Csillaglesen, fényképezőgéppel

Több mint félszáz érdeklődőt vonzott az Optika és csillagos égbolt-túra a Bakonyban elnevezésű program, amit az Ajkai Fotóklub és az Úrkúti Csillagászati Klub szervezett a közelmúltban. A Sárcsi-kúton tartott rendhagyó, hat kilométeres éjszakai kiránduláson a látogatók megismerkedhettek a fotózás rejtelmeivel és bepillantást nyerhettek az amatőr csillagászat világába is – számolt be lapunknak Ivanics-Rieger Klaudia, az ÚCsK tagja a rendezvényről.

gyj_csillagaszati tura 3606

A Fotóklubosok közreműködésével (Tatai Mónika, Tihanyi Éva Katona Imre és Kulcsár András) mindenki megtudhatta mitől lesz egy természetfotó igazán jó és arra is fény derült, hogy a különféle képek elkészítéséhez milyen eszközöket, felszereléseket használnak a szakemberek.

gyj_csillagaszati tura 3595

A klubtagok sokféle műszerrel készültek a találkozóra. Többek között egy teleobjektívvel ellátott fényképezőgépet, egy halszem optikát és egy makrofotózáshoz beállított műszert mutattak be a közönségnek Németh Krisztián vezetésével, néhány masinát pedig adaptáltak a természethez, azaz álcázták őket. Minden résztvevő szívesen próbálta ki a természetfilmekből ismert álcasátrat és sokan bújtak bele a vadfotózáshoz használt álcázó ruhába is. A részben előadás jellegű, részben kötetlen beszélgetésekből álló csevegés közben szó esett az új és a régebbi gépek közti különbségekről is.

gyj_csillagaszati tura 3585

Az Úrkúti Csillagászati Klub egy házi készítésű paralelogramma állvánnyal, – amin egy nagy teljesítményű óriás binokulár volt – és meteorit-bemutatóval fokozta a hangulatot. Este fél kilenc tájban a népes csoport együtt indult (civilek, csillagászok és fotósok) az éjszakai kirándulás első helyszínére, ahol Ivanics-Rieger Klaudia egy csillagász távcsővel és a már említett binokulárral várta a társaságot. Mivel az ég befelhősödött, így Ivanics Ferenc, a klub elnöke előadást rögtönzött a távcsövekről. Beszédét követően viszont már látni lehetett a Marsot és egyes csillagokat is.

gyj_csillagaszati tura 3552

A következő állomás felé tartva az érdeklődők az eget kémlelve érdekes információkat kaptak az évszakban látható csillagképek görög és magyar mitológiájáról, illetve megtudták miként lehet felismerni őket.

gyj_csillagaszati tura 3564

Veisz Andrásnál – a kirándulás második helyszínén – az M13-as gömbhalmazt, az Alcor-Mizar kettőscsillagot és a Szaturnuszt tekinthették a túrázók. Grátiszként négy tűzgömb is a látótérbe került, ami különleges élménnyel gazdagította a látványt.

csillagasztura3

Az utolsó állomáson Békési Zoltán fogadta a csoportot. Nála olyan különlegességeket nézhettek meg a kirándulók, mint a Macskaszem-köd, az Omega-köd és más halványabb, közepes teljesítményű távcsövekkel nem látható mély-ég objektumok. A legkitartóbbak hajnali fél egyig szemlélték a csillagokat.

csillagasztura4

Ivanics Ferenc, az Úrkúti Csillagászati Klub elnöke lapunk kérdésére elmondta, hogy a fotózás és a csillagok vizsgálata szerinte két rokonszakma, hiszen mindegyik lehetőséget nyújt egy olyan világ megismerésére, ami lényegében a kulisszák mögött zajlik.

csillagasztura2

– Egyik sem hobbi, sokkal inkább életstílus, amibe csak egyszer kell belekóstolni, utána úgysem tudja az ember abbahagyni. Mindkét terület tudást igényel – amit általában autodidakta módon sajátítanak el a tagok – de szükség van még nagyfokú türelemre, felkészültségre, a különböző környezeti hatások eltűrésére, és jó minőségű, sok esetben nem túl olcsó műszerekre, eszközökre is e tevékenységek folytatásához. A közös tényezők és természetesen az új barátságok összekötnek bennünket, így vált lehetővé a túra megvalósítása is – fogalmazott a csillagászok vezetője, aki szerint jól sikerült a közös bemutatkozás, számtalan pozitív visszajelzést kaptak, ami igazi motivációt jelent mindkét klubnak, így a jövőben további programokkal készülnek majd.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply