Életeket mentő kutyák

Illusztráció

Katasztrófa sújtotta térségekbe, romok közé, erdős részekre vagy éppen lápos vidékekre vezet az útjuk, hogy megtalálják az eltűnteket. Az extrém körülmények megnehezítik a keresést, de nem állíthatják meg a csapatot, hiszen ők jelentik az egyik utolsó reménysugárt azoknak a családoknak, akiknek a hozzátartója elszökött, elveszett, vagy más okok miatt nem ment haza.

A Kulcsár Kutató – Mentőkutyás Szolgálat Alapítvány jóvoltából Kulcsár József, az alapítvány vezetője és elnöke Molnár Viktória mentőkutyavezetővel közösen tartott előadást az Ajkai Szakképző Iskola és Kollégium Bánki Donát Intézményegységében diákoknak egy rendhagyó tanóra keretében, hogy a fiatalok megismerkedhessenek tevékenységükkel.

A mentőkutyások képekkel teli, videókkal tűzdelt beszámolójából kiderült, hogy már több mint negyed évszázada folytatják tevékenységüket Magyarországon és nemzetközileg. A prezentációban rámutattak, hogy már egészen kicsi koruktól foglalkoznak a mentőkutyának szánt ebekkel, mert a megfelelő kiképzéshez ismerniük kell az ösztönös viselkedési formákat és az állat felvett szokásait is.

Jól látszott, hogy nem számítanak a zord időjárási körülmények, a kutyának végre kellett hajtania azokat a feladatokat, amit a gazda kért tőle először pórázon, utána anélkül.

Az előadáson konkrét expedíciókról is beszámoltak az alapítvány munkatársai, így a diákok számára nyilvánvalóvá vált, hogy a mentőkutyásoknak nem minden esetben sikerül élve megtalálnia a keresett személyeket, ezért különösen fontos az idő, mint tényező. A mentőkutyások hangsúlyozták, hogy amennyiben valakinek a rokona, barátja eltűnik, akkor mihamarabb meg kell tenni a hivatalos bejelentést a rendőrséghez, amivel párhuzamosan már a civil mentőszervezetek felkeresése is megtörténhet.

– Az expedíciókon tapasztalható emberi összefogás szinte elmondhatatlan. Furcsa, hiszen a mai világban nem jellemző az önzetlen segítség, de amikor valaki ilyen helyzetbe kerül, gyorsan szerveződnek az önkéntes csoportok, hogy segítsék a munkánkat – számolt be Molnár Viktória, felhívva a fiatalok figyelmét az alapítvánnyal való együttműködés lehetőségére, amit az ötven órás közösségi szolgálat részeként is megtehetnek a diákok. A rendhagyó tanóra kutyasimogatással és kötetlen beszélgetéssel ért véget.

SzR.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply