Ha tudod az anyagot, akkor is izgulsz a vizsgán

A lámpaláz életünk velejárója, de nem kell, hogy a megkeserítője is legyen, fogalmazta meg a szabadidőközpont kiállítótermében április 25-én tartott előadásában Barkó Judit kommunikációs mentor. Az AntiIzgulin című könyv szerzője ki is próbáltatta az érdeklődőkkel, többségében hölgyekkel azt, hogy milyen egyszerűen legyőzhető a görcsös félelem.

A szerző megfogalmazta, hogy aki izgul, nem a jelenben él, hanem a múltban vagy a jövőben. A múltbeli félelmeit, rossz tapasztalatait, esetleg a családjától gyermekkorában hallott intelmeket eleveníti fel magában, vagy a félelmeit a jövőre vonatkoztatja, attól tart, hogy nevetségessé válik, nem lesz képes megfelelő előadást tartani, vagy nem úgy fogadja a hallgatóság, ahogy ő azt szeretné.

– A tapasztalat azt mutatja, hogy ki minél kisebb településről érkezett, annál jobban élnek benne ezek a félelmek – tette hozzá Barkó Judit. – A kisebb közösségekben jobban él az emberekben a félelem, hogy mi lesz, ha környezetük nem fogadja be őket. Ezen az sem változtat, ha a faluból érkező már hosszabb ideje nagyvárosban él, diplomát szerzett, régóta dolgozik vezetőként, tanárként, vagy olyan pozícióban, amelyben gyakran ki kell, hogy álljon az emberek elé.

Ugyanúgy az az elképzelés is téves, hogy az izgalom, ha sokat szerepelünk, elmúlik. Az nem múlik el, de megfelelő módszerekkel kezelhető. A legnagyobb tudású, tapasztalt, idős egyetemi tanárok, tudósok, színészek, előadók sokat és nagyszámú közönség előtt szereplők is lámpalázasak. A vizsgára készülő diákok is gyakran hallják családjuktól, barátaiktól, hogy készülj fel rendesen, akkor nem lesz mitől félned. Igen, ez így van, de lámpaláza akkor is lesz. Az is téves felfogás, hogy aki hisz abban, amit csinál, amiről beszél, az nem fog izgulni. Dehogynem. Az izgalmat némileg csökkenti az, ha úgy állunk a hallgatóság elé, hogy valamit, tudást, információt, élményt át szeretnénk adni nekik. És persze mindezt nem tehetjük szeretet nélkül.

A lámpaláznak számos tünete van, a légszomjtól elkezdve a szédülésig, gyomorbántalmakig, van, aki izzad, kipirosodik az arca, nem találja a szavakat, nem jön ki hang a torkán.

Barkó Judit televíziós pályafutása során számos izguló riportalannyal találkozott. Tapasztalta, hogy még a nyilvánossághoz hozzászokott közszereplőknél is jelen van a lámpaláz.

– A lámpaláz okozta tünetek enyhíthetők, például azzal, hogy a félelemre okot adó helyzet előtt két órával már nem eszünk, majd fél órával előtte elfogyasztunk egy fél banánt, amely mintegy kipárnázza a gyomrunkat, így elkerüljük a hányingert és a gyomorkorgást – javasolta az előadó. – Az ilyen helyzetek előtt órákkal már ne fogyasszunk szénsavas italokat, azok szintén kellemetlen tüneteket okoznak.

A hallgatók ki is próbáltak néhány egyszerű, bárhol észrevétlenül használható módszert, például azt, hogy teljes talpukkal álljanak a földön, ne sarkon, mint ahogy általában. Ez visszahozza őket a jelenbe, ahol nem lehet izgulni, hiszen ez az állapot a múltra vagy a jövőre vonatkozhat. Ugyanúgy legyőzhetjük a lámpalázat, ha az orrunkon mély lélegzetet veszünk, megfeszítjük az izmainkat, majd rövid idő múlva a szánkon kifújjuk a levegőt.

A lámpaláz nem csupán a nagy nyilvánosság előtti szereplésre vonatkozhat, átéli azt a vizsgázó vagy felelő diák, az állásinterjún a munkakereső is.

Barkó Judit előadásán néhány egyszerű módszert is megtanított a lámpaláz kezelésére

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply