Felmentették és elítélték ugyanazon a napon

Minden vádpont alól felmentette a Veszprémi Járásbíróság Schwartz Béla ajkai polgármestert, aki ellen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és zsarolás miatt indult büntetőper 2013 tavaszán a megyeszékhelyen.

Aradi-Kiss Zita bíró az ítélet indokaként azt mondta, hogy nem állapítató meg hűtlen kezelés és zsarolás sem a vádlott tevékenysége kapcsán.

A vádirat szerint az ajkai futballklub licenckérelmét a Magyar Labdarúgó Szövetség 2008-ban egy vissza nem fizetett tartozás miatt a bajnokság következő idényére nem fogadta volna el, ezért a polgármester a sportegyesület támogatása érdekében – tisztségéből fakadó vagyonkezelői kötelezettségét megszegve – a polgármesteri hivatal egyik dolgozójának, valamint egy építőipari cég munkatársának közreműködésével biztosított anyagi forrást a tartozás visszafizetéséhez. Őket bűnsegédként elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel vádolta az ügyészség.

A vádirat szerint az ajkai önkormányzat az építőipari céggel egy korábban már elvégzett és kifizetett beruházásra fiktív vállalkozási szerződést kötött, amelynek alapján a tényleges munkavégzés nélkül leszámlázott vállalkozói díjat – 10,7 millió forintot – a gazdasági társaság, majd onnan a futballklub számlájára utalták át. Az ügyészség szerint a sportegyesület számlájára utalt pénzből a kölcsön egy részét visszafizették, de az építőipari vállalkozás a teljes összegre igényt tartott, a polgármester ezért a céget működtető sértettel fenyegető hangnemben közölte, hogy ha követelését továbbra is fenntartja, a városban nem kap munkát, illetve az önkormányzatnak már elvégzett munka díját sem fizetik ki. A vád szerint a sértett végül a fenyegetés hatására beleegyezett, hogy követelésének egy részéről lemond, s azt támogatás címén az egyesületnek átadja.

Schwartz Béla a bíróság előtt megismételte korábbi nyilatkozatát, miszerint nem új járda építésére, hanem a meglévő és a megrongálódott járda javítására, a bódéi lakóparkhoz vezető murvás út, valamint a csingeri Bányász Emlékpark kialakítására fizettek ki 10,7 millió forintot, a beruházás értéke a szakértői vélemény szerint 22 millió forint. Így a polgármester szerint nem hátrányt okoztak a városnak, hanem éppen ellenkezőleg: anyagi előnyhöz juttatták azt, hiszen a beruházás értéke több mint kétszerese az építési vállalkozó számára ténylegesen kifizetett összegnek.

A tárgyalást vezető bíró azt mondta, Ajka városát vagyoni hátrány nem érte, és a városvezetőt a zsarolás vádja alól is felmentik, hiszen a sértett vallomása nem volt következetes, nem lehet rá alapozni.

A polgármester elmondta, hogy az elmúlt öt esztendőben 21 eljárást folytattak ellene, melyek nagy része bűncselekmény hiányában lezárult. Mindezt egy politikai lejárató kampány részének tekinti – tette hozzá.

Az ügy másod- és harmadrendű vádlottját szintén felmentette a bíróság, az ügyész három nap gondolkodási időt kért.

Az MTI-nek nyilatkozva Schwartz Béla kijelentette: az ellene folyamatban lévő ügyek közül ez tűnt a “legsúlyosabbnak”, de örül annak, hogy a szakértői véleményeket figyelembe véve végül felmentő ítélet született.

Ugyanaznap egy másik büntetőperben kétszázezer forint pénzbírságra ítélte a Veszprémi Járásbíróság az ajkai polgármestert. Az ítélet szerint Schwartz Béla – aki az ügy harmadrendű vádlottja volt – nagy nyilvánosság előtt elkövetett becsületsértést követett el, amikor „Létszámcsökkentéskor a leggyengébbek távoznak” címmel tartott 2011-ben sajtótájékoztatót. Polgár András bíró indokolásában kifejtette, hogy a „leggyengébb” jelző – igazságtartalmától függetlenül – alkalmas arra, hogy a közvélekedésben negatív színben tüntesse fel a magánvádlókat, azaz három, az akkori elbocsátásokban érintett pedagógust. Az ügy első- és másodrendű vádlottját – két újságírót – a bíróság bűncselekmény hiányában felmentette, mondván, ők a szakmai követelményeknek megfelelően, felelősségteljesen végezték munkájukat, amikor híven tudósítottak a sajtótájékoztatón elhangzottakról.

A felmentett újságírók természetesen elfogadták az ítéletet, Schwartz Béla fellebbezést jelentett be, míg a magánvádlók három nap gondolkodási időt kértek.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply