Egészséges táplálkozásra nevelés

A Babucsa Civilházban „Szülők Iskolája” sorozat második előadását láthatták az érdeklődő anyukák és apukák március 26-án délután.
Az Otthon Segítünk Alapítvány, és a NAP Műhely (Nők a Pozitív Változásért) szervezte a programot Rapai Judit coach vezetésével. A hat részből álló sorozat aktuális szakértője Dr. Pollák Éva gyermekgyógyász és gyermek-gasztroenterológus, aki az egészséges táplálkozásra neveléséről beszélt a hallgatóságnak. A résztvevők nagy része fiatal szülő volt.

Az előadásban a doktornő több, a táplálkozással kapcsolatos témára hívta fel a figyelmet. Többek között a vitaminbevitelről, az életkorral változó étkezési szokásokról, az allergiákról, azoknak kiváltó okairól, vizsgálatairól, a különféle érzékenységekről tudhattak meg sokat a jelenlévők.
Hangsúlyozottan beszélt a tej, a tojás, a szója, a mogyoró, a mandula és a citrusfélék által kiváltott allergiákról. Vásárláskor figyelni kell, hogy az adalékok között vannak-e allergiát kiváltó anyagféleségek. Kerülni kell az E jelű adalékanyagokat. Az allergiát vérvétellel nem lehet mindig egyértelműen igazolni. A gyanított ételt egy hónapra kiiktatják az étkezésből, majd visszaterhelés történik, amennyiben újból vannak tünetek a diéta egy évig szükséges, majd ismét terhelés történik.

Felhívta a figyelmet arra, hogy figyeljünk oda egymásra, figyeljük a tüneteket, amelyek sokfélék lehetnek. Nem kielégítő súlyfejlődés, visszatérő hasi panaszok, köldök körüli hasi fájdalom, has puffadás, hányinger, hányás, hasmenés, fogyás, száraz, viszkető, atópiás, ekcémás bőr, légúti tünetek, nehézlégzés, gyakori köhögés, fulladás, de hajhullás és még ízületi problémák is előfordulhatnak. Manapság egyre többször hallani a lisztérzékeny gyermekekről. Ajkán minden nyolcvanadik gyermek szenved ebben a betegségben. Szűrését a doktornő kezdte a városban a hatéves gyermekek körében 2009-ben gyors teszttel. Azt is megállapította, hogy azokban a családokban, ahol már előfordult ez a betegség, nagy valószínűséggel a gyermekek is öröklik.
A jelenlévő szülők egy része már szembesült ezekkel a tünetekkel. Az előadás végén a doktornő nagy türelemmel – idejét nem sajnálva – adott személyre szabott tanácsokat az anyukáknak.
A következő előadás április 9-én lesz, amikor Csóka Nándorné és Szedresi Gáborné előadását hallhatják az óvodás korú gyermekek világáról.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply