Fontos a biztonságos közlekedés az utakon és a járdákon

Tósokberénd városrész nem követi a tendenciákat, hiszen a lakónépesség nem fogy, mint országosan, vagy a többi csatolt településrészen. Az új lakóingatlanok, telekkialakítások és házvásárlások egyre több fiatal családot csábítanak a városrészbe. Felsőfokú végzettség tekintetében az itt lakók meghaladják a városi átlagot, akik közül többen a település vérkeringésében, irányításában részt vesznek. Szociális segélyek és lakásfenntartási támogatások igénye igen alacsony. A megújuló iskola sok fiatalt idecsábít. Ugyanakkor az intézményi ellátottság gyenge, és a településrészt átszelő kerékpárút is hiányzik.

A felsorolt néhány szempont alapján már kialakulhat egy átfogó kép a városrészről, de a lényeg a részletekben rejlik, márpedig a szeptember 30-án tartott megbeszélésen elég sok részlet a felszínre került.

Kajdi Sándor is a biztonságos közlekedés érdekében szólt hozzá

A Tósokberéndi Közösségi Házban tartott fórumon Schwartz Béla polgármester – mint a rendezvény gazdája – köszöntője után tájékoztatást adott a városrész jelenlegi legégetőbb problémájáról, az árkok, járdák állapotáról, azok építéséről, felújításáról. (A tavalyi szavazás eredményeként főleg ezzel a területtel foglalkozik az önkormányzat.) Helyzetjelentésében elmondta, hogy a Beréndi út mindkét oldalát árkolják és a Beréndi majorig vezetik. A Mátyás király és Erdő utcai vizeket a tervektől eltérően mindkét oldalon árkolva a Nyíres felé terelik. A Dobó Katica utcai részt a vízgyűjtőbe vezetik. A hozzászólások előtt felhívta a figyelmet arra, hogy a fórumon felmerülő problémák megoldását, már csak a választások után tudják teljesíteni.

Rieder András, a terület önkormányzati képviselője azt kérte, hogy a tervezett fejlesztéseket lehetőség szerint rövidebb idő alatt valósítsák meg és a kerékpárutat se vegyék le a napirendről, mert arra is égető igény van. Itt jelentette be, hogy 1,5 milliárdos fejlesztéssel hamarosan elkezdik az egyházi óvoda projektjét, ahol öt csoportban foglalkoznak a kicsikkel. A polgármester is örömmel vette, hogy az óvoda konyhája alkalmas lesz arra, hogy az itt élő idős emberek étkeztetését megoldja. Másik örvendetes hír, hogy orvosi rendelőt is alakítanak ki az óvodában, ezzel az itt élők régi kívánsága teljesül.

Szele József, a Közösen Ajkáért Egyesület jelöltje is támogatja a képviselő által felvázolt fejlesztéseket. Felvetette a buszközlekedésnél a járatok sűrítésének igényét, továbbá felszólította a településen élő közösségeket az összefogásra.

Ismét szavaztak a településrész lakói: vízelvezetés vagy kerékpárút?

A hozzászólásoknál tízen osztották meg gondolataikat a jelenlévőkkel, akik húsz témában fejtették ki észrevételeiket. Elsők között a biztonságos közlekedés, a forgalmas útszakaszok, a járdák, az árkok, az utak állapota szerepelt. Építő javaslatként gyalogátkelőhelyek felfestését, sebességkorlátozó táblák kihelyezését javasolták a lakók. Ötletként elhangzott egy sebességmérő felszerelésére a Devecser felőli bejárathoz – esetleg „Lassíts” felirattal, villogóval. Többen szóvá tették a Váci Mihály utca és a Szent István utca kereszteződésének a veszélyforrását, a Váci Mihály utca páratlan oldali járdájának elhanyagoltságát, és az Erkel utcai árkok problémáját. Felhívták a figyelmet néhány ház udvarának lepusztult, viharvert állapotára. Az immáron öt éve téma; a posta hiánya ismét felszínre került.

Schwartz Béla polgármester örömmel vette az építő hozzászólásokat. Az árkok tisztításával kapcsolatban bejelentette, hogy jövőre a rászorultak helyett elvégzik a munkákat, mert látja az önkormányzat, hogy nem lehet mindenkitől elvárni ezt a karbantartást. Korszerűtlen az az elvárás, hogy mindenki tegye rendbe a saját háza előtti területet, hiszen sokan egészségi állapotuk miatt nem tudják. A felmerült problémákban a szakemberek is tájékoztatták a lakosságot. Venczel Antal, az Építési és Városgazdálkodási Iroda irodavezetője, Pávlicz Péter közlekedési ügyintéző, az útépítések főelőadója és Andrónyi Miklós, városgazdálkodási ügyintéző, a vízügyi felelős szólt hozzá a konkrét témához, mint akik a legtöbb információval és helyismerettel rendelkeznek. A felvetődött kérdésekre a polgármester pozitívan reagált. Ígéretet tett az orvoslásra, viszont a mindenki számára fájó pont, a posta tekintetében semmi biztatót nem tudott mondani, mivel az nem tartozik az önkormányzat hatáskörébe.

Schwartz Béla ezen a fórumon is lehetőséget adott a lakosságnak, hogy szavazással döntsenek afelől, hogy a vízelvezetés problémakörének, vagy a kerékpárút megépítésének adnak-e prioritást. A tavalyi döntést megerősítve idén is a csapadékvíz-elvezetés nyert. Mindezt nyugtázva megköszönte a jelenlévők aktivitását.

Az önkormányzat szakembereinek a lakosság érdekében kifejtett tevékenységét a fórumon elismeréssel értékelték az itt lakók, hiszen megtapasztalták, hogy az elmúlt időszakban bejelentett kéréseket, felvetéseket lehetőség szerint, rövid időn belül orvosolták. Ugyanakkor bizakodnak, hogy a most felmerült problémák esetében is hasonlóan járnak el a hivatalnál.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply