Grafikusok és gyűjtők negyven éve egymás mellett

Az Országos Könyvtári Napok programsorozat zárórészeként az Ajkai Kisgrafika Barátok Köre Grafikagyűjtő és Művelődési Egyesület kiállítást és jubileumi rendezvényt szervezett “Szenvedélyes 40 év” címmel a Városi Múzeumban. A rendezvény résztvevőit Pad Ferenc önkormányzati képviselő köszöntötte. A képviselő szerint a kulturális programok nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy a város élhető legyen.

A délelőtt folyamán a belváros köztéri szobrait mutatta be Padné Szabó Mária. Délután ex-libris cserére volt lehetőségük a gyűjtőknek. Vasné dr. Tóth Kornélia, az Országos Széchenyi Könyvtár tudományos kutatója, ex-libris-ekkel foglalkozik. Megtudtuk tőle, hogy a XX. század elejétől önálló műfaj az ex-libris, ami egy kisgrafika, grafikai epigrammának is szokták nevezni, röviden, tömören fejezi ki a gyűjtőt és magáról a grafikusról is vall.

„Megrajzolt zene” címmel a kiállítás megnyitását megelőzően, Pap Ferenc és Baranyai Ferenc megzenésített verseket adott elő, miközben a témához kapcsolódó rajzokat láthatott a közönség a kivetítőn Kapolcsi Kovács Csabától.

A tárlatot Padné Szabó Mária nyitotta meg. Elmondta, hogy az alkotók és alapítók fele már csak gyűjteményével képviseli a kört. Tablókat állítottak össze, amelyek helyettük beszélnek.

Az első tematikus egységben egy-egy keretbe foglalva ízelítőt kaphatunk alkotóik munkáiból (Bagarus Zoltán, Baranyai Ferenc, Gaál Zsigmond, Kapolcsi Kovács Csaba, Medgyesy Miklós, Punk Rebeka). Kiemelték azokat a művészeket, akik nemzetközi elismerésben is részesültek, díjazott alkotásaik kerültek egy csoportba. Ezután láthatjuk a nyolc alapító gyűjteményének gyöngyszemeit.

A következő egység a később csatlakozók válogatását mutatja be. Az érdeklődők többsége csak a végeredményt, az elkészült grafikát láthatja, ezért számukra izgalmas lehet az a kiállított anyag is, ahol nyomon követhetik a többszínű fametszet készítésének fázisait, láthatnak linómetszetet, rézkarcot és borzolt lemezt, de tussal készült vázlatot is.

Külön figyelmet érdemel az az összeállítás, ami megmutatja, hogy milyen országos kiadványokban szerepeltek a grafikusok.

A kis tablókon tiszteletüket fejezik ki azoknak a művészeknek, akik elfogadták a meghívást a rendezvényre. (Molnár Iscsu István, Ürmös Péter, Vén Zoltán)

Grafikusok és gyűjtők egymás mellett. Ez a lényege a baráti köröknek.  Kass János szerint a grafika olyan, mint az újságírás: egyszerre kérdez és felel, kutatja az összefüggéseket, megérez és kibont. Tanúja a kornak.

A grafikákat szeretőknek csak töredéke válik gyűjtővé. Azok, akik a megszeretett művésztől névre szóló, saját grafikát, leggyakrabban ex librist akarnak szerezni. Az első után a másodikat, tizediket, századikat. Vagyis szenvedéllyé válik a gyűjtés. A szenvedély itt csupa pozitív tartalmat hordoz: örömöt, lelkesedést, belső ösztönzést, késztetést és a leglényegesebbet: elszánt haladást.

Az egyesület köszönetet mondott és kifejezte háláját mindazoknak, akik segítik őket céljaik megvalósításában. A kiállítás október 30-ig tekinthető meg a Városi Múzeum nyitvatartási idejében.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply