Geoláda is hirdeti, hogy Csékút 700 éves

Az Ajka60 programsorozaton belül minden városrész igyekszik bemutatni azt a tevékenységét, amit érdekesnek, látványosnak tart, és a bírálók által is szépen pontozhatóak. Ebbe a körbe tartozik, hogy Csékút idén 700 éves település. A Csékúti Baráti Kör koordinálásával számos program hirdette az eseményt. Ehhez egy kis adalékul szolgál, hogy a természetjárók új geoládát helyeztek el, az ünneplő településen a baráti kör kérésére, hogy a turisták, a természetjárók is megismerjék Csékút nevezetességeit. A főleg Káldi Géza által népszerűsített turisztikai játékot, különösen a fiatalok űzik, de egyre több idősebb túrázó is felfedezi e játék izgalmát, szépségét.

Varga Györgynek, a csékúti programok egyik szervezőjének – aki nem mellesleg turista is – ötlete alapján, Tihanyi Balázs (MilleniumFalkon) és részben Káldi Géza (kaldigeza) ládázók (kesserek) majdnem 8 hónap türelemmel végzett tevékenysége alapján, az elképzelés megvalósult, Babucs Andrásné Gizi, (Liberty) Budapesti ládázó közbenjárásával, szakmai tanácsainak a segítségével.

A ládaleírás az interneten ismerteti a község 1319-es alapítása óta eltelt történelmi időszak fontosabb eseményeit. Majd a különféle nevezetességek meglátogatására hívja fel a figyelmet szövegben és képekben.

A temetőben lévő kopjafa az 1848-as hősökre, a ravatalozó falán lévő emléktábla a helyi bányákban elhunytakra emlékeztet. A Csonka-torony emlékmű a középkori román stílusú templomot idézi. A Csillés Emlékmű a valamikori kő- és szénbányák hangulatára, a bányász hagyományokra utal. A Hősök Kertje az első és második világháborúkban elesettekre és a civil áldozatokra figyelmeztet. A Molnár Gábor lakóházán lévő emléktábla azt jelzi, hogy itt élt és alkotott 1935-39 közöt az író. A katolikus templom falán van Molnár Lajos plébános, és Varga György néptanító emléktáblája. Mindketten sok helyi feladatot ellátó, köztiszteletben álló személyiségek voltak. Az evangélikus templom falán pedig Marton Ágnes diakonissza (Ágnes nővér) emlékét örökíti meg az emléktábla. A domboldalon lévő ótemetőben található az 1848-49-es forradalom és szabadságharc nemzetőreinek a sírja. A láda is itt található egy közeli akácfára felhelyezve.

A geoláda foglalatát Bencsay Antal nyugdíjas bányász fából készítette, ami házikó alakú, madár-költőodút formáz. A benne lévő műanyag dobozban az igazoló füzet a jelszóval, ami a megtalálást hitelesíti. Néhány kisebb ajándék annak jár, aki rálelt a ládára: kulcstartók helyi fotókkal, gyerekjátékok. (Helyettük persze más ajándékokat illik betenni, mert így „csereszabatosak”!)

A láda hivatalos neve 4569-es sorszámmal GCC700, ami a geocachingre (természetbarát hobbi), és Csékút 700 éves fennállására utal. Már kereshető. A www.geocaching.hu honlapról letölthetők GPS-re a koordináták és indulhat az akció. A kalandozók csak térkép használatával keresnek, ami külön érdekessé teszi az egészet. Néhány napon beleül nyolcan járták be a találathoz vezető útvonalat. Remélhetőleg, a mintegy 25 000 ládázóból hosszabb távon néhány százan el is viszik a számos emlékkel rendelkező település hírét.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply