Együttműködő robotok

UR3 - lillebror fra Universal Robots

Húszforintos érmék palettázása egy robotkarral komoly precizitást kíván, különösen, ha a robot körül nincs biztonsági kerítés, és kilenc cég – többek között a Pannon Egyetem és az Ajka Kristály – mintegy húsz képviselője állja körül.

Látványos, egyúttal azonban rendkívül szakszerű workshoppal és bemutatóval prezentálta március elején a veszprém-kádártai Vajda Művek a térség vállalatainak az együttműködő robotok előnyeit. A résztvevőkre nagy benyomást tettek egy dán robotgyártó cég egyedi és széles körben alkalmazható robotkarjai, amelyekhez nincs szükség semmilyen biztonsági kerítésre, és egyszerűen beüzemelhetők a legkülönbözőbb feladatokra. A robottól senkinek sem kellett félnie, az összes érme a helyére került a dobozban, a résztvevők pedig azt is megtekinthették, ahogy a házigazdák főmérnöke alig öt perc alatt új feladatra programozta be a robotkart. A cégek jelenlévő képviselőinek többsége meglepődött a robotkar könnyű kezelésén és gyors programozásán:

A Vajda Művek mérnökei és szakértői nem csak száraz tényekkel látták el az érdeklődőket az Universal Robots együttműködő robotjairól, hanem saját tapasztalataikat is megosztották. Mivel a kollaboratív robotkarnak nincs szüksége teljes robotcellára, a befektetés költsége jelentősen csökken az átlagosan tapasztaltakhoz képest, miközben az alkalmazás rendkívül rugalmas, az új feladatokra beprogramozás akár percek alatt is elvégezhető, és az alapvető hibaelhárítást és programozást akár a cégek technikus kollégája is el tudja végezni. Ezek a tulajdonságok, a rugalmas alkalmazás, a biztonsági kerítés nélkül is veszélytelen működés, a könnyű használhatóság, valamint a gyors megtérülés teszik hasznossá – és elérhetővé – az együttműködő robotokat a kis- és középvállalkozások számára is.

– Az együttműködő robotok tulajdonságai (pl. alacsony szervizigény, nagy flexibilitás, a biztonsági robotcella elhagyhatósága, a robot-ember kooperáció lehetősége) különösen tetszettek. Úgy gondolom, hogy ezek a tulajdonságok a jövőbeni projekteknél hasznunkra válhatnak – nyilatkozta a bemutatón Samu Péter, a Balluff fejlesztési vezetője.

Mivel a workshop rendkívül sikeres volt – amint azt a résztvevők száma, az érdeklődés és az eseményt követő visszajelzések is mutatták –, a Vajda Művek a workshop rendezvénysorozattá bővítését tervezi, ahol az érdeklődőknek nemcsak az együttműködő robotok előnyeit mutatják be, de lehetőségük van működésének testközelből történő megtapasztalására, kipróbálására is.

– Mivel már az első eseményre is túljelentkezés volt, és néhány jelentkező számára nem tudtunk helyet biztosítani, két hónapon belül – majd utána rendszeres időközönként – szeretnénk megismételni a workshopot – árulta el további terveit dr. Lauer János projektvezető.

Az együttműködő robotokhoz nincs szükség biztonsági kerítésre

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply