Gyűrűket kaptak az ajkai kisgólyák

Minden évben ilyenkor a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) munkatársai az E.ON emelőkosaras autójának segítségével felkeresik a fehér gólyák fészkeit, hogy meggyűrűzzék a fiókákat.

A fehér gólya Magyarországon fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke százezer forint. Magyarországi állománya néhány évtized alatt 8000 párról 5000-re csökkent, majd az 1970-es évek közepe óta a védelem következtében a populáció stabilizálódott. A gyűrűzés célja, hogy a fiókákat egyedi, színes gyűrűvel jelöljék meg, ezáltal vonulásukat, élőhelyválasztásukat, területhűségüket és mortalitásukat tudják vizsgálni.

A nagytestű madarak jelölésének alapvető problémája a befoghatóság, ami a kifejlett egyedek esetében különösen nehéz. Ezért a két-három hetes korú fiókák gyűrűzése a legjobb, mert ilyenkor még nem tudnak elrepülni.

A fiatal fiókák jól tűrték, hogy Császár Zsolt, az MME munkatársa gyorsan és gondosan elhelyezze lábukon először az ornitológiai alumínium gyűrűt. Ez tartalmazza az adott ország kódját és egy számot is, majd utána kék színű azonosítót is. A kék gyűrű azért fontos, mert az nagyobb távolságról is leolvasható, így a madár befogása nélkül, akár távcsővel, vagy utólag fénykép alapján is jól beazonosítható. Ezek az azonosító számok bekerülnek egy adatbázisba, így a gyűrűzésnek köszönhetően jól követhető lesz majd a madarak mozgása.

Ajka három városrészén: Tósokberénden kettő, Padragkúton öt, és Rendeken is kettő fióka, azaz összesen 9 kis fehér gólya kapott ilyen jelölést. A bakonygyepesi fiókák csak azért maradtak ki a sorból, mert ők olyan kicsik voltak, hogy nemrég bújtak csak ki a tojásból. Ajkarendeken testközelből is megnézhették ezt a folyamatot az érdeklődők, sőt a három éves Polgár Hanna bátran meg is simogatta a lehozott kisgólyákat.

A gyűrűzés után visszarakták a madarakat a fészekbe és jött is a gólyamama aki biztonságos távolból szemlélte addig az eseményeket.

A most meggyűrűzött fiatal madarak augusztus végén útra kelnek a felnőtt egyedekkel afrikai telelőhelyükre. Két-három év múlva, ivaréretten térnek majd vissza, és akkor keresnek párt maguknak.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply