A félelem, vagy a munka bére?

Ipari park illusztráció (Fotó: Györkös)

Húszmilliárd forintot kaszált az állam a minimálbéreseken tavaly, az idén háromszor ennyi bevétele lehet – állítja a Nemzetgazdasági Minisztérium adatai alapján a Hír TV-nek nyilatkozó okleveles adó szakértő, Angyal József. Szerinte a minimálbéresek nettó keresete nyolc év alatt jóval kisebb mértékben nőtt, mint az utánuk fizetendő közteher.

2016 novemberében írta alá a miniszterelnök a szakszervezetek és a munkáltatók képviselőivel kidolgozott, több évre szóló bérmegállapodást. A minimálbér emelése mellett a dolgozók után fizetendő járulékok is csökkentek, a szakértő szerint azonban az állam még így is jól jár. Szerinte: „Olyan drasztikus módon emelkedett a minimálbér összege, hogy hiába csökkent tavaly 5 százalékkal, az idén pedig újabb 2,5 százalékkal a járulék, összességében többlet-járulékbevételt eredményezett a költségvetésnek.”

A plusz adóbevétel onnan származhat, hogy elsősorban a kisvállalkozások, amelyek eddig is megfizették a munkabért – noha sokszor csak “zsebbe” és nem legális jövedelemként -, most már egyre többet kénytelenek legálisan javadalmazni dolgozóikat és megfizetni ez után az adót. Hurrá! Fehéredik a gazdaság! – örvendezhetnénk. Ha nem lennének hátulütői is a minimálbér emelésének. Így ugyanis a ténylegesen hazavitt pénz nem növekszik – akármit kommunikál is a kormány a béremelkedésekről. Néhány (?) munkáltató pedig arra kényszerül, hogy a munkakörök, beosztások nevének megváltoztatásával trükközve, mégse fizesse meg a szakmunkás minimálbért, vagyis a fehérítés “szürküléssel” is együtt jár. De ki meri ezt szóvá tenni? Konkrét esetet nem fog nyilvánosságra hozni senki, ez az igazi kormányzati “csikicsuki”. Miért jó ez nekünk? Azt még nem igazán tudhatjuk…

 

Lékó Sándor

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply