Elkezdték munkájukat a nemzetiségi önkormányzatok

Megtartotta alakuló ülését a roma és a német kisebbségi önkormányzat. Az első ülés napirendjén szerepelt a képviselői megbízólevelek átvétele és a nemzetiségi önkormányzatok testületi elnökeinek kinevezése is. Törvény adta lehetőségeikkel élve egyik önkormányzat sem határozott meg tagjainak tiszteletdíjat, vagy természetbeni juttatást.

Az ünnepi eseményre az ajkai városháza tanácskozó termében került sor. Az ülés elején dr. Vár­helyi Attila, a Helyi Válasz­tási Bizottság elnöke ismer­tette az október 13-ai nemzetiségi önkor­mányzati választás menetét, és eredményeit, aminek köszönhetően most felállhat a két, öt-öt tagból álló ajkai nemzetiségi önkormányzat.

A német kisebbség szavazásra jogosult tagjai közül Tavaszi Istvánra, Töltl Jánosra, Stallmeiszter Csabára, Böhm Petrára és Lendvai Izabellára adták legtöbben a voksukat, míg a roma nemzetiségűek közül Dömötör Norbert, Farkas Dominik, Farkas András, Farkas Csaba és Horváth Dávid kapta a legtöbb szavazatot.

A képviselők letették esküjüket és dr. Várhelyi Attilától átvették megbízólevelüket.

Töltl Jánost, akit ott helyben elnökévé választotta a frissen felállt német nemzetiségi önkormányzat a következő ciklusra szóló terveikről kérdeztük.

– Az eddigi utat szeretnénk folytatni – felelte az elnök. –  Ajkarendek mindig büszke volt a német nemzetiségi hagyományaira, eddigi munkánk során is mindig igyekeztünk ezeket a hagyományokat ápolni, megélni. Gondolok itt például a német nemzetiségi dalkörre, vagy az Ajkarendekért Egyesületre, akik szintén azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy a hagyományokhoz hűen tevékenykedjenek és napjainkat, programjainkat ez alapján határozzák meg. Így egy igazi közösség alakulhat ki Rendeken. Ez, úgy vélem, részben már sikerült is. Van nálunk egy élő közösség, és a jövőben is azon leszünk, hogy ezt még erősítsük és továbbvigyük.

Célként jelölte meg Töltl János a nyelv megőrzésének fontosságát és az énekkar lehetőség szerinti megfiatalítását is.

A roma kisebbség újonnan megválasztott vezetői szintén a hagyományápolást tartják legfontosabb feladatuknak, s ebben számítanak a város vezetőinek segítségére is.

 Dömötör Norbert elnök szerint elsősorban a roma kultúrát szeretnék a fiatalok körében tovább éltetni, és népszerűsíteni, de szeretnének is “nyitni” Ajka felé.
–  Gondolok a cigány táncra, amiben nagy segítségünkre lenne egy hagyományőrző együttes létrehozása, ahol már gyerekek is ismerkedhetnének kultúránkkal.

Az (akkor még leendő) önkormányzat  már  felvette a kapcsolatot a Fláre Beás együttessel is. Dömötör Norbert elégedett a roma önkormányzat előző ciklusban nyújtott teljesítményével, de ez szerinte nem jelenti azt, hogy ne lehetne tovább építkezni.

– Most kicsit talán tovább mennénk, már nagyobb terveink vannak. A polgármester úr biztosított róla, hogy az ajkai önkormányzat partner lesz terveink elérésében, személyesen  neki is vannak ötletei, amikről még így részletében nem beszélnék, úgyis ki fognak derülni ezek időben.  Ramasz Lászlóval is egyeztettünk, ami azt jelenti, hogy szeretnénk, ha az Ajka-Padragkút táncegyüttes szakmailag segítené törekvéseinket.

Lékó Sándor

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply