Fiatal kora ellenére a legjobbak között jegyzik Tibort

Világkupára és Európa bajnokságra készül Oszkó Tibor. A sportágat öt éve űző fiatalember egy sérülésből szeretett volna mielőbb kigyógyulni, azért ment le az edzőterembe Goda Gáborhoz. Gyógyulás után azonban már nem volt megállás. Ma már a legjobbak között jegyzik. És ha kitartása töretlen marad, szép jövő áll előtte.

A napokban tért haza Egerből a Magyar Professzionális Erőemelő kupáról. Ott ugyan a negyedik helyet sikerült csak megszereznie, ugyanis egy sérülés miatt hosszabb időt ki kellett hagynia, nem tudott teljes gőzzel készülni. Bízik abban, hogy a Miskolcon az ősszel zajló világkupán és a Szlovákiában rendezett Európa bajnoságon ismét hozza a régi formáját. Vagy talán jobbat is. Tibor mindig sportos srác volt. Korábban a labdarúgás érdekelte. Aztán váltott. Mint elmondta, érdemes volt. Ez a rövid idő, alig fél évtized  már 17 érem megszerzésére volt elegendő. Az edzőteremben minden versenyző oklevelét kiteszik a falra. Tibor neve sokszor előkerül. Büszke is magára, amikor társai kérdezik, hogyan lehet ennyi érmet begyűjteni. Elmondja, úgy, hogy  szorgalmasan edz, hetente ötször másfél-két órát, betartja az edző utasításait, ha nincs ott, akkor is végigcsinálja a gyakorlatokat. Vigyáz a táplálkozásra is. Fontos ugyanis a testsúly, az, hogy milyen az erőnléte.

Az egri versenyen 70 kilogrammal mérlegelt és 95 kilót nyomott ki. Megtudtuk tőle, hogy egy jól felkészült fekvenyomó testsúlya másfélszeresét tudja kinyomni. Vannak, akik ennél komolyabb teljesítményre képesek. Tibor büszke unokabátyjára, a devecseri Orsós Norbertre, aki 124 kilogram testsúlya mellett 170-80 kilót is ki tud nyomni.

Goda Gábor, Tibor edzője, akinek sok más győzelme mellett két világbajnoki aranyérme is van, elmondta,  hogy a sportághoz kitartás, kemény elszántság szükséges. Fontos a sportoló testalkata, edzettsége, célja. Az, hogy tudja, mit akar, legyen kitartása végigvinni. Először általános edzést kap a jelentkező, majd segítséggel mindenki kialakítja a saját edzéstervét. Goda Gábor elmondta, mindenkit óv a meggondolatlanságtól, az erőmutogatástól, amely akár egész életre kiható sérüléshez vezethet. A cél az, hogy mindenki a saját ütemében fejlődjön, a szervezete fokozatosan kapja a nagyobb terhelést. A fekvenyomást, mint sportágat, ő honosította meg a városban 1990-ben. Mindent saját maga tapasztalt ki, tanult sporttársaitól, barátaitól. Ma már a fekvenyomásban is sok anyagot, filmet lehet találni az interneten. Az edző fel is hívja annak a veszélyeire a sportolók figyelmét. Ártalmas, ha más módszereit követik. Fontosak az eredmények, de mint mondta, nála az egészség és a jó közérzet az első.

A fekvenyomást a  férfiak sportjának tartják, pedig lányok is űzik azt, igaz ma még csak elvétve. Goda Gábor szerint a sportágat már  13 éves kortól el lehet kezdeni szakember felügyelete mellett, és idős korban is lehet folytatni. Egerben a legidősebb Veszprém megyei versenyző 83 éves volt.

 

(tisler)

Oszkó Tibor és edzője, Goda Gábor a teremben

Fotó Tisler

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply