Elkezdődött az ajánlásgyűjtés

Mind a 72 ezer érintett választópolgárnak meg kellett kapnia február 23-ig, hétfőig, az áprilisi időközi országgyűlési választás kitűzéséről szóló értesítőt, és a jelöltek is hétfőn kezdhették gyűjteni a választók ajánlásait az április 12-én esedékes voksolásra.

Az időközi országgyűlési választáson – miként a múlt év áprilisi voksoláskor is – már nem ajánlószelvényeket kell gyűjteniük a választáson indulni szándékozó jelölteknek, hanem ajánlóíveken kell megszerezniük az induláshoz szükséges 500 érvényes támogató aláírást.

A Nemzeti Választási Bizottság addig 18 pártot vett nyilvántartásba a választásra. Hétfőn így elkezdhette az ajánlásgyűjtést a Magyar Munkáspárt, az Aquila Párt, a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség, a Kereszténydemokrata Néppárt, a Magyar Szocialista Párt, a Demokratikus Koalíció, A Haza Nem Eladó Mozgalom Párt, az Origó Párt, a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Lehet Más a Politika, a Magyar Liberális Párt, a Magyar Igazság és Élet Pártja, az Összefogás Párt, a Zöldek Pártja, a Földművelők-, Gazdálkodók, és az Új Élet Rendszerváltó Pártja, a Magyar Demokráciáért és Hazáért Párt, az Összefogás a Civilekért Párt, valamint a Magyarországi Cigányok Fóruma – Összefogás Magyarországért Párt. A jelölteket március 9-én 16 óráig lehet bejelenteni az összegyűjtött ajánlások leadásával az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságnál.

Ajánlásokat a választópolgárok zaklatása nélkül bárhol lehet gyűjteni. A törvény azonban tiltja az ajánlás gyűjtését az ajánló és a gyűjtő munkahelyén munkaidőben vagy munkavégzése közben, a fegyveres erőknél és a rendvédelmi szerveknél, a Magyar Honvédségnél és a központi államigazgatási szerveknél szolgálati viszonyban lévőtől a szolgálati helyen vagy szolgálati feladat teljesítése közben. Tilos ajánlást gyűjteni közösségi közlekedési eszközön, állami, helyi és nemzetiségi önkormányzat hivatali helyiségeiben, felsőoktatási és köznevelési intézményben, valamint egészségügyi szolgáltató helyiségeiben is.

A választópolgároknak figyelniük kell arra, hogy csak az az ajánlóív hiteles, amelyen szerepel a választási iroda pecsétje, az ív sorszáma, és fel van tüntetve rajta az aláírásgyűjtő polgár neve és aláírása. Emellett a választáson csak azok vehetnek részt – tehát csak azok ajánlhatnak érvényesen jelöltet – akiknek a választókerületben van az állandó lakóhelyük.

Azok a választópolgárok, akik a szavazás napján nem tartózkodnak Magyarországon, április 4-ig kérhetik felvételüket a külképviseleti névjegyzékbe.

Az időközi országgyűlési választáson is lehetőség van arra, hogy a választópolgár ne a lakóhelye szerinti szavazókörben voksoljon, azaz átjelentkezéssel szavazzon, de az időközi választáson csak az országgyűlési egyéni választókerületen belül lehet egyik településről a másikra átjelentkezni.

Az ajkaiak így szavazhatnak Ábrahámhegy, Badacsonytomaj, Badacsonytördemic, Balatonederics, Balatonrendes, Bazsi, Bodorfa, Csabrendek, Dabronc, Gógánfa, Gyepükaján, Gyulakeszi, Halimba, Hegyesd, Hegymagas, Hetyefő, Hosztót, Kapolcs, Káptalanfa, Káptalantóti, Kékkút, Kisapáti, Kővágóörs, Lesencefalu, Lesenceistvánd, Lesencetomaj, Megyer, Mindszentkálla, Monostorapáti, Nagyvázsony, Nemesgulács, Nemeshany, Nemesvita, Nyirád, Öcs, Pula, Pusztamiske, Raposka, Révfülöp, Rigács, Salföld, Sáska, Sümeg, Sümegprága, Szentbékkálla, Szentimrefalva, Szigliget, Szőc, Taliándörögd, Tapolca, Ukk, Uzsa, Veszprémgalsa, Vigántpetend, Zalaerdőd, Zalagyömörő, Zalahaláp, Zalameggyes, Zalaszegvár településeken is. Az átjelentkezési kérelmeket április 10-én 16 óráig lehet benyújtani.

Comments

comments

About admin 532 Articles
A bemutatkozás helye.

Be the first to comment

Leave a Reply