Fókuszban az egészség: hogyan jussunk elegendő vitaminhoz / ásványi anyaghoz?

Dr. Pollák Éva (Fotó: Györkös)

Már a csapból is a multivitaminok, az egészségjavító kapszulák és az ásványi anyagokat tartalmazó készítmények folynak. Nincs olyan reklámblokk, amelyben ne találkozna az ember a csodaszerekkel. Tényleg ilyen hatásosak a porok, bogyók, granulátumok és tabletták, vagy mindez csak szemfényvesztés, esetleg a fogyasztóvá nevelés előszobája? A táplálék kiegészítőkről, valamint a vitaminszükségletről és korunk táplálkozásáról dr. Pollák Éva gyermek gasztroenterológust kérdeztük.

A közelmúltban előadásra invitálta az érdeklődőket egy táplálék kiegészítőket gyártó cég a városban, ahol Ön a betegségek megelőzéséről beszélt. Mi a tapasztalata társadalmunk egészségével kapcsolatban?

– Egyre fiatalabb korban jelentkezik a túlsúly, a cukorbetegség és a mozgásszegény életmód a társadalom körében a különféle allergiákról, intoleranciákról nem is beszélve. Mindez az egyoldalú táplálkozás és a mesterséges termékek bevitelének következménye. A gyorséttermekben kínált menük és a reggelire vásárolt „apró péksütemények” mellett a cukros üdítők, valamint az akciós, ám rosszminőségű alapanyagok felhasználása okozza a legnagyobb gondot, hiszen ki tudja milyen anyagok vannak a külföldi tejben, olajban, margarinban. A többség ezeket használja, hiszen nem igazán van más alternatíva. A gyermek közétkeztetésben a helyzet még rosszabb, ott az olcsó alapanyagok, színezékek, újrahasznosított olajok dominálnak és már a sót is elhagyják az ételek készítésénél, pedig a szervezetnek szüksége lenne az ásványi anyag visszapótlására.

Mi a helyzet a zöldségekkel és gyümölcsökkel, elegendő vitamin van bennük az egészség megőrzéséhez?

– Sajnos az utóbbi évek mérései és kutatásai azt bizonyítják, hogy jelentősen, nagyjából a tizedére (!) csökkent az eddig rendkívül egészségesnek vélt élelmiszerek (például paprika, banán) vitamin és ásványi anyag tartalma is a külső behatások következtében, ezért több kilogrammot kellene fogyasztanunk belőlük naponta, hogy szinten tartsuk egészségünket. Ekkora mennyiséget senki nem eszik meg, pedig az anyagcsere megfelelő működéséhez szükség lenne rá, tehát nélkülözhetetlen ma már a vitaminok/ ásványi anyagok/ nyomelemek pótlása más módon is, már egészen csecsemőkortól.

Már a paprika és a paradicsom sem olyan, mint régen — ha a vitaminok szempontjából nézzük

Tehát eljutottunk odáig, hogy nincs egészség étrend kiegészítők nélkül?

– Pontosan így van. Az életminőséget 70%-ban befolyásolja az étrend, valamint a táplálkozás és csak 30 %-ban a mozgás. Mivel nem lehet egészséges (tehát nem génmanipulált, permetezett, vegyszerezett, hőkezelt) élelmiszereket fogyasztani és például a külföldi termékekről sem lehet tudni, hogy valójában mit tartalmaznak, így nem kell csodálkozni a megbetegedéseken. Az idegen anyagok károsítják a bélrendszert, felszívódva gyulladást okoznak, amely immunbetegségekben, daganatos megbetegedésekben, allergiás reakciókban is megnyilvánulhat. A gyerekek ezt csak továbbviszik, példaként az anyatejre allergiás csecsemőket hoznám erre. Mindezt csak úgy lehet kivédeni, ha az ember megelőzés céljából, vagy ha már gond van, akkor a problémák kezelése végett immunerősítőket szed, de ezek között is meg kell különböztetni a mesterséges termékeket és a természetes anyagokat.

Mit érdemes észben tartani?

– A megfelelő C és D vitamin bevitel szükséges a szervezet egészséges működéséhez, de a kalcium is lényeges, hiszen a csontok számára nélkülözhetetlen a pótlása. C vitaminból testsúlykilogrammonként 30 milligramm szükséges naponta, két-háromszor elosztva. Mindemellett 10 testsúlykilogrammonként 3 deciliter víz fogyasztása ajánlott. Aki tudatosan szeretne minőségibb életet élni, az igyekszik az immunrendszerét karban tartani, hiszen a betegségek sok ráfordítást igényelnek időben és pénzügyileg egyaránt. Szükség van a zöldségekre és a gyümölcsökre is a rostok miatt az értrend kiegészítőkön túl. Érdemes visszatérni nagyanyáink étrendjére és mellőzni a margarint, az olajat, helyette zsírral főzni. A tészták helyett a főzelékek jelenthetnek alternatívát. Aki kevésbé bízik meg a táplálék kiegészítőkben az alkalmazhatja a népi gyógyászat elemeit és a gyógynövényeket is szervezete karbantartására.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply