Életre szóló élmények az állategészségügyi vetélkedőn

Tizedikként kerültek az állategészségügyi versenyen az országos döntőbe, ott a negyedik helyen végeztek a Bródy Imre Gimnázium diákjai.

A háromfős csapatból ketten, a tizenegyedikes Egyed Eszter és Kovács Anna már másodszor vett részt, hozzájuk újként csatlakozott a tizedikes Antal Csenge. A szorgalmas lányok Kersnerné Trombitás Judit tanárnő segítségével három írásbeli forduló megoldásával és két téma feldolgozásával a szerzett pontszámaik alapján jutottak be a háromnapos országos fordulóra, amelyet Budapesten rendeztek.

Esztertől és Csengétől megtudtuk, hogy azért érdeklődnek a téma iránt, mert állatorvosnak készülnek. A versenyre készüléskor egy állatorvos, a volt bródys diák, dr. Fekete Boglárka munkájával is megismerkedhettek és sok segítséget kaptak tőle is.

A lányok télen kilátogattak a Vahur állatmenhelyre, segítettek a kutyák gondozásában.

Egy másik feladatban a nyomott orrú kutyák egészségügyi problémáit kellett körüljárniuk. Az állatok, amelyeket sokan épp az orruk miatt aranyosnak tartanak, légzési nehézségekkel küzdenek, nagyon szenvednek tőle, főleg a kánikulában. Ennek oka leginkább a túltenyésztés.

A versenyben közel 200 iskola vett részt, közöttük mezőgazdasági középiskolák is, ahol tananyag mindaz, amit Anna, Eszter és Csenge önszorgalomból, szabadidejében elsajátított. A budapesti verseny, amelyen Veszprém megyéből egyedüliként vettek részt, feledhetetlen élményt nyújtott. A Fővárosi Állatkertbe töltöttek egy napot, ahol többek között azt is megnézhették, az elefántokat hogyan tréningezik, hogy az állatorvosi vizsgálatra ne mindig kelljen elaltatni őket. A lányok szerint az elefánt jól tűrte a tanítást. Az Állatorvosi Egyetemmel is megismerkedtek, majd az egzotikus állatokról hallgattak meg előadást, amely a felelős állattartásra is felhívta a figyelmet. Az előadó, egy egyetemi hallgató kiemelte, hogy mielőtt megvásároljuk az állatot, győződjünk meg arról, hogy tudjuk-e a megfelelő életteret biztosítani. A kölyökként kicsi állat nagyra nőhet, egy teknős pedig száz évnél is tovább él, így lehet, hogy még a vásárló unokájának is gondoznia kell azt. A kutya és macska boncolása, amely során meghatározott darabokat kellett kioperálni az állatból, szintén tanulságos volt.

A harmadik napon a tangazdaságot látogatták meg. A feladat a szarvasmarha vastagbélen át történő vizsgálata volt. A lányok először idegenkedtek a feladattól, majd miután megtudták, hogy az állatnak nem fáj, és még csak nem is kellemetlen, izgalommal fogtak hozzá. Élmény volt, amint kitapogatták az állat szerveit.

A három nap alatt azt is megtudták többek között, hogyan működik a vadállatok altatásához kilőtt injekciós tű.

A helyezésnek örültek, de még jobban annak a tudásnak és élménynek, amellyel életre szólóan gazdagodtak.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply