Ha mást nem tudunk adni, legalább köszönjük meg egymás munkáját! – A szociális szféra dolgozóit ismerték el

Fotó: Györkös

Olyan számomra ez a díszoklevél, mint a színészeknek az Oscar-díj, így köszönöm mindenkinek, aki hozzásegített, hogy most itt állhatok. Szép hivatást választottam sok évvel ezelőtt, voltak nehézségek ugyan, de nem bánom egy percig sem, mert szerettem, így minden pillanatát megőrzöm a szívemben – fogalmazott meghatottan Gyarmati Lászlóné kisgyermeknevelő a szociális munka napja alkalmából szervezett városi ünnepségen, miután Szociális Munkáért díszoklevéllel jutalmazták.

A Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidőközpont kiállítóterme adott otthont a rendezvénynek, ahol Schwartz Béla polgármester köszöntötte az egybegyűlteket. Beszédében a szociális munkát végzők áldozatos tevékenységét hangsúlyozta, amit nap, mint nap meggyőződéssel és elhivatottsággal, az emberi méltóságot tiszteletben tartva végeznek a rászorulókért, – legyen az gyermek, felnőtt, időskorú, fogyatékos vagy éppen hajléktalan – a társadalomért.

Kiemelte, hogy a város szociális ellátó rendszere jó színvonalú az itt dolgozó szakembereknek és jó kapcsolatnak köszönhetően, ami a résztvevők munkáját dicséri, viszont összességében Magyarországon nincs könnyű helyzete a szociális ellátásban dolgozóknak, hiszen egyre több embernek van szüksége ilyen ellátásra, a kormány mégsem támogatja a szférát, ami létszámcsökkenést eredményez, az anyagi megbecsülés hiányáról nem is beszélve.

Ajkán az a cél, hogy a szociális védőháló még tovább erősödjön, amit a városvezetés több terv megvalósításával kíván elérni.

– Ahogyan a rászorulók számíthatnak Önökre, úgy Önök is számíthatnak a város és az önkormányzat támogatására, hiszen Ajka Város Önkormányzata és személy szerint én is elkötelezett vagyok a szociális intézményeink fejlesztésében. Tervezzük egy új idősek otthona létrehozását, a bölcsőde bővítését és a meglévő intézmények színvonalának javítását. Továbbá igyekszünk felhívni a lakosság figyelmét arra, hogy a segítés, egymásra figyelés nemcsak a szakemberek dolga, ez mindannyiunk feladata kell, hogy legyen. Önkormányzatunk ezért is vonta be a városrészek számára az „Ajka60” programsorozat feladatai közé az önkéntes segítést, a szociális háló kiépítését, amely a közösségépítés alapja is – összegzett a városvezető.

A polgármester szavai után a jubiláló kollégák köszöntésével folytatódott az ünnepség, akik több évtizedes szociális területen végzett kitartó, lelkiismeretes és odaadó munkájukért részesültek elismerésben. Az Ajkai Család- és Gyermekjóléti Központból Farkas Zsoltné és Kochné Fercsák Judit gondozónőket 25 éves közszolgálati munkaviszonyukért jutalmazták, míg a Szociális Szolgáltató és Gondozási Központból Mihályi Melinda intézményvezető, Hancsarov Erika és Kocsi Józsefné gondozónők 30 éves, Horváth Zoltánné gazdasági vezető és Kocsisné Nagy Ildikó gondozónő 25 éves jogviszonyát ünnepelte. Holczer Lilla és Farkas Miklósné gondozónőket nyugdíjba vonulásuk alkalmából köszöntötték. Minden ünnepeltet jelképesen egy-egy szál virággal ismert el a városvezetés.

A jubilálók munkájának elismerését követően Gyarmati Lászlóné méltatása és érdemeinek felsorolása következett. Szociális Munkáért kitüntetésben ugyanis azok a személyek vagy közösségek részesülhetnek, akik a város közéletében, a szociális ellátás területén, a karitatív jellegű tevékenységek szervezésében hosszú időn át kiemelkedő munkát végeztek és ezzel általános elismerést vívtak ki.

A mosolygós kisgyermeknevelő a kitüntetés kritériumainak maradéktalanul megfelel, hiszen feladatát a kezdetektől lelkesedéssel, fáradhatatlanul és teljes körűen látta el, miközben jó kapcsolatot ápolt a gyermekekkel, szülőkkel és feletteseivel egyaránt. Ezt bizonyítja az is, hogy a kitüntetésre a Városi Bölcsőde vezetője ajánlotta az önkormányzati hivatal vezetőinek egyetértésével.

Gyarmati Lászlóné Baracska Ilona 1978-ban a Petőfi Sándor Egészségügyi Szakközépiskolában érettségizett és általános ápoló, asszisztens képzettséget szerzett, melyet 1980-ban a Kállai Éva Egészségügyi Szakiskolában egészített ki csecsemő- és gyermekgondozó, majd később bölcsődei szakgondozó képesítéssel.

1978 augusztusától már Ajkán a II. számú Bölcsődében dolgozott csecsemő- és gyermekgondozóként egészen 2018 augusztusáig, a különböző telephelyeken működő, jogutód Városi Bölcsőde intézményben, amikor is 40 év szolgálati idő letöltését követően nyugdíjba vonult.

A Városi Bölcsőde Ica nénije 40 évig szívvel lélekkel gondozta, nevelte városunk legifjabb lakóit, biztosítva a gyermekek egészséges testi, lelki fejlődését, kiegyensúlyozottságát. A gyermekek iránti elkötelezettsége pályája kezdete óta töretlenül kísérte munkáját, mindig szem előtt tartotta a családok, gyermekek segítését, támogatását.

Szakmai tudása kimagasló, munkája példamutató volt a pályafutása során. Ez elismertté tette a kollégái, és a szülők körében egyaránt. Tereptanárként számos kisgyermeknevelő pályáját egyengette, példaképül szolgálva a pályakezdő fiatalok számára. Azokat az értékeket közvetítette, amelyek elengedhetetlenek a gyermeknevelésben. Tapasztalt, odaadó, empatikus, szakmai munkájára igényes kisgyermeknevelő volt, a közösségi munkában jelenleg is aktívan részt vesz. Őszinte, humoros verseivel sokszor gazdagította a bölcsődei életet.

Most pedig nyugdíjba vonulása alkalmából, több évtizedes becsülettel, nagy hozzáértéssel végzett áldozatos munkája elismeréseként kapta az önkormányzat kitüntetését.

A program Varga Andrea és Cernák Róbert „Rólunk” című kisfilmjének megtekintésével folytatódott, amelyben a készítők az önkormányzatnál, valamint a szociális és gyermekjóléti intézményekben folyó szociális munkára, mindennapokra és a segítők tevékenységének fontosságára kívánták felhívni a figyelmet, rámutatva hogy milyen hatalmas elhivatottság és alázatosság jellemzi a szféra szereplőit, akik nélkül bizony sokkal kevesebb lenne városunk. Majd az úrkúti Orfeum Operett Musical Társulat zenés összeállítását élvezhették az egybegyűltek. Az ünnepség állófogadással zárult.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply