Éjszakai leskelődés a kozmoszban

A Csillagászat Napja alkalmából késő esti bemutatóval készült az Úrkúti Csillagászati Klub április 29-én az Agórán, ahol több mint százharmincan voltak kíváncsiak a különleges égi jelenségekre a nagy teljesítményű távcsövek segítségével. A Jupiter nyomában is jártak a résztvevők.

Mindenki érdeklődve figyelte az égi jelenségeket

Szerencséje volt a térre látogatóknak, napközben ugyanis felhős volt az égbolt, de este nyolc órára kitisztult a légkör, talán pont a űrkedvelők tiszteletére. Ivanics Ferenc klubvezető és lelkes csapata öt műszert állított fel az Agórán, hogy kedve szerint mindenki szemügyre vehesse a bolygórendszerünk legnagyobb planétájának, a Jupiternek egy érdekes jelenségét és a Hold kráterekkel szabdalt világát.

A klubvezetőtől megtudtuk, hogy a Jupiter felhőzetének tetején az Io árnyéka (a bolygó legbelsőbb holdja) vonult végig, ami a bolygó adott pontjain napfogyatkozást idézett elő. Az átvonulás és az Io kikerülése a Jupiter korongja elé megállás nélkül a távcsövekhez vonzotta az érdeklődőket csakúgy, mint a Hold felszínének tanulmányozása.

A látványhoz precíz ismeretterjesztést is kaptak a térre látogatók

Este tízkor még mindig sorok kígyóztak a téren, hogy bepillantást nyerhessenek az űr messzi, ám annál izgalmasabb világába. Voltak időszakok, amikor 15-20 tagú csoportok verődtek össze a műszerek körül.

A csillagászok folyamatosan állították a megfelelő szöghöz a távcsöveket, közben pedig a látható jelenségekről meséltek közérthetően a látogatóknak, akik folyamatos Azta! felkiáltással szembesültek a látvánnyal.

Az esti távcsövezés végén az igazán kitartóak a naprendszeren kívüli objektumokkal is megismerkedhettek. Nyílt csillaghalmazok, gömbhalmazok és kettőscsillagok vártak rájuk.

This slideshow requires JavaScript.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply