A Felsőcsingeri temető élő történelemkönyv

A Bódéért Hagyományőrző Egyesület szervezésében december 11-én az Ajka környéki bányák nyugdíjas képviselői megkoszorúzták az 1909-es bányaszerencsétlenség áldozatainak sírját a bódéi temetőben.

Magyarország második legnagyobb bányaszerencsétlenségének 55 áldozata közül nyolc bódéi volt. Közülük heten a katolikus temetőben nyugszanak: Hoffmann János 36 éves, Keszler István 24 éves, Keszler János 38 éves, Rózsa József 26 éves, Stenger János 30 éves, Szakmeister József 41 éves, Kaufman Gyula 17 éves volt. A protestáns oldalon Treiber Mihály 25 éves áldozat sírja található. A koszorúzást követően a bányászhimnusz eléneklése után a bódéi régi iskola épületében baráti találkozó keretében megemlékeztek az áldozatokról és az egykoron volt bányászatról.

Büszke lehet Bódé a hagyományőrzőire, főként Horváth Károly helytörténet kutatóra, hogy évről évre újabb adalékokkal gyarapítja Bódé örökségét és a hozzá szorosan kapcsolódó bányászat összegyűjtött emlékeit. Az idei megemlékezésen a Felsőcsingeri temetőben fellelhető síremlékek után kutakodott, mivel a temetők élő történelemkönyvek és sokat elárulnak egy-egy település múltjából, főként, ha az összefüggéseket keresi valaki és rátalál a kapocsra.

Horváth Károly a temetőben fellelhető 24 áldozat nyomán a Wiesner család egyik tagját követve számos új információval gazdagította a hallgatóságot. Wiesner Rajmond volt az első jelentős, bányamérnöki képzettséggel rendelkező igazgató. Neki köszönhető az Emma és a Krisztina akna, illetve az Ödön táró, a vasút megépítése, az iskola alapítása, de 1883-ban ő volt Ajka első díszpolgára is.

Az Ajka környéki bányász hagyományápolók minden évben megemlékeznek a bódéi áldozatokról

 

Kutatta Riethmüller Ármin feleségének Leopold Franciskának, Szám Lőrinc és Kisfaludy Mihály tanítóknak a családját. Eljutott Beitl Károlyig és feleségéig Meidl Margitig, akik Molnár Gábor anyai nagyszülei voltak. Megtudta a hallgatóság, hogy az író nagyon szerette, kedvelte a felsőcsingeri vidéket és az itt élő nagyszüleit, ezért az volt a kívánsága, hogy nagyszülei mellett nyugodjon. Végül is az óhaja nem teljesült, arra hivatkozva, hogy bezárták addigra a Felsőcsingeri temetőt.

Az iskolában megtartott rendhagyó történelem óra után kötetlen beszélgetéseket folytattak a megemlékezés résztvevői, majd az egyesület vendéglátásban részesítette a megjelenteket.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply