Érzelmi biztonság, szeretet

A harmonikus szülő-gyermek kapcsolatról tartotta előadását április 23-án Rózsa Gabriella fejlesztő pedagógus a Babucsa közösségi házban a Szülők iskolája sorozat keretében.

A szakember bevezetőjében elmondta, mindenki úgy neveli a gyermekét, ahogy őt is nevelték. Ezért van, hogy viselkedésmódok, gondolkodásmódok generációkon át öröklődnek. Az, hogy valamin változtassanak, komoly önismeretet és odafigyelést igényel.

A gyermek sorsát meghatározza, hogy önmagáért, szeretetből, tudatosan vállaltként, vagy valamely életfeladattal érkezik az életbe. Életfeladat lehet például, hogy két fiú után lánynak kell születnie, vagy megromlott párkapcsolat helyreállítását várják tőle, de előfordul olyan is, hogy egy nő az anyasági ellátásért és szociális juttatásokért vállalja többedik gyermekét. Könnyebb olyan helyen felnőni, ahol az anya és apa között harmonikus a kapcsolat, akik őszintén vállalják érzéseiket. Gyakori kérdés, főleg a kisgyermekes szülőknél, hogy a konfliktusaikat a gyermek előtt beszéljék-e meg. Az előadó szerint olyan mértékben kell bevonni a gyermeket, amennyit életkora és érettsége miatt fel tud dolgozni.

– Egy fejlesztő foglalkozásra érkezett kisdiák panaszolta, hogy szülei, miután ő már lefeküdt és azt gondolták, már alszik, kezdték a veszekedést – szólt Rózsa Gabriella. – Szörnyű éjszakái voltak a fiúnak. A konfliktusok, a stressz kezelésére is nevelniük kell a szülőknek. Ha ők maguk sem tudják ezt, akkor rossz példát mutatnak. Az is mérgezi a légkört, ha valamit titkolnak a családtagok. Lehet az egy régi dolog, például a nagyszülő valamely cselekedete. A megoldás itt is az, hogy az érintetteket bevonva megbeszélik.

Alapvető hiba, ha a szülők saját álmaikat akarják a gyerekkel megvalósíttatni, olyan tevékenységre kötelezik, amelyhez sem kedve, esetleg még tehetsége sincs. Ez sokat árt a családi békének is.

– Minden anyuka álmodozik a leendő csecsemőjéről, él benne egy elképzelés, milyen is lesz – tette hozzá az előadó. – Aztán születés után kiderül, hogy nem olyan. Nevetős, nyugodt babát vártak, erre sírós lett. Hallottam kismamáktól, hogy vannak jó és nem jó babák. Jó baba, aki akkor eszik, alszik, amikor kell, és rosszak akik vigasztalhatatlanul sírnak, nehéz őket megnyugtatni. Én úgy tapasztaltam, hogy elenyésző kivételtől eltekintve minden kicsit meg lehet nyugtatni. A testi kontaktus, az ölelés, az érintés nagyon fontos ebben az életkorban, mert biztonságot ad. A gyermek későbbi életkorban ahhoz a szülőjéhez fog jobban kötődni, aki nagyobb biztonsággal ismerte fel csecsemőkorában az igényeit, például felismerte, mikor éhes, mikor van melege, vagy vágyik arra, hogy foglalkozzanak vele.

A nevelés során fontosak az egyértelmű, mindenkor érvényes szabályok. A következetlenség, a szülő bizonytalansága komoly veszélyeket rejt magában. Fontos, hogy a felnőttek azt követeljék meg a gyerektől, amiben ők maguk is hisznek. A dicséret, a bátorítás elengedhetetlen. Egy simogatás, kedves szó, mosoly nagyon jólesik, míg a szeretet megvonásával fenyegetés egész életre kiható lelki sérülést okozhat. Ha a családban válás következik be, a gyermek kisebb lelki sérüléssel vészeli át a helyzetet akkor, ha a szülők jó viszonyban maradnak egymással, és a gyermekkel mindketten tartják a kapcsolatot.

20150423_173049

Rózsa Gabriella a szeretet és a szabályok fontosságáról is beszélt előadásában

Fotó Tisler

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply