Fehér-kövek bródys szemmel

Elmaradhatatlan a szelfi, hogy később is felidézhessék az élményeket a diákok

Megkezdték a 2017-2018 tanévre betervezett túrasorozatukat a Bródy Imre Gimnázium tanulói. A diákok a heti iskola utáni két kötelező testnevelés órát váltják ki ezzel a kirándulással. A részvétel kötelező, de ők mégsem kötelességből, hanem örömmel és izgalommal vágnak neki mindig az útnak. Most sem volt ez másként. Első útjuk szeptember 23-án, ami stílusosan a bemelegítő címet kapta Sümegre vezetett.

Szombaton kora reggel gyülekeztek a diákok az ajkai buszpályaudvaron, ahonnét a menetrendszeri busszal mentek a 10 kilométeres barangolásra. Túravezetőjük  Pegánné Göntér Szilvia már napokkal előbb bejárta az útvonalat, így nem érhette őket semmilyen meglepetés. Az időjárás is kegyes volt a csapattal, mert felszakadozott a felhőzet, így csak a napokban leesett nagy mennyiségű csapadék adott némi aggodalomra okot.

Sümegre érve a buszról leszállva Csabrendek felé vették az irányt, hogy megnézzék a különleges fehér színéről elnevezett geológiai képződményt a Fehér-köveket. A várhegy alatt elhaladva megcsodálták a város közepén magasló, az egész várhegy tetejét uraló, impozáns sümegi várat. Ezt a hatalmas monstrumot a tatárjárás után IV. Béla kezdte el építtetni, majd a veszprémi püspök fejeztette be. Most csak távolról csodálták meg, de azért néhány szelfit készítettek a várral a háttérben.

Még hosszú út várt rájuk. Sümeg és Csabrendek közötti az úgynevezett Rendeki hegyen helyezkedik el Fehér-kövekről elnevezett erdőrezervátum. A túraútvonalon haladva a meredek résztől eltekintve, könnyen teljesítették ezt a szakaszt. Felettünk a 200-350 méter tengerszint feletti magasságra felkapaszkodó hegyoldalban elővillantak a valóban fehér színű mészkőfalak. Boldogan, kissé fáradtan ültek le felfrissülni félúton.

A mészkőképződményhez vezető túraútvonal a várral szemközt lévő dombon található, felfelé menet  csodás kilátás nyílik Sümeg városára és a káprázatos környékre. Hamar előkerültek a telefonok és a fényképezőgépek. Mindenki megakarta örökíteni a pompás kilátást. A Fehér-köveket elérve néhányan tanulmányozni kezdték a képződmény történetét. Mint kiderült, még a krétakorban, 60-100 millió évvel ezelőtt keletkezett a fehér kőzet. Akkoriban meleg, sekély vizű tenger borította a vidéket, amiben 40-60 centiméter hosszú, tehénszarvra emlékeztető kagylók éltek, ezek váza alkotja a sziklafal rétegeit. A szerencsésebbek megfigyelhették ennek a kagylónak a különös, háromszög alakú metszetét is a köveken.

A pihenő után útjuk Csabrendek felé vezetett a piros jelzésen. Itt nem is időztek sokat, újra Sümeg felé vették az irányt, hogy busszal térjenek haza Ajkára.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply