Egy kis somlóival fejeződött be a szabadegyetem

Somlói boros gazda tartotta idén az utolsó, a negyedik nyugdíjas szabadegyetemi előadást március 20-án, amelynek a középpontjában a bor szerepelt. A művelődési központ színháztermében szemmel láthatóan kevesebben érdeklődtek a téma iránt. Bizonyára a jó időnek köszönhetően többen már a kiskertekben tevékenykedtek ezen a délutánon.

Az előadást Fazekas András tartotta, aki egy nagy múltú szőlőtermelő család leszármazottja.  Dédapja a Somló első szakképzett borásza volt a XIX. században.  A dédunoka az 1990-es években készített Somló pezsgőjével írta be nevét a hegy történetébe, de neki volt az első palackozó üzeme is az ország legkisebb történelmi borvidékén.

Előadása kezdetén beszélt a 432 méterre emelkedő tanúhegy kialakulásáról, elhelyezkedéséről. Kiemelten szólt a várról, a forrásokról és a kápolnákról, amelyek a kirándulók kedvelt helyei között szerepelnek. A nevezetességek közül kitért a világon egyedülálló áttételes taposó kútra, amely 90 méter mély volt eredetileg. Ilyen szerkezeteket használtak a várakban is. Napjainkban csupán ez az egy maradt meg, de ez sem működik már. Évtizedek óta a hegy kiemelkedő látványossága.

A somlói borhoz kapcsolódva elmondta, hogy a fekete bazalt hőelnyelő képessége rendkívüli mértékben kedvez a szőlőszemek érésének. A kőzet ásványi összetétele pedig az érlelt bor egyediségét, zamatát adja, amelyet a királyok boraként, vagy a nászéjszakák boraként ismernek messze földön. Régebben 3500-an gazdálkodtak a hegyen, míg napjainkban a bor zömét 4-5 borász termeli meg. Örvendetes, hogy megjelent a kisebb területeket művelő fiatalabb generáció is a hegyen. A legismertebb szőlőfajták az olaszrizling, a furmint és a juhfark, ezek adják a Somló bortermelésének több, mint felét. Jelentős még a tramini és a hárslevelű telepítések száma. Ezekből készült testes borokat bátran ajánlotta minden jelenlévőnek fogyasztásra a borász. Természetesen számtalan fajtát lehet még találni, sőt már a környezet idegennek számító vörös bor is kezd elterjedni.

Kérdésekre válaszolva beszélt a trágyázásról, metszésről, permetezésről, a hordók kezeléséről a szakember. Elmondta, hogy a kiskertekben a leghálásabb, legigénytelenebb szőlőfajtát az izabellát érdemes telepíteni, amely lugasként kellemes pihenőhelyül szolgál.

Előadása végén minden jelenlévőt meginvitált a pincéjébe egy pohár somlóira. Alkalom pedig lesz rá, hiszen a Nyitott pincék éjszakáján június 24-én számos pincét kinyitnak a Somlón is. Érdemes lesz egy ilyen rendkívüli programon részt venni.

Ezzel a Nyugdíjas Szabadegyetem előadássorozata befejeződött. A kurzus majálissal egybekötött záróvizsgája május 31-én lesz a Civil Ház udvarán.

Cs.B.É.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply