgató rendezvényen. A projekttel Éden, a terápiás labrador és felvezetője Ramasz Vanda pedagógus a Föld természeti kincseinek megóvására hívja fel a figyelmet.

Az Éden a suliban elnevezésű állatasszisztált foglalkozás immár ötödik éve tart. A kezdetben kötetlenebb kompetenciafejlesztés során is tapasztalható volt, hogy a kutya jelenléte cselekvésre és együttműködésre ösztönzi a résztvevőket. Ezt a motiváló erőt a következő 3 évben már a tanórákon is kamatoztatni tudta az oktató.

Az idei tanévtől azonban Éden „gyesen van” felvezetőjével, ezért havonta egyszer találkozik a „kutyás osztállyal”.  Erre az időszakra a napjainkban nagyon aktuális környezetvédelmet választották a foglalkozások témájául. Az összefüggő órasorozat az ÖKO-kutya projekt elnevezést kapta. A második osztály Böhmné Keszler Zsuzsanna osztályfőnök vezetésével az első naptól fogva nyitott az állatasszisztált foglalkozásra és a kiemelten fontos környezeti nevelésre is. A felvezető és a pedagógus együttműködve szervezte meg az óvódások fogadását.

Az iskolakóstolgató rendezvényen a Regenbogen óvoda nagycsoportosai először a Mentsük meg a Földet! elnevezésű öko-társasjátékban vettek részt. Éden a játékmester szerepét kapta: ő gurított a dobókockával, ő húzta ki a kérdéskártyákat és hozzá kapcsolódtak az ügyességi feladatok is. A tartalmában változó és korosztályhoz igazítható társasban szó volt az óceánok szennyezettségétől és az esőerdők kipusztításától kezdve a cirkuszi elefántokon át a felelős kutyatartásig sok mindenről.  A természetes vizek, erdők, állatok védelme mellett a bolygót elborító hulladékról kaptak leckét Édentől a diákok. A mozaikokból kirajzolódó megdöbbentő képek felnyitották a kicsik szemét a műanyag környezetkárosító hatására. De a terápiás kutya a felhalmozott hulladék feldolgozására is mutatott alternatívát. Összeszedte a különböző alapanyagú szemeteket egy kukába, aminek a fedelét is Éden nyitotta ki a pedált lenyomva. Az összegyűjtött hulladékot a gyerekeknek kellett szétválogatni a megfelelő színű jelképes szeméttárolóba. A folyamat persze nem ért véget ezzel, hiszen a szelektált műanyaghulladékot újra fel kellett használni. Az ugatós játékkal szerzett kupakokat újra is hasznosították a gyerekek egy-egy alkotás képében.

Zárásképpen a megmentett fákat felidézve „nevető erdőben” keresgélték az elveszett Édent a gyerekek. Ha meg akarjuk óvni a környezetünket, akkor a következő nemzedéknek bolygónk globális védelmét szem előtt tartva kell felnevelkednie. Már az óvodában is megismerkedhetnek a kicsik például a hulladék szelektálásának folyamatával, ha olyan szerencsések, hogy Mesével a terápiás golden retrieverrel tölthetnek heti egy-egy órát állatasszisztált foglalkozás keretében. Felvezetője Papné Takács Ágnes óvónő régóta a természet megóvására neveli a rábízott ovisokat. Amit Ági néni megtanított Mesével a gyerekeknek, azt Éden folytatja az iskolában Ramasz Vanda tanárnő irányításával.

R.V.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply