Éltetik a csipkés hagyományokat

Fotó: Györkös

A vert és varrott csipkével ismerkedhetnek meg mindazok, akik betérnek a Városi Múzeum november 18-án nyílt kiállítására, amelyben a Nemeshanyi Csipkések Baráti Köre és a káptalanfai Pusztai Ferenc Általános Iskola csipkeszakkörének tagjai mutatkoznak be.

A megnyitón Devecsei Gáborné csipkekutató a nemeshanyi csipke történetéről, a ma is folyó értékmegőrző tevékenységről szólva elmondta, hogy Tóth Mária munkásságát őrzik és adják tovább, aki háziiparosként dolgozott. Az ügyes kezű fiatalasszony a rábaközi fehér hímzés pókolásait ültette át levegőben varrott csipkébe. Később a nagyon nehezen kivitelezhető  tüllcsipke készítésével is próbálkozott. Saját elképzeléseit valósította meg, és ért el nemzetközi sikert.

A kalászos terítője 1937-ben Párizsban, a Nemzetközi Kézműipari Kiállításon különdíjat nyert. Az erről szóló okiratot ma a nemeshanyi faluház csipkekiállítása őrzi. Tóth Mária 1974-ben meghalt miután a mesterség feledésbe merült. Egy budapesti csipkekutató, Devecsei Gáborné 1999-ben a Néprajzi Múzeumban felfedezett egy írást róla. Felvette a kapcsolatot Nemeshany polgármesterével, Imre Sándorral és ellátogatott a községbe.

A polgármester és az önkormányzat nyitott volt az együttműködésre, megfogalmazták a közös célt, a hagyományok feltárását, a csipkekészítés újraindítását, majd 2002. február 23-tól csaknem 50 év kihagyással ismét tanulhatták  a csipkevarrást az asszonyok. Onnantól felgyorsultak az események. A faluházban, amelyet 2004-ben avattak fel, helyet kapott a nemeshanyi csipke múltját és jelenét bemutató kiállítás. A csipkevarrók megfogalmazták az igényüket, hogy szeretnének nyári tábort, ahol segítséggel és egymástól tanulva fejleszthetik tudásukat.

Az idén már a tizediket tartották. Érkeztek érdeklődők a térségből és az ország távolabbi részéről is. Sok fiatal, általános és középiskolás érdeklődött a csipkekészítés iránt. Az Egyed Ferencné tanárnő vezetésével működő iskolai szakkörösök is bekapcsolódtak, akik már több országos pályázaton értek el sikereket.

A csipkét ma már nem csupán lakásdíszként vagy ruhadarabok egyedivé tételére használják, hanem Molnár Nellivel együttműködve ékszereket is készítenek belőlük. A Művészetek Völgyében évek óta az Éltető völgy-udvarban mutatják be az aprólékos folyamatot. Az idén nyáron országos csipkés találkozót szerveztek Nemeshanyban.

Az ajkai kiállítás a jelenről szól, a mostani csipkekészítők munkáit láthatják az érdeklődők. A megnyitón Kiss Virág és Kiss Csongor működött közre.

This slideshow requires JavaScript.

 

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply