Fokozott vadveszély van az utakon

Az őszi időszak beállta után sokszor felhívják a rendőrök és a vadászok az autósok figyelmét a fokozott vadveszélyre. Akik csak a városban közlekednek, sokszor csak legyintenek az ilyen és ehhez hasonló figyelmeztetésekre, mondván, hogy ott úgysem, találkozhatnak vaddal. Valójában rosszul gondolja, aki így gondolja. A családi házas övezetben lakók nagyon jól tudják ezt, hiszen nekik a kertjeiket is gyakran dézsmálják az oda betévedő vadak. Ajka és Ajkarendek között közlekedve sem ritka, hogy hirtelen felbukkannak, amivel nemcsak az autósokat, hanem a kerékpárosokat is veszélyeztetik. Még a Tó vendéglőhöz vezető utat is gyakran keresztezik őzek.

Egy-egy vaddal való ütközés általában anyagi kárral jár, hiszen elég csak egy fácánt elcsapnunk, a töréskár máris több tízezer forintra rúghat, és a vad is elég drága tud lenni. A megszokott gyakorlat ugyanis az volt a vadelütéseknél, hogy az autós és a vadásztársaság is maga viselte a kárát.

Információink szerint az idén júniusban változott vadászati törvény máshogy rendelkezik. Ezt és még pár kérdést szerettünk volna tisztázni ezért felkerestük az Ajkai Rendőrkapitányságot és a Veszprém Megyei Vadászkamarát.

Az Ajkai Rendőrkapitányság munkatársaitól megtudtuk, hogy illetékességi területükön szeptember 1-je óta 15 vadelütés történt. Személyi sérüléssel szerencsére egyik sem járt. Általában őz, ritkábban szarvas és vaddisznó okozza a baleseteket.

Azt is sikerült megtudnunk, hogy nem alaptalan az óvatosság az Ajkarendek felé vezető úton, hiszen évente 2-3 vadelütésről érkezik bejelentés erről a területről. November 9-én 7 óra 12 perckor is történt egy baleset. Egy kisteherautó közlekedett Ajka felé, és jobbról egy őzbak ugrott az úttestre, amit jármű elejével a jobb oldali forgalmi sávban ütött el. Személyi sérülés nem történt. A járművezető részéről szabályszegés nem merült fel.

– Mit tanácsolnak az autóvezetőknek a téli időszakra?

– Óvatosabban és körültekintőbben közlekedjenek olyan útszakaszokon, ahol vadállatok megjelenésére számítanunk lehet. Az ebből a szempontból veszélyes útszakaszokat KRESZ jelzőtábla jelzi. A fokozott óvatosság különösen hajnalban és alkonyatkor indokolt. Amennyiben közlekedésünk során az út környezetében vadállatot észlelünk, vagy korábban ott áthaladó állatot láttunk, mindenképpen lassítsunk le, hiszen a vadon élő állatok általában nem egyedül, hanem csoportosan mozognak! Az út mellett észlelt vad elriasztásához nem célravezető a távolsági fényszórók és hangjelzés ismétlődő használata, vagy mindezek együtt. Ez a magatartás csak megzavarja az állatot és előfordulhat, hogy éppen ezért okoz balesetet!

– Mikor kell vadra számítanunk?

– Jellemzően ősszel, de erdős területen egész évben előfordulnak. Napszakokat tekintve különösen hajnalban és alkonyatkor a legjellemzőbb a vadmozgás.

– Hogyan közlekedjünk, ha egy adott útszakasz vadveszélyt jelző táblával van ellátva?

– Fokozott óvatossággal, a sebességet csökkentve, lehetőleg egy kissé az út közepe felé húzódva, és a fényszóró fényében megcsillanó szempárokat fokozottan figyelve.

– Ha mégis bekövetkezik a baleset, akkor mitévők legyünk?

– Ha nem történt személyi sérülés, a rendőrséget nem szükséges értesíteni. Elég a vadásztársasággal felvenni a kapcsolatot.

Kifizeti-e a vadásztársaság biztosítása az okozott kárt, ha nem volt tábla? Ennek a kérdésnek a megválaszolása nem rendőrségi hatáskörbe tartozik, ezért kérdéseinket elküldtük a megyei vadászkamarának is, ahonnan azonban érdemi válasz nem érkezett. Ezért kérjük olvasóinkat, hogy ha van hiteles információjuk a kártérítés változásáról, akkor azt osszák meg velünk!

F.P.T.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply