Geotúra-vezetői tanfolyam indul

Az úrkúti őskarszt

Izzó lávaárak, hűvös víznyelők, ősi trópusi tájak és ősmaradványok nyomában, a Déli-Bakonyban, Ajka és a Kab-hegy térségében szeptember 22 – október 15. között geotúra-vezetői tanfolyamot szervez a Bakony–Balaton Geopark, a Bakonyalja Barátai Egyesülettel együttműködve.

A tanfolyam az egyesület nyertes pályázatának köszönhetően a Földművelésügyi Minisztérium Zöld Forrás Programja támogatásával valósul meg.

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság által alapított és fenntartott, az UNESCO által is elismert Bakony–Balaton Geopark elsődleges küldetése gazdag földtani örökségünk megőrzése és bemutatása, mégpedig a helyben élő emberek és közösségek bevonásával, különböző ismeretterjesztő és geoturisztikai programok beindításával. Utóbbiak egyike a hazánkban máig egyedülálló, nyílt geotúra-vezető képzések sorozata. Mostani tanfolyamukon, 2017 őszén, a Déli-Bakony újabb térségének „földtani kincsesládájába” pillanthatnak be az érdeklődők. A tanfolyam egyedi lehetőséget biztosít a térség föld- és víztani, ökológiai és történeti értékeinek terepi felfedezésére a helyszínt kitűnően ismerő szakemberek vezetésével.

A Macskalik-barlang víznyelője

A tanfolyam helyszíne az ajkai szénmedence és a fölé magasodó Kab-hegy térsége lesz. Gyalogolunk egykori lávaárakon, a Bazaltkarszt tanösvényen, felkeressük a látványos Macskalik-víznyelőt, egy lávabarlangot és a Nyír-tó lápját. Benézünk a Pokol-lik mélyére, felmászunk a Padragi-sziklák tetejére. Az Úrkúti-őskarszt természetvédelmi terület csodálatos formakincsén túl szó lesz a jura mangánérc, a kréta barnakőszén és az eocén bauxit őskörnyezetéről is. Az őslényekben igen gazdag kőzetek révén átfogó képet kapunk a térség izgalmas földtörténeti eseményeiről. A kálváriájáról híres Magyarpolány Szent-kút forrása mellett pedig megfejtjük a „benyomatos” mészkőkavicsok rejtélyét is. A képzésen részt vevők értékes természetrajzi ismeretekkel és a „Szent László pénz” látványával gazdagodva térhetnek haza… Mindezt kora őszi erdei környezetben, csodálatos kilátópontokkal!

Az ajkai helyszínű elméleti oktatás mellett rengeteg terepbejárás is színesíti a programot, és átadjuk az igényes geotúra-vezetés fortélyait is.  A 2017. szeptember 22-től kezdődően három hétvégét érintő, összesen 60 órás képzés során természetesen nem csupán az élettelen természeti értékekről, a földtani folyamatokról esik szó: az avatott földtudományi és természetvédelmi szakemberek előadásain túl a növény- és állatvilág legfontosabb értékeivel, és nem utolsósorban a gazdag kultúrtörténeti – ezen belül kiemelten régészeti és néprajzi – örökséggel is megismerkednek a hallgatók. Az előadók között lesz mentőtiszt is, hiszen a résztvevőknek meg kell ismerkedniük a terepi balesetek megelőzésének legfontosabb szabályaival is. További részletek a geopark weboldalán olvashatók: http://www.geopark.hu/aktualis/geotura-vezeto-kepzes 

Úrkúti őskarszt

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply